DOLAR31,1232% 0.26
EURO33,8218% 0.56
STERLIN39,5101% 0.34
FRANG35,3540% 0.33
ALTIN2.028,60% -0,20
BITCOIN1.668.9223.215

ÇİĞDEM ÇİMEN’DEN YENİ KİTAP: SARIKIZ NASIL KURTULUR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ÇİĞDEM ÇİMEN’DEN YENİ KİTAP: SARIKIZ NASIL KURTULUR

Balıkesirli genç yazar Çiğdem Çimen’in “Merhaba Umuda Selam” ve “Kazdağı Olmak” adlı kitabının ardından bu kez “Sarıkız Nasıl Kurtulur” adlı kitabını çıkardı.

Gazetemizin yazarlarından Çiğdem Çimen kısa bir süre içinde üçüncü kitabını yayımlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadı.
2020’de “Merhaba Umuda Selam” ile ilk kitabına imza atan Çimen, 2021’in son aylarında ise “Kazdağı Olmak” adlı gezi kitabı ile okuyucularıyla buluşmuştu.
“Kazdağ Çiğdemi’’ imzasıyla tanınan Çiğdem Çimen 2022’ye de hızlı bir giriş yaptı ve ‘’Sarıkız Nasıl Kurtulur’’ adlı üçüncü kitabını yayınladı.

MAHZEN SANATEVİ’NDE İMZA GÜNÜ

Kafekültür Yayınları tarafından basılan yeni kitabı ile Altınoluk Köyü’nde Mahzen Sanat Evi’nde yapılan imza gününe katılan Çimen, “Her karesi emek dolu Mahzen Sanat Evi’nde, sevgili okurlarımın karşısına çıkmak benim için büyük bir onur ve mutluluktur. Bana bu fırsatı sunan Ventorium Sanatçısı sevgili Filiz Özaydın’a, ne kadar teşekkür etsem az kalır. Bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan bütün herkese sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız ‘’ dedi.

PENELOPE’DEN SARIKIZ’A (Kitabın tanıtım yazısından)

Sarıkız efsanesinin ne kadar gerçek olduğu aklınıza hiç geldi mi? Yoksa efsane olduğu için mi Sarıkız’a bu denli inanıyor ve onu hiç unutmuyoruz. Yani Sarıkız ne kadar efsaneyse o kadar gerçek bizim için.

Öte yandan Edremit’in şairi Mustafa Seyit Sutüven’in dizeleri Sarıkız’ı İlyada’nın Penelope’sine yaklaştırmıyor mu?
“Öyle füsunludur bu yer, / Şi’rine borçludur Homer. / Çünkü senindir İlyada.”

Ne yazık ki Ortadoğu’nun en batı ucundaki bu güzel coğrafyada da Penelope’den Sarıkız’a Ege’den tüm dünya denizlerine ve kıtalarına kadar hiçbir yerde çok da değişmeyen, Kadın’ın hüzünlü yazgısı yaşanıyor. Kadınların çileleri, fedakârlıkları ne kadar fazla ve ağırsa o denli efsaneleşiyor, çünkü kadın şiddeti ve kadınların yaşadıkları haksızlıklar karşısında gerçek dünyada normal koşullarda kadınlar için bir hayat sunmuyor insan uygarlığı. Aynı şekilde doğaya, hayvanlara, toprağa ve iklime de…

Peki neden?

Bu kitabın öznesi, doğa, kültür ve çevre konularında her türlü eylem hareketlerinin içinde hem aktivistliği hem de yazarlığıyla yer alan Çiğdem Çimen, yani namı diğer Kazdağ Çiğdemi’nin ta kendisi. İşte o, SARIKIZ NASIL KURTULUR kitabında bu sorunun en yakıcı, gerçek yanıtlarını arıyor; insanın, haklının ve adaletin hep yanıbaşında.

O, Penelope’nin ve Sarıkız’ın kız kardeşi. (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

YORUM YAP