DOLAR31,1434% 0.12
EURO33,8162% 0.05
STERLIN39,5341% 0.11
FRANG35,4096% 0.17
ALTIN2.038,72% 0,33
BITCOIN1.768.74410.182

ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE SPORUN ZİHİNSEL BAŞARIYA ETKİSİ

Yayınlanma Tarihi :
ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE SPORUN ZİHİNSEL BAŞARIYA ETKİSİ

Hayatımız sınav  ama bir de çocuklarımızın bitmeyen gerçek sınav telaşları var. 6 Haziran Pazar günü yapılacak olan Lise Giriş Sınavı’nı (LGS) tüm 8.sınıf öğrencileri ve aileleri heyecanla bekliyor. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Başarının çalışma ve gayret sonucu geldiğini hafta sonu sporda aldığımız başarılar bize bir kez daha gösterdi. Ayşe Begüm Onbaşı Dünya Aerobik Jimnastik Şampiyonası’nda “Dünya Şampiyonu olurken, Anadolu Efes basketbol takımımız da Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde “Eurolig” şampiyonluğu elde ederek bizi daha da gururlandırdı.

Çocuklarımızın, gençlerimizin önünde bitmek bilmeyen sınavlar var  ve hep olacak. Bu yüzden bu sınav anına yönelik geçici öneriler yerine somut araştırmalara dayalı bir konuya değinmek istiyorum

“Çocuk ve Gençlerde Sporun Zihinsel Başarıya Etkisi”

Çocukların ve gençlerin egzersiz yapıp fiziksel aktivitelerde bulunması okul başarısını olumlu yönde etkiliyor. Amerika Birleşik Devletlerinde, Kanada ve Güney Afrika’da yapılan toplam 14 araştırmanın sonuçları böyle söylüyor. Araştırmalar çerçevesinde 6-18 yaş arası binlerce öğrencinin egzersiz alışkanlıkları ve okul başarısını incelendi. Sonuçlar egzersizin beyne kan ve oksijen akışını arttırarak konsantrasyonu güçlendirdiğini ortaya koydu.Buna göre düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler, stresi azaltırken öğrencilerin dersleri konusunda daha disiplinli davranmasına da katkıda bulunuyor.

İnsanın becerileri öğrenmesi ile zihinsel fonksiyonları arasında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Reflekslerimiz dışında istemli olarak yaptığımız her harekette bir zihinsel eylem bulunur ve bu da zekâ ile ilintilidir. İstemli bir hareket üretmeye kalkıştığımızda bilgi ve zekâ düzeyimize göre ne yapmaya çalıştığımızı, niçin yapacağımızı ve sonuçlarının ne olabileceğini düşünürüz. Hareketin düzeyi, tercih şeklimiz ve önceden kestirimlerimizin isabeti büyük ölçüde düşünce gücümüz ile ilgilidir. Bir harekete başlamadan önce, hareketi denerken, iki deneme arasında ve denemelerimiz sonrasında elde ettiğimiz sonuçların değerlendirilmesinde zihinsel aktivitenin düzeyi beceri performansının düzeyi ile ilgili görünmektedir. Becerikli bir şekilde gerçekleştirilen bir hareket performansının arkasında yine beceriklice gerçekleştirilen bir zihinsel performans olduğu bilinmektedir.

Bilimsel çalışmalar önemli bir zihinsel aktiviteye yönelik bir işe kalkışmadan önce orta şiddette bir alıştırma yapmayı öneriyor. Örneğin; sınavdan önce orta düzeyde(en çok %45) bir egzersiz yapmanın, zihinsel performans üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. İsveç’te yürüyen bant üzerinde yapılan bir araştırmada, matematiksel problemlerin çözülmesine yönelik alınan olumlu sonuçlar, bu yaklaşımı desteklemektedir.

Düzenli koşu alıştırmalarının zihinsel başarıya etkisi üzerine yapılmış pek çok araştırma bulunmaktadır. Nihon Fukushi Üniversitesi’nden Japon Dr. Kisou Kubota bir bilimsel toplantıda sunduğu bildirisinde; haftada 3 gün orta düzeyde yarım saat koşturulan gençlerin programa başlamadan önce ve 12 hafta sonra kendilerine verilen karmaşık zihinsel fonksiyonları ölçen testlerdeki başarılarında anlamlı bir gelişme olduğunu belirtmiştir.

Dr. Kubota, uygulanan zihinsel testlerin, egzersizin beyin fonksiyonlarında sağladığı gelişmeyi gösterdiğini vurgulamıştır.  Bununla birlikte koşucuların antrenmanı kesmeleri halinde zihinsel başarı puanlarının da düştüğünü belirtmektedir. Duke üniversitesinde yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada da, 4 aylık egzersize alınan bir grubun hafıza ve diğer zihinsel becerilerinde anlamlı gelişmeler kaydedilmiştir.

Sonuç olarak, çocuklarınıza bir heves başlattığınız spor ve egzersiz çalışmalarına sınav dönemlerinde ara vermeniz, bıraktırmanız;  sadece ders çalışmalarını, deneme sınavları çözmelerini istemeniz doğru değil. Tüm araştırmalar ortada açık ve net bunu gösteriyor.

Mihriban Sadıkoğlu
Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezi

 

YORUM YAP