CHP’DE KAZAN KAYNAMAYA BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi :
CHP’DE KAZAN KAYNAMAYA BAŞLADI

14 Mayıs’a kısa bir süre kala gözler milletvekili aday listelerine çevrildi. CHP Balıkesir örgütünde merakla beklenen “sondan bir önceki liste” ise dün il yönetiminin saatler süren gergin toplantısında belirlendi.

Resmi olarak açıklanmayan ve il başkanı Erden Köybaşı tarafından genel merkeze iletilen bu liste bir şekilde sosyal medyaya da yansıdı. Partide şimdiden fırtınalar koparan sıralama iddialara göre Serkan Sarı, Mehmet Tüm, Oğulcan Koçak, Birgi Tuna, Seval Bozkurt, Hürmüz Avcı, Erdal Erhan, Birgül Eker, Muharrem Koç şeklinde oluştu. Öncelikle bu listenin oluşma  süreci ve yöntemi pek sağlıklı olmadı ve kimsenin içine sinmedi.

CHP’de milletvekili adayları tüm seçim çevrelerinde merkez yoklaması yöntemi ile belirlenecek. Genel merkez bu bağlamda aday tespitinde örgütlerin görüşlerinin alınmasına büyük önem veriyor.

Parti Örgütü, Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke‘nin il başkanlıklarına gönderdiği yazıda “örgütlerimizin görüşlerinin alınması”  ifadesinin “eğilim yoklaması” şeklinde anlaşılmaması istendi. Sandık konularak eğilim yoklaması yapılması şeklinde bir kararın mevcut olmadığı, bu yönde bir uygulamanın kesinlikle yapılmayacağı bildirildi.

Yine bu yazıda il başkanlıklarından ilçe örgütlerinin kadın ve gençlik kollarının da görüşü alınarak milletvekili aday listesinde yer almasını istedikleri kişilerin ve soyadı bilgilerinin en geç 3 Nisan’a da Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya kapalı bir zarf içinde iletilmesi istendi.

Balıkesir’de bir sandık kurulmadı ama ilçelerin aday belirleme yöntemi ile ilgili bir çok iddia ortaya çıktı. Örneğin bazı ilçeler yönetim kurulu üyelerine danışırken,  bazı ilçeler tüm üyelerin görüşünü almaya çalıştı. Bir ilçe bu yöntemi doğru bulmadıklarını belirterek liste vermedi, bir başkası ise sadece bir aday adayının ismini yazdı.

Küçücük ilçede 7-8 kişilik yönetim kurulunun belirlediği isimler dikkate alınırken, bu partide yıllarca milletvekilliği, il başkanlığı, ilçe başkanlığı yapan isimlerle belediye başkanları ve belediye meclisi üyelerinden  görüş alınmaması da bir başka eksiklik olarak dikkat çekiyor.

Başa dönersek 33 il yönetimi de dün akşam toplanarak, listeye son şeklini vermeye çalıştı. İtirazlar, bağırıp çağırmalar arasında 9 kişilik liste belirlendi. Bu listede eski il başkanı Serkan Sarı’nın ağırlığını görüyoruz. Sarı liste başı, Sarı’ya ve il yönetimine yakın isimler arasında sayılabilecek Oğulcan Koçak, Hürmüz Avcı, Birgül Eker ve Muharrem Koç da listede. Mehmet Tüm, Seval Bozkurt ,  Birgi Tuna ve Erdal Erhan’ın  ise bu listeye hakları ile girdiğini söylemek mümkün.

Tabii İrfan Barış, Cemil Yavuz, Dilek Yalçın, Selim Panç, Esin Balıbek  gibi partiye yıllarını veren örgütçü isimlerin, Taylan Engin, Gülizar Yıldız  gibi kariyerleri ile dikkat çeken ya da kısa süre içinde partililerin gönlünü kazanan Özden Certel, Uğur Budaklı, Ayhan Gökdeniz gibi  isimlerin bu listede olmaması da mutlaka tepkileri getirecektir.

Bu tartışmalı liste ile birlikte kazan kaynamaya başladı ama bir çok isim bu listenin fazla dikkate alınmayacağını, önemli değişikler yapılacağını savunuyor.

Listede olmayan ancak yeniden aday olan milletvekilleri Ensar Aytekin ve Fikret Şahin ile ilgili son sözü de Kemal Kılıçdaroğlu’nun söyleyeceğini, en azından birinin listede olacağını da unutmamak gerekiyor.

Bay Kemal’i cumhurbaşkanı yapmayı hedefleyen, iktidarı çok özleyen ve isteyen Balıkesir’deki aslan sosyal demokratların milletvekili aday listesini daha dikkatli ve özenli hazırlamasını diliyorum.

YORUM YAP