CHP’Lİ BELEDİYELERLE İLGİLİ İDDİALARI TEK TEK YANITLADI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
CHP’Lİ BELEDİYELERLE İLGİLİ İDDİALARI TEK TEK YANITLADI

* CHP İl Başkanı Serkan Sarı, kendisi ve CHP’li ilçe belediye başkanları hakkında yazılı basında ve sosyal medyada ortaya atılan iddiaları “iftira” ve “algı operasyonu” olarak değerlendirdi. Sarı, bu operasyonları Cumhur İttifakı’nın Balıkesir’de Millet İttifakı’nın gerisinde kalmasına ve CHP’nin yerelde iktidara yürümelerine bağladı.

* Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için yaptırdıkları ankette Millet İttifakı’nın yüzde 51 ile önde olduğunu, Cumhur ittifakı’nın oy oranının ise yüzde 43.7’de kaldığını söyleyen Sarı, ” 8 belediye başkanımız, 20 ilçe başkanımız, yönetim kurulu üyelerimız, meclisi üyelerimizla birlikte ahlakımızla namusumuzla, şerefimizle siyaset yapıyoruz” dedi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı son dönemde özellikle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü AK Partisi Mehmet Birol Şahin’in
gündeme getirdiği ilçe belediye başkanları ile ilgili iddialara yanıt verdi. Sarı’nın Avlu Kongre Merkezi Büyükşehir Belediye Meclisi toplantı salonu önünde düzenlediği basın toplantısına iddiaların odağındaki Ayvalık, Edremit, Erdek, Gömeç ilçe ve belediye başkanları ile bazı belediye başkanları ile Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’den bir yönetici de katıldı. Sarı, yaptırdıkları son ankette Balıkesir’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Millet İttifakının oy oranının yüzde 51’e çıktığını, Cumhur İttifakının ise yüzde 43.7’de kaldığını ve iftiraların bu yüzden olduğunu iddia etti.

AYVALIK’TAKİ BİNA OLAYI

Öncelikle Ayvalık’ta CHP İlçe Başkanlığı’na alınması için pazarlık ve protokol yapılan bir bina ile ilgili spekülasyonları değerlendiren Sarı şu açıklamayı yaptı:
“Ayvalık’ta DSİ’de çalışan Vecdi Yılmaz adındaki bir devlet memurunun parti teşkilatımıza bina kazandırma çalışmamızla ilgili açıklama yapmasını esefle kınıyorum. Kendisini bu anlamda açıklama yapmaya Devlet Su İşleri Bölge Müdürü mü, yoksa Sayın Valimiz mi yönlendirdi. Devletin bir temsilcisi olan şahsın, devlet memurunun bir siyasi partinin iç konularıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmasının hiçbir siyasi, kamusal ve vicdani bir yanı yoktur. Eminim ki bu konuda Devlet Su İşleri Bölge Müdürümüz ve Sayın Valimiz de gerekli soruşturmayı başlatacaklardır. Şahsın haddini ve kastını aşan yorumları, şahsi tespitlerini, kamuoyunu yanıltır şekilde aktarmış olmasını da kabul etmemiz mümkün değildir. Bu şahsı devlet memurluğundan istifa ederek siyaset yapmaya davet ediyorum. Biz il yöneticilerimiz, milletvekillerimizle 8 Ekim 2020’de Genel Saymanımız Bülent Kuşoğlu’na Ayvalık’ta parti teşkilatına yer alımıyla ilgili talebimizi ilettik, ilçe başkanlığımızın bankalardan aldığı raporlar da burada. ‘Bu bina seçim öncesinde pazarlık için alındı, seçim vaadi olarak kullanıldı’ gibi ahlak dışı ithamlara karşı elimizde belgeler de var. Bunun üzerinden trol hesaplarla algı yaratmaya çalışanlara karşı belgelerle cevap vermeye devam edeceğiz”

“KAPI KİLİTLENDİ” İDDİASI

Ayvalık’ta CHP’li ilçe belediye meclis üyelerinin, imar konularıyla ilgili baskıya maruz kaldığı, üstlerine kapının kilitlendiği iddialarına da değinen Sarı, bu konunun da tamamen kamuoyuna yanlış aktarıldığını, eksik ve kasıtlı paylaşımlar olduğunu öne sürdü. Sarı,” Bahse konu olan ilçe başkanlığımız büyük bir holden oluşuyor. Resmi toplantılarımız kapı kilitlenerek yapılır. Çünkü vatandaşlarımızın direkt girebileceği alana açılan toplantı salonundan ibarettir. Bununla ilgili birçok manşet atıldı, havuz medyasına yansıtıldı. Bu haberlerde ‘meclis üyeleri baskı altına alındı, zorlanıldı’ ifadeleri kullanıldı. Bunlar yine gerçekdışı iddialardır. Bahse konu imar dosyasından bahsedildi. O imar dosyasının bir rant dosyası olduğu iddia edildi, belediye meclis üyelerine baskı yapıldığı söylendi. Bunların hepsi baştan sona düzmecedir. Bahsedilen imar dosyasında rant olduğu söylenen adanın karşısı 5 kattır, yanları 4 kattır, buraya da 4 kat verilmiştir. Eğer burada bir hata ve usulsüzlük varsa bunun kaynağı ve merkezi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Buradaki plan tadilatını, 1/5000’lik planlarını yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesidir. Bu planları onaylayan Çevre Bakanlığıdır ve bu planlara uygun 1/1000’lik planı da yapan ilçe belediyesidir.” diye konuştu.

“ERDEK’TE 49 BANKAMATİK ÇALIŞANI VAR MI, SARI’YA MAKAM ARABASI VERİLDİ Mİ “

Erdek Belediyesi’nde 49 bankamatik çalışanının olduğu iddiaları da yalanlayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Bu iddialar da asılsızdır. Belediye Başkanımız gerekli cevapları İçişleri Bakanlığına bildirmiş ve herhangi bir soruşturma açılmamıştır.” dedi.
Erdek’te Hüseyin Sarı’nın başkanlıktan alındığı,buna rağmen kendisine makam arabası verildiği , kamunun imkanlarını kullandığı yönünde ki iddialara da yanıt veren Sarı şunları söyledi:
“Hüseyin Sarı başkanımız devam etmektedir, mazbatası elindedir, kamudan maaşının 3/2’sini almaya devam etmektedir, sosyal hakları da devam etmektedir, davasıyla ilgili itiraz süreci devam ettiği için halen Belediye Başkanıdır, yürütülen soruşturma nedeniyle açığa alınmıştır. “Erdek Belediyesi maaş ödeyemiyor, Erdek Belediyesi battı” diye paylaşımlarda bulunuyorlar. Erdek Belediyesi ekonomik anlamda zor bir süreç yaşıyor. Bu güç ve zor sürecin kaynağında ve merkezinde de herkesin bileceği ve tahmin edeceği gibi yine AKP zihniyeti yatmaktadır. 2014’te AKP belediyesinden alınan bu belediye tam 70 milyon dolar borçla devir alınmış iken bugün belediyenin borcu 30 milyon seviyelerine kadar geriletilmiştir. Eminim ki en kısa sürede de bu borçlar kapatılarak belediyemiz sağlıklı bir hizmet üretmeye çalışacak ve bunu da başaracaktır. Ama bu sorunun kaynağının AKP belediyeciliği, bu belediyeciliğin mimarı olan o dönemin yöneticilerine ait olduğunun da altını çizmek isterim.”

“EDREMİT BELEDİYE BAŞKANININ MAAŞI KAÇ LİRA “

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın 41 bin lira maaş aldığı iddialarının da yalan olduğunu vurgulayan Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:
” Edremit Belediye Başkanımız 41 bin 46 lira maaş alıyormuş. Bunu kim söylüyor? Hukukçu vasfı olan bir siyasetçi söylüyor. Yücel Yılmaz adına konuşma yapan bir siyasetçi söylüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi adına resmi açıklamalar yapan bir siyasetçi söylüyor. Bu siyasetçi bir belediye başkanının böyle bir maaş alamayacağını bilmiyor mu? Biliyor. Ödenen rakamların resmi kayıtlarda yapıldığını bilmiyor mu? Biliyor. Ama ne yazık ki doğruları söylemek yerine bu tarz ifadelerle siyaset yapmayı tercih ediyor. Edremit Belediye Başkanımız brüt 17 bin, net 14 bin lira maaş alıyor, belgesi de burada. Bu konuyla ilgili Sayıştay’ın ve Mülkiye Müfettişinin denetimleri yapılmış ve zaten hukuka aykırı bir durum da bulunmamıştır. Ama bir algı yaratmak, yalan üzerinden bir hikaye kurmak için Edremit Belediyemiz üzerinden kamuoyuna hatta ulusal basına sevk edilen ahlak dışı tespitlerdir. Bunların hiçbiri doğru değildir. Bu açıklamaları yapanlarında çıkıp başkanımızdan ve başkan yardımcılarımızdan özür dilemesini de bekliyoruz.”

“GÖMEÇ’TE İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPILDI MI “

Gömeç Belediyesi’ne yapılan insan kaçakçılığı suçlamalarına da değinen CHP’li Sarı şu bilgileri verdi:
“Yine bir tartışma konusu Gömeç Belediyesi ve gri pasaport olayı. Bu gri pasaport konusunda belediyemiz tarafından halk oyunları ekibine verilmiş bir pasaporttur. Bu konuda belediye başkanımız M. İrem Himam yanıltılmış, bu şekilde bir ekip tarafından kasıtlı bir şekilde kandırılmış durumdadır. Bu konu Türkiye’nin her yerinde araştırılsın. Bu pasaportları verenler kim. Evet, burada belediyeden çıkan bir izin yazısı var, iyi niyet suiistimali söz konusu. Bu konuyla ilgili belediye başkanımız da dahil olmak üzere bütün belediye başkanları tek tek araştırılsın. Ve bu işin hesabı sorulsun. Bu konuda verilemeyecek bir hesabımız da yoktur, Başkanımız kendisine de kurumuna da bir çıkar ya da menfaat sağlamamıştır. Menfaat sağlayanlardan da hesap sorulmasını istiyoruz ”

“BURHANİYE’DE HAKARET DAVASI”

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in bir kadın muhtara hakaret ettiği şeklindeki iddialara da değinen Sarı, ” Başkanımızla muhtarın tartışması da kamuoyuna farklı bir şekilde yansıtıldı. 11 Ocak 2021tarihinde 2021/4 no’lu kararla Başkanımızın bu konuyla ilgili herhangi bir kabahatinin, kusurunun olmadığı yönünde mahkeme kararı vardır. Bu mahkeme kararına itiraz edilmiştir. Bu yüzden hukuksal süreç devam etmektedir. İlk kararda böyle bir hakaretin olmadığı vurgulanmıştır. Başkanımızın ifadelerinin yanlış anlaşıldığı aşikardır” dedi.

“CHP BANDIRMA’DA ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ELEMAN ÇALIŞTIRILIYOR MU”

Bandırma CHP İlçe Başkanlığı’ndaki sekreterin asgari ücretin altında çalıştırılmasıyla ilgili iddiaların sorulması üzerine ise, “Bu konunun doğru olduğunu düşünmüyorum. CHP her zaman emekten, emekçiden yanadır, emekçinin hakkını savunur. Şu anda ilçe başkanımız burada değil. Bu konuda görüşüp, kamuoynu bilgilendireceğiz” diye konuştu.

ANKETLER YÜZÜNDEN ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Sarı, CHP’li belediyelerin hedef alınmasını ise anket sonuçlarına bağladı. Sarı, “CHP Balıkesir’de iktidarını her geçen gün daha da ileriye taşıyor. Bugün Millet İttifakı olarak İYİ Parti ile birlikte Balıkesir’de güçlenerek ilerliyoruz. Bugün 20 ilçe belediyesini alabilecek seviyeye geldik. Bugün Büyükşehir Belediyesini almak üzereyiz. Bunu gören AKP siyasetçileri bu saldırılarına bundan sonra da vazgeçmeyecek. Ama biz alnımız açık, göğsümüz açık bir şekilde, her sorulanın cevabını vermeye de bu kadrolarla hazırız. En son yaptırdığımız ankette şu anda Millet İttifakımız, Cumhur İttifakı’nın 7,3 puan önüne geçmiş vaziyettedir. Bunu kendileri de görüyor. Ve bu kaygıyla da gerçek dışı beyanlarla kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. Biz hiç bir zaman hesap vermekten kaçmayacağız. Belgelerimizle, kanıtlarımızla, kadromuzla kamuoyunun önünde de olmaya devam edeceğiz. Aynı hassasiyeti kamunun parasını harcayan, halkın parasını harcayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’dan da bekliyoruz. Trol hesaplar üzerinden, sahte hesaplarla içerde ve dışardaki işbirlikçilerle yaratılan algıya karşı belge ve bilgiler elimizdedir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki CHP’yi yöneten İl Başkanı Serkan Sarı, 8 belediye başkanı, 20 ilçe başkanı, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyelerimiz ahlakıyla, namusuyla, şerefiyle siyaset yapmaktadır. Tüm siyasetçileri de aynı çizgide siyaset yapmaya davet ediyorum” dedi.

Sarı yine bir soru üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için yaptırdıkları anket sonuçlarını açıklarken, Millet İttifakı’nın oy oranının yüzde 51,  Cumhur İttifakının ise yüzde 43,7’de olduğunu sözlerine ekledi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP