CHP’Lİ KADINLAR MEYDANLARA ÇIKTI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

22 Mayıs 2022 - 04:54

CHP’Lİ KADINLAR MEYDANLARA ÇIKTI

Son Güncelleme :

11 Haziran 2020 - 19:50

CHP’Lİ KADINLAR MEYDANLARA ÇIKTI

CHP Kadın Kolları, şiddete dur demek için bugün eş zamanlı olarak meydanlara çıktı. Balıkesir ve ilçelerindeki kadın kolları da gerçekleştirdikleri  basın açıklamaları ile pandemi döneminde artan  şiddet ve cinayetlere dikkat çekti.Kadınlar yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Balıkesir’de Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe İl Başkanı Serkan Sarı, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli de katıldı. İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Şener hazırlanan metni okudu.

CHP Edremit İlçe Kadın Kolları Başkanlığı, “Kadına Şiddete Hayır” basın açıklamasını Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdi. Koronavirüs önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda partilinin katılımıyla sosyal mesafeye uygun olarak yapılan basın açıklamasına; CHP Edremit İlçe Başkanı Fatih Yılmaz, CHP Edremit Kadın Kolları Başkanı Sema Önder, CHP Edremit Gençlik Kolları Başkanı Cemalettin Kayan, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan katılarak destek verdi. Edremit CHP Kadın Kolları Başkanı Sema Önder, CHP olarak kadına karşı her türlü şiddetin karşısında olduklarını vurguladı.

CHP Bandırma Kadın Kolları Başkanı Simge Gürkan Çavuşoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin basın açıklamasına İlçe Başkanı Dr.Selim Panç ve yönetim kurulu üyeleri Barış Tütüncü, İsmail Ömür Aşık, Neslihan Karabacak da katıldı.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET DAHA VAHİM BİR NOKTAYA GELDİ”

Yapılan açıklamada şu ortak  görüşe yer verildi:
“Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz.
Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim: işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı.
Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük.
Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi”

“Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla’da Zeynep Şenpınar, Manisa’da Gülnur Kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi.
Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça,
Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek!!
Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır.
Biz
Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz,
Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız.
Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar,
6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler,
İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar
Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur”

YAN YANA DAYANIŞARAK YILMAYARAK MÜCADELEYE DEVAM

Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz!
Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz,
6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız,
İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz.
Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.
Kadınların ‘Ölmek istemiyorum’, ‘Ölmeden koruyun beni’, ‘Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız!
Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız.
Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz!! Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz.
Yaşasın kadınlar! Yaşasın mücadelemiz…” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.