Yayınlanma Tarihi :

BİR FOTOĞRAF ASILDI, KALDIRILDI VE ORTALIK KARIŞTI!

BİR FOTOĞRAF ASILDI, KALDIRILDI VE ORTALIK KARIŞTI!

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’le ilgili Sabah Gazetesi’nde çıkan bir haber ilginç iddia ve tartışmaları getirdi.

Bir süre önce Edremit Belediyesi’nin düzenlediği Kitap Fuarı’na katılan gazeteci Erhan Öztürk’ün Sabah gazetesinde yayınlanan haberinde Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’in, bayramdan önce bir fotoğrafını çerçeveletip asılması için CHP Burhaniye İlçe Başkanlığı’na gönderdiği, tepkiler sonrası kaldırıldığı iddia edildi.
Aynı haberde Şahin’in CHP Parti Meclisi ve MYK’da ’12’ler Grubu’ olarak adlandırılan grubun başında bulunan Bülent Tezcan’ın referansıyla Balıkesir’den milletvekili seçildiği öne sürüldü. Fikret Şahin’in yerel seçim öncesi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Özlem Çerçioğlu aleyhine hazırladığı raporun da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisini getirdiği iddia edildi.

“CHP’de ikinci fotoğraf krizi” başlığı ve Erhan Öztürk imzasıyla yayınlanan haber şöyle:

CHP’de bir fotoğraf krizi de Balıkesir Burhaniye’de patlak verdi. TBMM’de Atatürk portresinin indirilmesi tartışmalarıyla kamuoyunda uzun süre tartışılan fotoğraf krizinin ikincisi Balıkesir Burhaniye’de yaşandı.

“CHP eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın partiden atılmasıyla sonlanan ilk fotoğraf krizinin bu seferki kahramanı Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin oldu. CHP PM ve MYK’da ’12’ler Grubu’ olarak adlandırılan grubun başında bulunan Bülent Tezcan’ın referansıyla Balıkesir’den milletvekili seçilen Sivas doğumlu Şahin, bayramdan önce bir fotoğrafını çerçeveletip asılması için CHP Burhaniye İlçe Başkanlığı’na gönderdi. Burhaniyeli olup TBMM’de görev yapan eski milletvekilleri Mehmet Cavit Emir, Nurettin Sandıkçıoğlu, Nuri Bozyel, Ali Kemal Deveciler ve Ayşe Nedret Akova’nın fotoğraflarının yanına kendi fotoğrafını astıran Şahin’in bu girişimi büyük tartışma yarattı. Eşinin Burhaniyeli olmasından dolayı böyle bir girişimde bulunan Şahin’e hem CHP Balıkesir İl Örgütü hem de CHP Burhaniye İlçe Örgütü tepki gösterdi. Tepkilerin artması üzerine CHP Burhaniye İlçe Başkanı Ergün İnce fotoğrafı indirtti.

SABAH’ın ortaya çıkardığı fotoğraf kriziyle ilgili konuşan İnce, “Yanlışlıkla oldu. Yönetim kurulunun kararıyla fotoğrafı asılı bulunduğu yerden indirdik” diyerek olayı doğruladı. Partinin il ilçe binalarında sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin ve CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile partinin genel başkanının fotoğraflarının bulunabileceğini belirten partililer, “Yaşayan bir milletvekilinin kendi fotoğrafını şoförü ve danışmanıyla gönderip astırması yanlış olmuştur. Doğru bulmadığımız bu girişime her partili arkadaşımız tepki gösterdi. Egosu çok yüksek. Enteresan bir kişilik. Örgüt içinde de zaman zaman yaptığı müdahalelerle tepki toplayan milletvekiliyle ilgili tespitlerimizi genel merkeze de ilettik” diye konuştu.
“SAHTE RAPOR HAZIRLADI”
Belediye başkanlarının belirlenmesiyle ilgili kamuoyu araştırması ve parti içi taleplerle ilgili rapor hazırlaması için Aydın’a gönderilen Şahin’in 31 Mart seçimleri öncesi hazırladığı rapor CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne konulmuştu. İki dönemdir Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Özlem Çerçioğlu aleyhine hazırlanan raporun gerçeği yansıtmadığı, masa başında hazırlandığı ortaya çıkan çalışma Kılıçdaroğlu’nu bir hayli öfkelendirmişti. Raporun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmasından sonra CHP Lideri Şahin’e tepki gösterip, Çerçioğlu’nu tekrar aday yapmıştı.
ÖRGÜTÜ KARIŞTIRDI
Balıkesir’de doktorluk yapan Şahin’in Sivas nüfusuna kayıtlı olup, Burhaniye ilçe binasına fotoğrafının asılmasıyla ilgili SABAH’a konuşan önemli bir isim şunları söyledi:
Balıkesir’in 20 ilçesi var. Eşinin Burhaniyeli olması fotoğrafını ilçe binasına astırmasını doğru bulmuyorum. Cumhuriyet tarihinden bu güne kadar Burhaniye’li olan milletvekillerin fotoğraflarının asılması bir gelenek olmuş Burhaniye’de. Bu arkadaş kendisini eş durumundan Burhaniye’li yapıp, resmini astırmış.
Balıkesir’in milletvekili bütün ilçelerin milletvekilidir. Ayrıca bir milletvekilinin kendi fotoğrafını ilçe binasına astırması yanlış bir durum. Bandırma, Ayvalık, Edremit, Sındırgı, İvrindi’nin de aralarında bulunduğu diğer ilçelere nasıl gidecek bu arkadaş. Kimlerin fotoğraflarının asıldığı bellidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve genel başkanın fotoğrafları bulunur. Bunun haricinde bir fotoğrafın asılmasını doğru bulmuyoruz. Zaten bu milletvekilimiz Balıkesir örgütünde büyük sıkıntılara neden oluyor. Meclis üyeliklerine müdahale etti. İlçe belediyelerinin meclis toplantılarına katılıyor. Bir milletvekilinin başka işi yok mu? Partide ayrımcılık yapan bu arkadaşımızla ilgili CHP Genel Merkezi’ne de çok sayıda şikayet gitti. Partinin daha nitelikli yöneticilere ihtiyacı var.

BURHANİYE CHP’DEN AÇIKLAMA
Bu haber sonrası CHP Burhaniye İlçe Başkanı Ergun İnce de DHA’ya açıklamalarda bulundu. Fotoğrafın ‘sehven’ asıldığını belirten İnce şunları söyledi:
“Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Burhaniye’nin geleneğinde milletvekilliği yapmış, milletvekilliği sona ermiş tüm vekillerimizin resmini asıyoruz. Ama bu süre Burhaniye’de yaşayan, Burhaniye nüfusuna kayıtlı olan, Burhaniye’den vekil seçilenlerle ilgiliydi. Orada da bundan önce vekillik yaparak, vekilliği bittikten sonra asıyoruz. Vekilliği devam ederken böyle bir anlayış yok. Aynı şey Burhaniye’de Belediye Başkanlığı yapan partili belediye başkanlarımızın da görev süresinden sonra asıyoruz. İlçe başkanlarımızda da aynı prosedür geçerli. Bu prosedür geçerli olduğu için sehven oraya Fikret Bey’in yanlışlıkla arkadaşımız tarafından resmi asılmış. Bu sürecin böyle olmadığını bildiğimiz için geçmişten beri, Fikret Bey’in resmi şu anda orada asılı değil. Bu süreç Fikret Bey’e karşı yapılan bir şey değil. Fikret Bey ve diğer bütün vekillerimiz geçmişte de Önder Kırlı, Ergün Aydoğan hepsi Balıkesir milletvekilleri. Ama gelenek bizde, ilçe merkezinde 1992’den sonra parti kurulduktan sonra görev süresi biten vekillerimizin resimleri, görev süresi biten belediye başkanlarımızı, görev süresi biten ilçe başkanlarımızın resimleri asılıyor. Süreç böyle işledi. Yoksa resimle ilgili kasıtlı olarak bir şey yok. Asmak için karara da gerek yok. Çünkü bu kültür ve gelenek olarak yerleşmiş.”
‘FİKRET BEY’İN BİR TALEBİ OLMADI’
CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’in resminin şoförü tarafından asıldığı iddialarına da açıklık getiren İçe Başkanı İnce, “Onunla ilgili bana bir bilgi gelmedi. Mutlaka biri tarafından resim getirilmiştir. Bu Fikret Bey’in kendisi midir, bir yakını mıdır, yada ilgili bir danışmanı, yetkilisi midir, onunla ilgili bir bilgim yok. Bu gelenek olarak yanlış. Fikret Bey’in bu resmin asılması konusunda bana bir talebi olmadı. Sonrasında da bu konuyla ilgili hiç bir şey geçmedi. Resmi asan arkadaş görevine devam ediyor. Herhangi bir ihraç söz konusu değil” diye konuştu.

ŞAHİN: HABER DEĞERİ YOK
Balıkesir ilindeki 8 CHP’li Belediyeyi ziyaret eden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na eşlik eden Milletvekili Fikret Şahin’in fotoğraf olayıyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, “bunun haber değeri yok” diye cevap verdiği de aynı haberde yer aldı. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP