DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

CHP’Lİ KADINLARDAN SEDEF KABAŞ’A MEKTUP: YALNIZ DEĞİLSİN

Yayınlanma Tarihi :
CHP’Lİ KADINLARDAN SEDEF KABAŞ’A MEKTUP: YALNIZ DEĞİLSİN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları bugün 81 ilden, 973 ilçeden Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettiği gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’a dayanışma mektupları gönderdi. Balıkesir ve ilçelerindeki kadın kolları da bu etkinliğe tam destek verdi.

CHP İl Başkanlığı’ndaki basın açıklamasına CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Hürmüz Avcı, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, İl Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri  ve partili kadınlar katıldı.

İl Kadın Kolları Başkanı Yahşi’nin okuduğu mektup şöyle:

“SEDEF KABAŞ’IN TUTUKLULUĞU HUKUKA AYKIRI  “

“Bilindiği gibi; gazeteci Sedef Kabaş hakkında televizyon programında söylediği bir atasözü nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Davet edilse gideceği bilindiği halde, avukatına bile ulaşamadığı bir saatte, gece 02.00’de evine giden polisler tarafından gözaltına alındı. İfadesinde, ‘Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur’ demesine rağmen siyasi bir karar doğrultusunda tutuklandı. Hem de ‘’kaçma ve saklanma ihtimali
yüksek’’ olduğu gerekçesiyle…Göz önünde olan, fikrini ve sözünü her zaman açıkça, korkusuzca ifade eden bir gazeteciyi; kaçma ve delil karartma şüphesiyle tutuklu yargılamaya karar verdiler. Sedef Kabaş’ın bugün hala hukuka aykırı olarak tutukluluğu devam ediyor.”

“YALNIZ DEĞİLSİN SEDEF”

“Ülkemizin her yanını saran korku ikliminden basın emekçileri de payını alıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 153’üncü sırada yer alıyor. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bugün 81 ilden, 973 ilçeden sevgili Sedef Kabaş’a dayanışma mektuplarımızı gönderiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğüne, irfanı ve vicdanı hür hakimlerin varlığına olan inancımızı
yitirmeden hep birlikte sesleniyoruz: Yalnız değilsin Sedef Kabaş; Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları var!
Bütün basın emekçilerini saygıyla selamlıyoruz. ”

Basın açıklamasına CHP’li kadınlarla birlikte Balıkesir Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Fatma Gün, Yeni Kuşak Köy Enstitüsü Derneği adına Aynur Atsan, Emek Partisi Altıeylül İlçe Başkanı Cemal Saffet Yılmaz ve EMEP Altıeylül İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yılmaz da katılıp, destek verdi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP