Yayınlanma Tarihi :

ÇÖMEZ 12 YIL SONRA DÖNDÜ, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK!

ÇÖMEZ 12 YIL SONRA DÖNDÜ, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK!

Ergenekon Davası’nda beraat eden 22. dönem Balıkesir Milletvekili Dr. Turhan Çömez 12 yıl sonra İngiltere’den Türkiye’ye döndü. Çömez’in siyasi yaşamına devam edip, etmeyeceği, ederse hangi partiyi seçeceği merak ediliyor.

Bu akşam THY’nin tarifeli uçağı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen Çömez’i yakınları Türk Bayrağı ve köyünün toprağı ile karşıladı.
“Ergenekon kumpası mağdurları” arasında sayılan Çömez “Yaradana şükürler olsun ki alnım açık ve yüreğim huzur dolu bir şekilde ülkeme kavuştum” dedi.
Çömez, basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı:
“12 yılda büyük zulümler, haksızlıklar, saldırılar oldu. Ayakta kalabilmek, direnebilmek çok zordu. Bana mücadele ve direnme gücü veren haklılığım ve ülkeme derin bir aşkla bağlılığım oldu. Hayatım boyunca geri dönüp bakmadım. Yaşananları büyük bir tecrübe olarak görüp yine ileriye bakıyorum. İçimdeki vatan özlemi millet sevdası her şeyden önce gelir. Yaradana şükürler olsun ki alnım açık ve yüreğim huzur dolu bir şekilde ülkeme kavuştum.”
Çömez’in yarın saat 17.00’de baba ocağı Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek bir toplantıya katılacağı ve halka hitap edeceği öğrenildi.
AK PARTİ’DEN İHRAÇ EDİLMİŞTİ
Turhan Çömez, 2002’de AK Parti’den milletvekili seçildi. Bir süre sonra parti içinde çıkışlarıyla dikkat çeken Çömez, 2007’deki seçimlerde aday olmadı. AK Parti’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Çömez, ‘partiyi küçük düşürdüğü gerekçesiyle’ 8 Nisan 2008’de partiden ihraç edildi. 1 Temmuz 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarıldı. Fakat İngiltere’ye gittiği için yakalanamadı.
UĞUR “DARBE’NİN BAŞBAKANI” DİYE SUÇLAMIŞTI
2010’da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Ahmet Edip Uğur, Turhan Çömez’in tutuklanma korkusuyla yurt dışına kaçtığını söylemişti. Uğur, Çömez’in ‘Ergenekoncu darbenin Başbakanı’ olduğunu iddia etmişti. Yerel basını ziyaret edip açıklamalarda bulunan Uğur, “Bir daha milletvekili olamayacağını anlayan Turhan Çömez, Balyozcularla, Sarıkızcılarla işbirliği içine girerek, yalan yanlış bilgileri aktararak onları yanlış işlerin içine sokmuş. Edindiğimiz bilgilerde Turhan Çömez adının darbenin Başbakanı olarak geçtiğini öğrendik’ diye açıklama yapmıştı. Uğur’un bu açıklamaları yaygın basında da ses getirmişti. Çömez’le ilgili iddiaları gündeme getirdiğini söyleyen Uğur, “Çömez yurtdışına kaçtığına göre bazı hataları var ki Türkiye’ye dönemiyor.” diye sözlerini savunmuştu.  
İFTİRA DEDİ AMA YARGIDAN VE ERDOĞAN’DAN DESTEK ALAMADI
Çömez bu sözleri “iftira” gerekçesiyle yargıya götürmüş ancak sonuç alamamıştı.Sözcü gazetesinde bu konuyu işleyen Uğur Dündar, o dönem yargıya egemen olan Fetullahçı hakimlerin bu iftirayı “siyasi eleştiri” olarak değerlendirdiklerini, Çömez’in Tayyip Erdoğan’a bu ağır ithamdan kurtulmak için yazdığı mektuba da yanıt alamadığını yazmıştı.
DEVRAN DÖNDÜ!
Çömez, yıllar sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Edip Uğur’un Erdoğan’ın isteğiyle göz yaşları arasında istifa etmesinin ardından ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile dikkat çekmişti.
“Bir zamanlar sen de FETÖ’nün zulmedenler kervanına katıldın. Gazete gazete dolaşıp alçakça iftiralar attın, yalanlar söyledin. Güç sahibiyken ahlaklı ve erdemli olsaydın, bugün ezik , korkak ve ağlak bir şekilde terk etmezdin o salonu… Amerika’daki sümüklü şeytan size millet önünde ağlayıp sızlanmayı iyi öğretmiş. Bunların sana faydası yok. İki dünyada da hesap vereceksin”
UĞUR’LA AYNI PARTİDE OLUR MU?
Belediye Başkanlığı ile birlikte AK Parti’den de istifa eden Uğur geçtiğimiz günlerde Ali Babacan’a desteğini açıklamıştı. İşin ilginç yanı 12 yıl sonra ülkesine dönen Çömez’in adı da yeni parti için geçiyor. Çömez’in Bandırma’daki konuşması merakla bekleniyor. Coşkun YAMAN (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP