DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387
Yayınlanma Tarihi :

CHP’Lİ OLMAZSAN EL ÜSTÜNDE TUTULURSUN !

CHP’Lİ OLMAZSAN EL ÜSTÜNDE TUTULURSUN !

CHP Balıkesir’de yerel seçim zaferinin sarhoşluğunu yaşamaya devam ediyor. Yıllar sonra yerelde iktidar olmak kolay değil tabii. Herkes başarıdan kendine pay çıkarıyor, geceli gündüzlü çalıştığını anlatıyor. Aslında tüm olay seçmende bitti, tepki oyları CHP’de birleşti. Bırakın Balıkesir’i Adıyaman’da, Kütahya’da, Uşak’ta bile CHP adayları kazandı.

CHP aday belirleme yönteminde Türkiye genelinde de, Balıkesir’de de  yanlışlıklar yaptı, “bu kadarı da olmaz” dedirtti ama bu zaferi engelleyemedi, çünkü halk kararını çoktan vermişti.

Örneğin Balıkesir’in Karesi ilçesinde aday olarak Serpil Akgül açıklanmıştı. Serpil hanım genel merkezdeki aday tanıtımına katılmış, seçim çalışmalarına da başlamıştı. Ama Akgül çekilmek zorunda kaldı, yerini eski DYP’li-eski AKP’li Mesut Akbıyık aldı.

CHP’lilerin çok sevdiği (!) Süleyman Soylu‘ya yakınlığı ile bilinen Akbıyık neredeyse son ana dek AKP’de siyaset yapmıştı. Şubat’ta istifa etti, Mart’ta CHP’nin adayı oldu. Başkan da seçildi. (Bir çok partiliye göre Serpil Akgül ya da bir başkası aday olsaydı, o da bugün Karesi Belediye Başkanıydı)

Eski defterleri fazla karıştırmak istemiyorum ama Akbıyık’ın 2017 yılında şimdiki CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “FETÖ” ile bağlantıları olduğu iddiasıyla Balıkesir Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu,  Adliye önünde basın açıklaması yaptığını da anımsatmalıyım. (Akbıyık suç duyurusunu daha sonra çekmiş ama Özgür Özel’den özür dileyip dilemediğini hala bilmiyoruz)

KARESİ’DE BİR DE CHP’Lİ BAŞKAN YARDIMCISI OLAMAZ MIYDI

Benim bu yazıda üzerinde durmak istediğim konu ise başka. Hadi eski AKP’li Mesut Akbıyık’ı tüm tepkilere rağmen belediye başkan adayı yaptınız , başkan da seçildi.

Peki yardımcıları eski AKP’li- Deva Partili hatta MHP’li olmak zorunda mı?

Yıllardır sahada olan, en zor zamanlarda partisi için çalışan, CHP’li bir meclis üyesi de mi yok bu makamı hak eden ?

Hadi buna ‘Türkiye İttifakı’ diyelim.

CHP bu ittifakı kuran parti değil mi?

Bu ittifakta CHP yok mu?

CHP il ve ilçe yönetimi ya da genel merkez,  Mesut Akbıyık’a başkan yardımcıları konusunda bir öneride bulun(a)madı mı, bu yanlışa dur diyemedi mi?

Yoksa en başında pazarlık yapıldı, tüm yönetim Akbıyık ve arkadaşlarına mı bırakıldı?

BU TERCİHLER DE TARTIŞILIR

Dikkatimi çeken bir başka konuda CHP’nin mutlak iktidarı ele geçirdiği Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki seçimler ve görevlendirmeler oldu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin en önemli karar organlarından Belediye Encümeni CHP’li üyeler Ferit Gündoğdu, Murat Karakoyun, Kemal Aydemir, Volkan Altınöz, Sevinç Baykan Özden‘den oluştu.

Yıllardan bu yana Balıkesir’de gazetecilik yapan biri olarak hemen hemen tüm CHP’lileri bilirim. Ferit Gündoğdu ile Volkan Altınöz’ü ilk kez fotoğraflarda gördüğümde dışarıdan gelen kurmaylar sandım. Çünkü sahalarda ikisini de pek görmemiştim.

Volkan Altınöz, 2014’de Karesi’nin CHP’li kurucu belediye meclis üyesiymiş ama nedense pek anımsayamadım.

İkisi de işadamı ve şu an Başkan Ahmet Akın‘ın en yakınındaki kurmayları gibi  görünüyorlar.

Mesut Akbıyık’la CHP’ye katılan ve Karesi Belediye Başkan Yardımcısı olan Kemal Aydemir ise eski AKP Karesi İlçe Başkanı, eski Deva Partisi İl Başkanı.  (Kemal Aydemir CHP listesinden DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili olacaktı ama ne olduysa yerini Burak Dalgın’a kaptırdı. Vekil olamadı ama yine CHP sayesinde başkan yardımcısı oldu)

Kısacası Karesi Belediyesi’nde olduğu gibi en önemli karar organı Belediye Encümeni’nde de partiye yıllarını vermiş isimler yerine “yeni CHP’liler” tercih edilmiş…

Altıeylül Belediyesi’nde de başkan yardımcılarından biri eski Saadet Partili Mehmet Derdiman olmuş.

CHP gerçekten çok büyük bir parti ve herkesi kucaklıyor.

Helal olsun mu desek !…

BALIKESİR OSB KARESİ’DE Mİ !

İlginç bir başka konu ise Balıkesir OSB Müteşebbis Heyetine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ile birlikte Karesi Belediye Başkanı Mesut Akbıyık’ın seçilmesi…

Yeni bir düzenleme yapılmadıysa Balıkesir OSB, Altıeylül ilçesi sınırları içinde. Bu heyette Akın ile birlikte ille de bir belediye başkanı olacaksa bu Altıeylül Belediye Başkanı Hakan Şehirli olmalı, değil mi ? Ama Şehirli, Balıkesir OSB’de değil, Bigadiç Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Heyeti’nde görevlendirildi. Neyseki Bigadiç Altıeylül’e yakın? Ya Dursunbey ya da Gönen olsaydı?

(Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti için yıllarca Balıkesir Sanayi İl Müdürlüğü yapmış, Sanayi Bakanlığı’nda çalışmış CHP Belediye Meclis üyesi Burhan Ağabeyoğlu gibi tecrübeli bir ismin düşünülmemesi de bana şaşırtıcı geldi doğrusu)

AKP Balıkesir teşkilatı  gerçekten Mesut Akbıyık gibi bir ismin ve arkadaşlarının yeteneklerini farketmemiş, kıymetini bilememiş görünüyor !..

CHP ise sağdan gelenleri çok ama çok abartıyor…

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim.

CHP’li olmazsan el üstünde tutulursun…

Kaynak : Coşkun YAMAN

YORUM YAP

C.Saffet Yılmaz 9 Mayıs 2024 / 23:47 Yanıtla

Coşkun arkadaş CHP’nin arı kovanına çomağı sokmuş, iyi de etmiş. Kalemine sağlık Coşkun.