DOLAR31,1103% 0.22
EURO33,7512% 0.35
STERLIN39,4747% 0.25
FRANG35,3336% 0.28
ALTIN2.035,35% 0,14
BITCOIN1.613.080-0.818

CHP’Lİ TÜM’E HAPİS CEZASI !

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
CHP’Lİ TÜM’E HAPİS CEZASI !

CHP 25 ve 26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

2017 yılında CHP Karesi ve Altıeylül ilçe örgütlerinin olağan genel kurul toplantılarında yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaretten” dava açılan Tüm, geçtiğimiz yıl yapılan yargılama sonucunda beraat etti. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları karara itiraz etti ve dosya yeniden görülmek üzere istinaf mahkemesine gönderildi.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinde dün görülen davada Tüm’e “Cumhurbaşkanına hakaret etmek” suçundan, temyiz yolu açık olmak suretiyle 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Duruşma sonrası açıklamalarda bulunan Tüm, “Maalesef ülkemizde gerçekleri dile getirdiğimiz için Cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılanıyor ve ceza alıyoruz. Bugün verilen hapis cezası ile beni susturacağını sanan siyasi iktidar yanıldığını görecektir. Susarak suça ortak olacağıma, konuşarak ceza almaya devam edeceğim. Gerçekleri söylemek için bir bedel ödenecekse o bedeli bugün ben ödedim yarın da öderim. Çünkü korkmuyorum, boyun eğmiyorum, susmuyorum. ” dedi.

“KORKU İMPARATORLUĞUNU YIKACAĞIZ”

Tüm açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Ülkemize yeniden adaleti, barışı, hoşgörüyü ve demokrasiyi getirmek için mücadele etmeye ve gerçekleri dilimiz döndüğünce söylemeye devam edeceğim. Hiç bir güç ve hiç bir ceza beni bundan alıkoyamaz. Biz siyasetçilerin görevi ülke sorunlarını dile getirmek ve bu sorunları çözmek için görüş ve öneri sunmaktır. Siyasi iktidarların hukuksuz icraatlarını eleştirmek bizlerin en doğal hakkıdır. Bu konularda görüş ve düşüncelerimi hem anayasamızın hem de uluslararası sözleşmelerin bize tanıdığı düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına dayanarak belirttim. Bugün almış olduğum ceza bir kez daha gösterdi ki uluslararası sözleşmeler ve anayasal haklar siyasi iktidar tarafından yok sayılmakta, açıkça çiğnenmektedir.

Benjamin Franklin’in de ifade ettiği gibi, ‘İfade özgürlüğü, özgür bir yönetimin temel direğidir. Bu destek çıkarıldığında özgür bir toplumun anayasası çözünür ve yıkıntılarından zorbalık yükselir.’ Bugün olan da tam budur. Siyasi iktidar bu tür ceza, yasak ve baskılarla bir korku imparatorluğu yaratarak toplumu sindirmeye ve susturmaya çalışıyor. Ancak aleyhimize açılan soruşturma ve davalar düşünce ve görüşlerimizi özgürce ifade etmemizi engelleyemez. Bizi susturamaz. Çünkü biz gücümüzü yasaların yanında haklılığımızdan ve halkımızdan alıyoruz.

Son olarak şunu ifade etmek isterim. Mahkeme tarafından cezalandırılmış olsam da doğruları dile getirdiğim için halkın vicdanında beraat ettiğime inancım tamdır. Halkımızla birlik ve beraberlik içinde bu korku imparatorluğunu yıkacak, özgür bir ülkede barış ve kardeşlik türkülerini hep bir ağızdan söyleyeceğiz.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP