DOLAR31,0084% 0.3
EURO33,5544% 0.28
STERLIN39,1336% 0.22
FRANG35,2086% 0.36
ALTIN2.016,14% 0,20
BITCOIN1.605.6010.118

CİCİM AYLARI MECLİS SAVAŞLARI İLE BİTTİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
CİCİM AYLARI MECLİS SAVAŞLARI İLE BİTTİ

Üç yıldır uyumlu çalışmalarıyla dikkat çeken, resmi bayramlarda otobüsle şehir turu atıp halkı birlikte selamlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un arasına kara kedi girdi. AK Partili meclis üyelerinin devamsızlık nedeniyle üyeliklerinin düşürülmesi kılıçların çekilmesine neden oldu.

Susurluk’un ardından Bandırma’da da AK Partili Meclis Üyelerinin devamsızlık nedeniyle üyeliklerinin düşürülmesi tartışmaları beraberinde getirdi. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, “Biz düşürmezsek meclis düşer”sözleriyle kendini savundu. Kararın büyükşehir meclisinin dengelerini bozmak için alındığını iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise Tosun’u, “İradesiz ve yetkisiz” olmakla suçladı.

HERŞEY SUSURLUK’TA BAŞLADI

Susurluk’ta AK Partili İbrahim Dürmüş’ün üyeliğinin düşürülmesinin ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla genelge yayınlanmış ve pandemi nedeniyle son iki yılda devamsızlık yapan üyelerin üyeliğinin düşürülemeyeceğinin altı çizilmişti. Dürmüş’ün Balıkesir İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı alarak yeniden göreve dönmesi de Bandırma Belediye Meclisi Millet İttifakı grubunun kararına etki etmedi. Belediye Başkanı Tolga Tosun’un “Biz düşürmezsek meclis düşer” sözlerinin ardından AK Partili Fahri Atlı, Zeynep Özdemir, Ramazan Yaşar ve bağımsız Ersan Kırbaş’ın üyelikleri oy çokluğuyla düşürüldü.

“TOSUN İRADESİZ VE YETKİSİZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi dengelerini bozmak için yapılan bir hamle olduğuna dikkat çeken BBB Başkanı Yücel Yılmaz, siyasetin buna müsaade etmeyeceğini vurguladı. AK Parti Bandırma İlçe Başkanlığında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve Başkan Tosun’u “İradesiz ve yetkisiz” olmakla suçlayan Yılmaz, dört meclis üyesinin düşürülmesinin Balıkesir’i yoracak bir süreç olacağını söyledi. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ve Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’le yaptıkları birebir görüşmelerde, “Bizim yapacağımız bir şey yok, üzerimizde baskı var” sözleriyle kendilerini savunduklarını belirten Yılmaz, Başkan Tosun’un Bandırma’nın çıkarlarını koruyacak bir başkan iradesini gösteremediğini öne sürdü.

“BANDIRMA İRADESİ VE DURUŞU OLAN BAŞKAN İSTİYOR”

Yılmaz, “Keşke böyle bir şeye tenezzül etmeseydi. Biz bu süreçte Tosun’un etkisi ve yetkisinin olmadığını gördük. Birileri ona yapacaksın diyor. O da yapmak zorundayım bunlar arkadaşım ama düşüreceğim diyor. Yazık. Bandırma iradesi ve duruşu olan, ilçenin eksikliklerini gidermek için talep eden bir başkan istiyor. Bu bir iradesizliktir. Şehrin dengelerini bozmak isteyenlere karşı başkan duruşunu gösterememiştir. Tosun, Bandırma’nın çıkarlarını koruyacak bir başkan iradesini ne yazık ki gösterememiştir” dedi.

“TOSUN MESLEĞİNDE DE BAŞARILI DEĞİL”

Tosun’un meclis üyelerinin üyeliğinin düşürülmemesi durumunda meclisin düşürüleceği iddialarını yalanlayan Başkan Yılmaz, “Tosun avukat ama mesleğinde de başarılı değil. Çünkü Danıştay ve Sayıştay kararı yok. İçişleri Bakanlığı denetim raporu var. Kasten olayı çarpıtıyor. İçişleri Bakanlığı müfettişleri 2021 yılında Susurluk’ta yaptığı denetimlerde devamsızlık yapan meclis üyelerinizi takip edin diye bir rapor yazmış. Bunun herhangi bir yaptırımı yoktur. Tosun’un önceki dönem büyükşehir meclis üyeliği döneminde devamsızlıktan dolayı meclis üyeliği düşürülmemiştir. Bundan dolayı herhangi birine açılan bir soruşturmada yoktur. Huzuru bozmak için birileri fitne soktu. Ne yazık ki Tosun buradan kahraman ve iradesi olan bir başkan olarak çıkmak yerine üstümde baskı var gibi bir takım mazeretlerin arkasına sığınmıştır. Bu şekilde başkanlık çok zor” diye konuştu.

PANÇ: “AK PARTİ VE MHP OLAYI ÇARPITIYOR”

Bandırma Belediye Meclisi’nin aldığı kararı siyasi değil hukuki olduğunu savunan CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç, AK Parti ve MHP’lilerin kararın hukuksuz olduğu gibi içi boş bir söylemin arkasına sığındıklarına değindi. AK Partili Meclis Üyeleri Fahri Atlı ve Ramazan Yaşar’ın 2021 yılında düzenlenen 12 toplantının 12’sine, Zeynep Özdemir’in 7’sine ve bağımsız Ersan Kırbaş’ın 8’ine katılmadığını anlatan Panç, “Siyasi karar, halkın verdiği görevi de temsil hakkını da yok saymak, halka karşı sorumluluklarını yerine getirmemek, hukuku çiğnemektir” dedi. Devamsızlıktan üyelikleri düşürülen meclis üyelerinin Bandırma meclisine katılmazken, büyükşehir meclisine katılım gösterdiğini kaydeden Panç, “Pandemi sürecinde hamile, kalp hastası, şeker hastası olan CHP’li meclis üyelerimiz toplantılara katılmışlardır. Bu anlamda Bandırma Belediyesi Meclisi üzerine düşeni yapmış; üzerine düşeni yapmayan, halkın verdiği görevi yapmayanlardan bu yetkiyi almıştır” diye konuştu.

KAYNAK: Velhasıl Gazetesi

YORUM YAP