Yayınlanma Tarihi :

COVID-19 POLİKLİNİĞİNDE KAOS

COVID-19 POLİKLİNİĞİNDE KAOS

BALIKESİR Atatürk Şehir Hastanesi’nin acil servisinde oluşturulan Covid-19 Polikliniği’de yurt dışına çıkışlarda PCR testi arayan ülkeler için yapılan test  başvurularının  şüpheli vakalılarla birlikte yapılması tepkiyle karşılanırken, yaşanılan kaos tartışmalara neden oluyor.

Poliklinikte çok az sayıda sağlık çalışanı ile hizmet veriliyor olması sağlık çalışanları arasında da  tartışmalara neden oluyor. Bir sağlık çalışanının, ‘Ben ne yapayım? PCR test sonuçlarını almak isteyenlerle, şüpheli vaka başvurusu yapanlar kalabalık oluşturdu. Ya destek verilsin, ya da insanlar dışarı çıkarılsın.Test sonuçlarını almak isteyenler uzun süredir bekliyor”‘ şeklindeki konuşması dikkat çekti.

İsmini açıklamak istemeyen, Almanya’da iki haftalık karantinaya girmemek için PCR testini bir gün önce  yaptırdığını dile getiren ‘Gurbetçi’ bir vatandaş yaşanan sorunu şöyle anlattı :

“Sonuçların  sabah 09,00 dan sonra alabileceğim söylenince  geldim. İki saattir bekliyorum. Sağlıkçı arkadaşımız yalnız olduğu için yetişemiyor! Böylesi tehlikeli bir ortamda bir dakika bile bekletilmemem gerekirken, iki saattir COVID-19 şüphesiyle gelenler yanımdan geçiyor. İşlemlerin hızlı yapılabilmesi için poliklinikte çalışan sayısı fazlalaştırılamaz mı?’

Bir başka ‘Gurbetçi’ yaşadığı olumsuzluğu şu cümlelerle anlattı:

” Bizim işlemlerimiz sorunsuz yapıldı. Ancak çocuğum için başka bir yere yönlendirildim.Onlar beni tekrar geri gönderdi. Bu belirsizliği anlayamıyorum. PCR testi büyükler gibi çocuklar içinde aynı yerde yapılamaz mı? Biz Almanya’dan tüm zorluklara rağmen ülkemize geliyoruz, burada  boşu boşuna zahmet çekiyoruz. . Bize COVID -19 salgınından korunmanın temizlikten geçtiği söyleniyor,ama aynı hassasiyetin poliklinikte gösterilmediğini söylemek mümkün”

PCR testi 110 lira karşılığında yapılıyor

Avrupa’da yaşayan Türkler’in izin dönüşleri sonrası özellikle Almanya başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi iki haftalık karantina uygulaması getirdi.

Bu uygulamaya tabi olmamak için Sağlık Bakanlığı’nın önerisi olan PCR Test sonuçlarının negatif çıkması durumunda, belgelenmesi ve 48 saat içinde oturulan bölgedeki sağlık birimine ibraz edilmesi gerekiyor.

Yurt dışına çıkışlarda PCR testi şartı arayan ülkeler için 110 lira karşılığında test yaptırılabiliyor.

Test ücretinin daha önceden, “Yurt dışına çıkış-PCR Testi” konusu ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan “TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41” IBAN No’lu hesabına yatırılıp,alınan makbuzun daha sonra sağlık tesisine teslim edilmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre; Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi ve

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı yetkili laboratuvar listesinde yer alıyor.

Yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından PCR testi istenen vatandaşlara yapılacak test işlemleri hakkında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü “https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yurt-disi-cikislarinda-test-islemleri.html” adresinden bilgi alınabiliyor.  İbrahim ERGÜL (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP