DOLAR31,1340% 0.08
EURO33,8286% 0.06
STERLIN39,4997% 0.01
FRANG35,3792% 0.1
ALTIN2.035,31% 0,16
BITCOIN1.754.3098.108

CHP’Lİ AKIN VE AYTEKİN’DEN “İHALE ÇETESİ” SORULARI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
CHP’Lİ AKIN VE AYTEKİN’DEN “İHALE ÇETESİ” SORULARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ile CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Milli Eğitimle ilgili  “ihale çetesi var” iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Balıkesir İşadamları ve Müteahhitler Derneği Başkanı Bülent Haluk Türkbeyi, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çetelerin bulunduğunu özellikle depreme dayanıklı yapılması gereken okulların bu çete yüzünden sözde “güçlendirme” adı altında deprem riskiyle karşı karşıya bırakıldığını iddia etti. Valiliğin de kandırıldığını söyleyen Türkbeyi açıklamalarının suç duyurusu olarak kabul edilmesini istedi. Türkbeyi’nin yerel basında yer alan bu iddiaları sonrası CHP’nin iki Balıkesir milletvekili Ahmet Akın ve Ensar Aytekin konuyu TBMM gündemine taşıdı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u göreve davet etti.

AKIN’DAN SORU ÖNERGESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Balıkesir’deki eğitim binalarında yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde deprem riski taşıyan 51 binanın yıkımına karar verildiğini anımsattı. Bazı okul binaları için de depreme karşı güçlendirme çalışmaları yürütüldüğünü belirten Ahmet Akın, Balıkesir kamuoyuna yansıyan “depreme dayanıklı yapılması gereken okullar  ‘ihale çetesi’ yüzünden deprem riskiyle karşı karşıya bırakılıyor” iddialarının bir an önce açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Ahmet Akın, Bakan Selçuk’u göreve davet etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

1- Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bina güçlendirmelerinde teknik bilgileri eksik mi yapmıştır? Bu iddianın doğruluğunu araştırılması için talimatınız ne olacaktır?

2- Balıkesir’in bir deprem bölgesi olduğu bilindiği halde okullarımızın depreme karşı güçlendirilmesi ile ilgili ortaya konan iddialar Balıkesir kamuoyunda endişe ile takip edilirken, Bakanlığınız okulların depreme karşı güçlendirilmesi ile ilgili hangi somut adımları mevzuata, bilimsel değerlere uygun atmaktadır?

3- Balıkesir’de kaç okul depreme karşı dayanıklı hale getirilmek üzere güçlendirilmiştir?

4- Deprem karşı güçlendirilen okulların yürütülen çalışmalar öncesinde, sırasında ve sonrasında denetlemesi kim tarafından ve nasıl yapılmaktadır? Bu denetimler kamuoyuna açıklanacak mıdır?

5- Ortaya atılan vahim iddialar hakkında Balıkesir kamuoyunu rahatlatacak açıklamayı ne zaman yapacaksınız?

BİR AÇIKLAMA DA AYTEKİN’DEN 

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin de bu iddialar sonrası yazılı açıklama yaptı.  Aytekin, “Milli Eğitim Bakanlığının içerisindeki skandalların bir yenisi de Balıkesir’de ortaya çıktı. Basına yansıyan iddialara göre, deprem riski taşıyan şehrimizde güçlendirme çalışması yapılan okullarda ihale şartnameleri kişiye özel olacak şekilde değiştirilmiş, ihale yaklaşık bedelleri belirli firmaların isteği üzerine hazırlanmış, hepsinden daha önemlisi güçlendirme çalışması yapılması gereken okullarımızda ihale çetesi olarak adlandırılan grupların Milli Eğitim Müdürlüğüne çöktüğü iddiaları yer almıştır.” dedi.

Aytekin’in açıklaması şöyle;

“Balıkesir’de güçlendirme çalışması istenen binaların bazılarında yıkım yapılması ve yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Bu binaların çoğu en kalitesiz betonlardan, demirlerden oluşan temeli çürük okullardır. Buralarda güçlendirme çalışması tutmaz. Nitekim, Edremit ve Kepsut ilçelerinde iki okulda güçlendirme çalışması istenmişken, müteahhitçe yapılan karot testlerinde binanın güçlendirmeyle ayakta kalamayacağı yeniden yıkılıp tekrar inşa edilmesi gerektiği zorla kabul ettirilmiştir.

İşin kırılma noktası da burasıdır. Milli Eğitim ne hikmetse, okulu yıkmamayı yerine güçlendirme yapılması gerektiğini dayatmıştır. Çocuklarımızın hayatını riske atmaktan çekinmemiştir. Yine aynı şekilde, 4-5 katlı binalarda fayans zeminlerin sökülüp yerine yeni fayansların takılması, çıkan fayansların dönüşümde kullanılması önerilmişken, birileri ne hikmetse  fayansların üzerine fayansları döşeyin diyerek hem binaya ek yük bindirmiş hem de tasarruftan kaçınmıştır.

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı üzerinden çıkılan bu ihalelerde anlaşılan o ki bir ihale çetesi kollanmaktadır. Ve yine Milli Eğitim’in içerisinde de bu çeteyle iş tutan bürokratlar vardır. Çocuklarımızın can güvenliğini tehlikeye atanları kimsenin affetmez. Yarın bu okullarda bir afet sonucu yıkım yaşandığında, yaşanacak bir can kaybının sorumlusu bu zihniyete boyun eğenler olur.”

BAKAN SELÇUK’A AYTEKİN’DEN SORULAR

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorduğu sorular şöyle:

“Deprem ülkemizin gerçeğidir Bununla birlikte uzmanların ifade ettiği üzere deprem öldürmez bina öldürür. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan depremlerden sonra, bakanlığınız bünyesindeki okullarda da depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapıldığı kamuoyuna yansımıştır.

Bu bağlamda;

1.    Balıkesir ili sınırları içerisinde depreme dayanıklılık testi yapılan okul sayısı kaçtır?

2.    Balıkesir ili içerisinde kaç okulda bina güçlendirme çalışması yapılma kararı alınmıştır? Kaç okulda güçlendirme çalışması yapılmıştır?

3.    Balıkesir ilinde güçlendirme çalışması yapılmadan, doğrudan yıkım kararı alınan kaç okul vardır? Bu yıkımlardan kaçı gerçekleşmiştir?

4.    Balıkesir ilinde güçlendirme çalışması yapılan okullar ne zaman eğitim öğretime açılacaktır?

5.    Balıkesir ilinde binaları depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan okullarda eğitim öğretim hangi okullarda yapılacaktır?

6- Balıkesir ilinde güçlendirme çalışması yapılan okullardaki yapım ve inşa ihaleleri, hangi yasal mevzuata göre verilmiştir? İhale Kanunu çerçevesinde ise, ilgili kanunun hangi maddesi çerçevesinde ihaleler yapılmıştır?  İhaleleri kazanan firmalar hangileridir? (balikesir24saat.com)

YORUM YAP