DOLAR 32,3298 % -0.02
EURO 35,1810 % 0.6
STERLIN 41,7506 % 0.46
FRANG 36,1308 % -0.09
ALTIN 2.401,58 % -0,56
BITCOIN 67.721,51 0.413
Yayınlanma Tarihi :

CHP’Lİ AYTEKİN’DEN KRİZ UYARISI

CHP’Lİ AYTEKİN’DEN KRİZ UYARISI

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu üyesi Ensar Aytekin,  salgınla mücadele konusunda son iki haftada Balıkesir’in 16 ilçesine giderek sorunları yerinde gözlemlerken, “Gördüğümüz tablo bize ekonomik olarak bir alarm veriyor” dedi. 

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Covid 19 salgını boyunca ilgililerle devamlı temas halinde olduklarını ifade ederken son iki haftada ise sahaya çıkarak 16 ilçeyi gezdi. Son 4 ilçeyi de bitirip aldığı notları, rapor haline getirerek Genel Merkeze ileteceğini belirten  Aytekin; “Salgın başladığında ‘bu salgın biter ancak eğer tedbir alınmazsa özellikle küçük esnaf noktasında ciddi bir ekonomik buhranla karşılaşırız’  demiştik. Geldiğimiz nokta tam da burasıdır.” dedi.

“KRİZ KENDİLERİNİ VURMAMIŞ OLABİLİR AMA…”

CHP Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Salgın başladığından beri tüm ilçelerimizle koordine halindeyiz. Gün aşırı bütün ilçe başkanlarımızla ve yerelde iktidar olduğumuz belediye başkanlarımızla görüşüyoruz. İki haftadır ise sahadayız. Bugün itibarıyla 16 ilçeyi bitirmiş olduk. Gördüğümüz tablo bize ekonomik olarak bir alarm veriyor. Gıda gibi temel ihtiyaçlar dahil olmak üzere birçok alanda tahminin de ötesinde bir durgunluk var. Piyasanın bu sistemi kaldırması mümkün değil. ‘Üreticinin borçlarını sildik’  diyorlardı faizle yapılandırdılar. Vatandaşa ‘evde kal’ dediler, maske dağıtmayı beceremediler, ancak kalkıp olmayan başarının edebiyatını yapmaya başladılar. Kriz, kendilerini vurmamış olabilir ancak durum halk için öyle değil”

BELEDİYELER BÜYÜKŞEHİRDEN PAYLARINI BEKLİYOR

“Tüm illerde olduğu gibi Balıkesir’de de belediye yönetimlerinde sorunlar var. Örneğin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin topladığı katı atık bedeli vs. gelirlerden ilçe  belediyelerine aktarılması gereken pay, aktarılmıyor. Bunun sonucunda da yerel belediyelerin gelirlerinde ciddi azalmalar oluyor. Büyükşehir’in aktarmadığı gelir yüzünden, ilçe belediyeleri faiziyle ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bu konu Sayıştay raporlarında da yer alan bir konu. Ancak halen bir ödeme yok. Bu durum bir gelir gaspıdır, yetki gaspıdır.”

“ALEVİ KÖYLERİNDE YOL SORUNU SÜRÜYOR”

“Bununla birlikte daha evvel Bigadiç’e bağlı Elyapan, Akyar, Kozpınar, Susurluk’a bağlı Danaveli köylerinde gördüğümüz yol problemlerimizin benzeri Manyas’a bağlı Çalköy’de görülmektedir. Bu yollar yazın toz toprak içerisinde kalırken, kışın çamur gerçeğiyle karşılaşıyor. Belediyelerin bu köylere etnik ayrımcılık yaptığını düşünmek istemeyiz, ancak bu köylerdeki yurttaşlar da yıllardan beri aynı sorunları yaşıyor. Buna artık bir çözüm bulunması gerekiyor.” (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP