DOLAR 32,3002 % -0.04
EURO 35,1301 % 0.48
STERLIN 41,5407 % 0.17
FRANG 36,0615 % -0.21
ALTIN 2.403,92 % -0,47
BITCOIN 67.456,54 0.25
Yayınlanma Tarihi :

“CHP’NİN ALTI OK’U BÜTÜN ÇIKIŞ YOLLARINI AÇAR”

“CHP’NİN ALTI OK’U BÜTÜN ÇIKIŞ YOLLARINI AÇAR”

CHP 1980 öncesi gençlik kolları başkanları, geçtiğimiz günlerde Ankara’da dönemin Gençlik Kolları Genel Sekreteri Hamdi Fidan’ın çağrısıyla bir araya geldi. 67 ilden 63 kişinin katıldığı toplantıda partinin dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu. Toplantıya Balıkesir’in efsane gençlik kolu başkanı Bekir Akın Çataloğlu da katıldı.Toplantının ardından 17 Ekim’de yapılan açıklamada CHP’nin seçim yenilgilerine, izlenilen strateji, politika ve taktiklerin yanlışlığı ve yetersizliğine dikkat çekildi.

2024’teki yerel seçimlerin önemi de vurgulanırken, CHP’nin kurucu ve kuruluş değerleri, ilkeleri ve devrimlerine sahip çıkması gerektiği savunuldu. Açıklamada, “Kuva-yı Milliye’ ruhu, yeniden parti örgütü ve tabanında içselleştirilmelidir. Bu inanca, duyarlığa ve direnme gücüne sahip milyonları, partimiz ve ülkemizin geri kazanılması için ortak mücadeleye ÇAĞIRIYORUZ. Başka arayışlara gerek yok, CHP’nin ALTI OK’u bütün çıkış yollarını açar!” denildi.

SOL DEĞERLER VURGUSU

Kurultay öncesi yapılan ve “80 öncesi gençlikten manifesto” olarak değerlendirilen açıklama şöyle:

“Bizler, 1980 öncesinde görev yapan Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları olarak; bugün partimizin ve ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntı ve açmazları üzülerek izlemekte, çözüm ve çıkış yolları üzerinde düşünmekte, bu doğrultuda fikir üretmekteyiz.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm kurum ve kuruluşlarına karşı yapıldığı gibi, partimize de yapılan operasyonlar sonucunda seçilen, atanan ve belirlenen yöneticilerle onların seçtikleri adayların, partimizin ve ülkemizin temel değerlerini temsil etmediklerine tanık olmaktayız! Özellikle, ülkemizin kurtuluş ve kurucu gücü olan partimizin Genel Başkan danışmanları içerisinde dahi, temel kuruluş değerlerimizi ve CumhuriyetDevrimlerimize karşı olan kişilerin de yer aldığını görmekteyiz!

Yaşanan süreçte, parti içi demokrasinin ortadan kaldırılması ile beraber, bu atanmış kişilerin CHP’yi, halktan uzaklaştırmasının sonuçlarıyla ortaya çıkan mevcut seçim yenilgileri; izlenilen strateji, politika ve taktiklerin yanlışlığı ve yetersizliğini açıkça ortaya koymaktadır.

Dolayısıyla 2023’teki 13. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçimleri süresince, parti içindeki örgütlenme ve güçlenme çabasının önünün tıkanması, liyakatin ortadan kaldırılması, üye sayılarının nitelik ve nicelik olarak yetersiz kalması, önseçimlerin engellenmesi ve başka siyasi partilerle yapılan yüzeysel ittifakların olumlu sonuç vermediğini bir kez daha örnekleriyle yaşadık, yaşıyoruz!

Laik, Demokratik Sosyal Hukuk Devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan partimizin geldiği, fiilen işlemez ve işletilemez bu durumdan kurtulması için Sosyal Demokrat ilkelere geri dönülmesi, emekten yana toplumsal güçlerle işbirliği yapılması ve sahip olunan sol değerlerin tekrar partimizde hâkim kılınması gerektiğine inanmaktayız.

Bu inançla ilkelerimizi, hedeflerimizi, gidiş yollarımızı açık ve net olarak belirlemek gerektiğini, CHP’nin her kademedeki yöneticilerine tarihsel görev ve sorumluluklar düştüğünü ısrarla hatırlatıyoruz. Aynı sorumlulukla 2024’teki yerel seçimler öncesinde, öncelikle aşağıdaki adımların atılması çağrısında bulunuyoruz:

1- CHP’nin kurucu ve kuruluş değerleri, ilkeleri ve devrimleri kamuoyuna hatırlatılmalıdır!

2- Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ulusal Kurtuluş Savaşımızı örgütlerken oluşturduğu ‘Kuva-yı Milliye’ ruhu, yeniden parti örgütü ve tabanında içselleştirilmelidir.

3- Tabanın ve örgütün sesinin her yere ulaşabilmesi ve etkili olabilmesi için, tüzükte belirtilen ‘parti içi demokrasi’ mekanizmaları acilen kurulmalı ve işletilmelidir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ortaya koyduğu kurtuluş azmi ve kurucu gücün iradesi ile vücut bulan çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyet ve onun kurucusu olan partimizin, kimliğini ve varlığını kaybetmesine izin vermeyeceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz.

Bu inanca, duyarlığa ve direnme gücüne sahip milyonları, partimiz ve ülkemizin geri kazanılması için ortak mücadeleye ÇAĞIRIYORUZ. Başka arayışlara gerek yok, CHP’nin ALTI OK’u bütün çıkış yollarını açar!.. (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP