DOLAR31,0084% 0.3
EURO33,5544% 0.28
STERLIN39,1336% 0.22
FRANG35,2086% 0.36
ALTIN2.016,14% 0,20
BITCOIN1.605.6010.118

CHP’DEN BU SATIŞA ONAY YOK!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
CHP’DEN BU SATIŞA ONAY YOK!

Balıkesir’de lunapark alanının satışı için Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verilmesi yönündeki önerge CHP’nin tepkisini getirdi. CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Cengiz Dikici, ” Belediyelerin asli görevi halka hizmet etmektir. Belediye’ye ait arsaları satmak değildir. Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki söz konusu taşınmaz Balıkesir kent halkınındır ” dedi.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat) Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısında lunapark alanının satışı gündeme geldi. Gümüşçeşme mahallesi sınırları içerisinde yer alan 7. 114, 54 m2’lik yüzölçümlü arsanın satışı için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yetki verilmesi istendi.

CHP’nin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi, mimar Cengiz Dikici, uzun yıllar Kültür Merkezi inşaatı olarak kalan, son yıllarda ise Lunapark alanı olarak kullanılan arsanın satışına karşı çıktı. Dikici’nin açıklaması şöyle:
” Belediyelerin asli görevi halka hizmet etmektir. Belediye’ye ait arsaları satmak değildir. Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki söz konusu taşınmaz Balıkesir kent halkınındır . Kent halkının olan bu taşınmazın kent kullanımında olması gerekir. Kent halkının kullanımına açık olan en birinci alan, ‘Meydan Düzenleme’ alanlarıdır”

“LUNAPARK ALANI MEYDAN OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ”

“Meydanlar; o kentte yaşayanların, kentlerin kalbinin attığı, nabzının tutulduğu yerlerdir. Çağdaş ülkelerde kentler meydanları ile anılırlar. Toplumun ve bireyin özgürleşmesi içinde yaşadığı kentin mekân anlayışı ile biçimlenir. Bir meydanın kullanımını belirleyen temel koşul, kolay erişilebilir olması, yaşama alanlarına yürüme mesafesinde olması ya da kullanışlı toplu ulaşım olanağına sahip olması ve farklı kesimlerden ve yaş gruplarından kullanıcıları çekebilecek işlevsel çeşitliliği içermesidir. Ve bu alan tüm bu koşulları sağlayabilecek niteliktedir”

“Kentimiz için en önemli eksikliklerin başında gelen meydan yokluğu, bu alanın kamu elinde kalarak yakın çevresi ile bütüncül bir plan dahilinde değerlendirilmesi, kent yaşamına katılması, sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelerin merkezi haline getirilmesi çağdaş kent yaşamına önemli bir katkı sunacaktır”

“DEĞERİNİ BULAMAZ, GERİ DE ALAMAZSINIZ”

“Satışın gerçekleşmesi halinde; bugünkü ekonomik koşullarda gerçek değerini bulamayacağı gibi, ileride böylesine bir alanın kent yaşamına katılması düşünüldüğünde kamu kaynakları yetersiz kalacaktır. Kaldı ki kentimizde yapılan daha önceki Özel İdare İşhanları, SSK binası gibi kıymetli alan satışlarının soruna çözüm üretmediği görülmüştür”

CHP’li Dikici satış talebinin meclis gündeminden geri çekilmesi , bahse konu alanın halka bırakılarak halk için kullanılmasını istedi.

KARESİ CHP’DEN DESTEK

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın da Dikici’ye destek verirken, “CHP Karesi İlçe Örgütü olarak bu konuda duyarlılık geliştireceğini düşündüğümüz tüm sivil toplum kuruluşlarını,meslek odaları ve siyasi partileri , kent sevdalılarını desteğe davet ediyoruz” dedi.

YORUM YAP