Yayınlanma Tarihi :

CHP’Lİ İPEK’TEN SMA’YI ÖNLEYECEK ÖNERGE

CHP’Lİ İPEK’TEN SMA’YI ÖNLEYECEK ÖNERGE

CHP Karesi Belediye Meclisi üyesi Yüksel İpek, Balıkesir’de de bir çok bebeğin ve ailenin yaşamını olumsuz etkileyen SMA hastalığının önüne geçebilmek adına evlilik öncesi ”Gen Taraması” yapılması için önerge verdi. Önerge oy birliği ile Aile, Kadın ve Engelliler Komisyonu ile Temel Haklar ve Hukuk Komisyonuna havale edildi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Karesi İlçe Başkanlığı ve Karesi Meclis üyeleri ; Balıkesir ilinde  yaşayan  Defne, Aysima ve Deren  bebeklerin SMA hastası olmasından hareketle örnek bir önergeye imza attı. Karesi Meclis Üyesi  Yüksel İpek  tarafından hazırlanan ve evlilik öncesi gen taramasını isteyen önerge son toplantıda  Karesi Belediye Meclis Başkanlığına sunuldu.

İpek’in  hazırladığı önergede şu görüşlere yer verildi:

“Çağımızın en berbat hastalığı olan ve net bir tedavisi bulunmamakla birlikte, merkezi sinir sistemini ve iskelet kas sistemini etkileyen, kalıtsal bir nöron hastalığı olan, bebekler içinde, bir numaralı genetik ölüm nedeni olarak görülen, SMA (Spinal Masküler Atrofi)  hastalığının önüne geçebilmenin tek yolu, evlilik öncesi gen taramasından geçmektedir.

Bu tarama; evlilik sonrası muhtemel olabilecek bebeklerin, daha sağlıklı ve o ailenin de, bu açıdan sıkıntısız bir mutlu aile tablosu içinde yer almasını sağlayacaktır.

Bu amaçla; evlilik için Karesi Belediyesi Evlendirme Memurluğuna müracaat eden çiftlerin, müracaat şartları arasında 1930 yılında yürürlüğe giren Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na göre (Kanunun 123 ve 124 maddelerinde ve evlendirme yönetmeliğinin 15/5 maddesinde sayılan hastalıklar) aile hekimleri, sağlık ocakları vb. yerlerden alınan doktor raporuyla, gerekli şartları yerine getirmesi prosedürü tamamlanmış kabul edilmektedir.

Ancak bu önemli ve hayati eksikliğin, SMA (Spinal Masküler Atrofi) gen taramasını kapsamadığı için, bu gen taramasının da, Belediyemizce kapsama alınıp, şartların yerine getirilmesine ilaveten, evlilik öncesi çiftlerin talep etmeleri halinde, Belediyemizin tam teşekküllü bir hastane, sağlık kuruluşu vb. ile bir protokol imzalayarak, bundan sonra doğacak çocukların, olası gen hastalığının önüne geçmek, sağlıklı mutlu bireylere katkıda bulunmak ve bu anlamda ki toplum oluşumuna destek vererek, ‘Sosyal Sorumluluk Projesi’ olarak algılamamızı ve bu gerekçeyle önergeyi gündeme alarak, ilgili komisyon/komisyonlara havale edilmesini, saygılarımla arz ederim. ”

Verilen bu önerge oy birliği ile kabul edilerek gündemin 18. Maddesine ilave edilirken, üzerinde ki görüşmeler sonucunda Aile, Kadın ve Engelliler Komisyonu ile Temel Haklar ve Hukuk Komisyonuna havale edildi.

ANKARA ÖNCÜ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kentte evlenme kararı alan çiftlere ücretsiz Spinal Musküler Atrofi (SMA) taraması yapılması için Başkent Üniversitesi’yle protokol imzaladığını anımsatan CHP’li İpek, “Sosyal Sorumluluk Projesi olan bu uygulamayı , Ankara Büyükşehir Belediyesinden sonra , bizde hayata geçirebilirsek ne mutlu…Umut ediyorum ki , bundan sonra aileler ağlamayacak ve doğacak bebekler daha sağlıklı olacak… ” dedi.  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

DEREN MAVİ’DE MUTLU SON

Balıkesir’de Deren Mavi için başlatılan kampanyada gerekli para toplandı. Bu para ile Deren Mavi’nin tedavi olacağı ve yaşama tutunacağı bildirildi.

DEFNE’YE NEFES OL

Balıkesir’de Deren Mavi’den sonra Defne bebeğin yaşaması icin başlatılan kampanya da sürüyor. Defne bebek için başlatılan kampanyanın da başarıya ulaşması umut ediliyor.

AYSİMA’YA UMUT OL

Aysima bebek için başlatılan “Aysima’ya Umut Ol” kampanya da sürüyor. Manchester City forması giyen Balıkesirli futbolcu İlkay Gündoğan’ın açık arttırma ile satılması için  imzalı formasını gönderdiği bu kampanyanın da başarıyla noktalanması umut ediliyor.

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP