Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

CHP’DEN ‘GEZİ’ PAYLAŞIMLARI

CHP’DEN ‘GEZİ’ PAYLAŞIMLARI

CHP Balıkesir milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin, Gezi olaylarının 7. yılında sosyal medyadan paylaşımlar yaparak, İstanbul’da başlayan tüm ülkeye yayılan Gezi direnişine sahip çıktı, olaylarda hayatını kaybeden gençleri andı. CHP il ve ilçe başkanlıkları da Gezi Direnişi’ni unutmadı. 

Sadece Türkiye’nin değil, Dünyanın da gündemini oluşturan Gezi Parkı eylemleri Balıkesir’de de günlerce sürmüştü. İstanbul’daki Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yeniden yapmak için başlayan inşaat çalışmalarını protesto etmek amacıyla düzenlenen  eylemler sırasında parkta nöbet tutan çevrecilerin  çadırlarının yakılması büyük tepki toplamış  ve olayların Türkiye çapına yayılmasına ve hükümet karşıtı bir kimlik kazanmasına neden olmuştu. Üç haftaya yakın süren eylemlerde biri polis, sekiz kişi yaşamını yitirirken, 10 bine yakın insan da yaralanmıştı, yüzlerce dava açılmış, onlarca kişi tutuklanmıştı.

CÖMERT DAVASI BALIKESİR’DE GÖRÜLMÜŞTÜ

Hatay’daki Gezi Parkı protestoları sırasında, başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili dava ise  “güvenlik gerekçesiyle” Balıkesir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Sanık polis memuru A.K., ‘kastın aşılması suretiyle adam öldürmek’ suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.  Bu ceza daha sonra  Yargıtay tarafından bozulmuş,  polis memuru A.K., bu kez “bilinçli taksirle öldürmek”ten 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

AK Parti iktidarı ise Gezi Parkı protestolarını “bir darbe kalkışması” olarak tanımlamıştı. Sanıklara, “protestoları örgütlemek ve finanse etmenin” yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlamaları da yöneltilmişti. Balıkesir’de de eylemlere katılan bir çok kişi hakkında dava açılmıştı.  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP