CUMARTESİ PAZARI MI? DERT PAZARI MI?

Yayınlanma Tarihi :
CUMARTESİ PAZARI MI? DERT PAZARI MI?

Önceleri Kasaplar Mahallesi, Çardaklı ve Atalar Caddesi doğrultusunda kurulan Cumartesi Pazarı 2020 yılında şimdiki yerine taşındı.

Balıkesir’imizin en eski pazarlarından olan, zevkle alış verişin yapıldığı çok güzel ve tarihi bir semt pazarımızdı, Cumartesi Pazarı. Ne yazık ki,  bu özelliğini elinden aldılar.

Şimdi ateş pahası fiyatlarıyla, yürümeyen merdivenleriyle, çalışmayan asansörleriyle çilehaneye dönüşen bir eziyet pazarı olmuş.

Bunlar yetmiyormuş gibi üstüne üstlük bir de yağışlı – yağmurlu havalarda pazarı su basması yok mu?  Sorma gitsin…

Bir dokun, bin ah işit derler ya…

Halin nedir diye esnafa  bir sor da, al cevabını ! …

Hele yağışlı – yağmurlu havalarda tam bir çile tam bir dert pazarı.

Pazar esnafımız suyun içinde ekmek parası peşinde… tezgahını toplayıp  evine gidiyor.. Emeğine mi yansın,  kendine reva görülen çileye mi yansın…

Bahçelievler Mahalle Muhtarı Sayın Hidayet Ersözgil, mahallesinde can yakan bu soruna çözüm bulmak için 31/03/2021 tarih ve 2021/ 5 sayılı dilekçe ile BASKİ Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuyor. Ayrıca konuyu  diğer yetkililere de  iletiyor. Aldığı cevaplar olumsuz olmasına rağmen, bir çözüm bulmak  umuduyla  konunun, yılmadan, yorulmadan ve ısrarla takibini sürdürüyor.

Altıeylül Belediyesinin CHP’li Meclis Üyeleri, pazar yeri ve esnaf ziyaretleri sırasında, kendilerine iletilen konuyu yerinde inceleyip esnafla görüştükten ve  mahalle muhtarından bilgi aldıktan sonra,  01.06.2021 tarih ve 2021/13 sayılı önerge ile Altıeylül Belediye Meclisi’nde gündeme getirmişler, ilgili önergeye, 01.07.2021 tarih ve 8110 sayılı yazı ile kendilerine; BASKİ Genel Müdürlüğü ile görüşüldüğü, okul önü, sanat okulu caddesinde bulunan yağmur mazgallarının  güçlendirildiği, Kırağlı Sokak’ta olan yeni pazar yerinin asfalt ve çok geniş olması (25 mt),  Sütlüce ve Kasaplar Mahallesinden gelen kapalı derenin pazar yerine uzak olduğundan dolayı talebin  olumsuz karşılandığı cevabı verilmiştir.

Konunun ısrarlı takipçisi olan CHP’li Meclis üyeleri, yağışlı – yağmurlu bir havada Cumartesi Pazarı esnafımızı ziyaret sırasında, su içinde kalan bazı esnafımızın tezgahını toplayıp gittiğini kendilerine söylenmiştir. Pazarın gölet olmuş durumunu fotoğraflayıp BASKİ Genel Müdürüne iletmeleri üzerine, Sayın Genel Müdür duyarlılık gösterip  bir vidanjör göndererek suyu çektirmeye çalışmış. Ancak sonuç alınamamıştır.

Pazar esnafımızın sorununa kalıcı çözüm vidanjörle değil, BASKİ Genel Müdürlüğü’nün öne sürdüğü gerekçeleri (!) bir kenara bırakarak çözüm üretmesiyle olacaktır.

Esnaf çözüm bekliyor..

 

 

 

 

YORUM YAP