CHP’DE “ETİK” TARTIŞMASI

Yayınlanma Tarihi :
CHP’DE “ETİK” TARTIŞMASI

CHP Altıeylül İlçe kongresinde milletvekili Serkan Sarı ile il başkan adaylarından Ömür Boyuer arasında sert suçlama ve tartışmalar yaşandı.

“BİR MİLLETVEKİLİ BİR ADAY İÇİN SEKRETERYALIK YAPAMAZ”

Konuşmasına John Morley‘in, “Siyasetle ahlakı ayıramayanlar her ikisinden de bir şey anlamamıştır” sözleriyle başlayan İl Başkan adayı Ömür Boyuer, milletvekili Serkan Sarı‘nın adaylardan Hüseyin Yenitürk‘e destek vermesini eleştirirken   “Altıeylül kongresinde üç aday var. Sinan Ayhan da Hakan Keskin de bizim gibi sade üye.. Hüseyin Yenitürk ise CHP’nin şu anda il yönetim kurulu üyesi ve il başkan yardımcısı. Burada adil bir yarışma koşulu olduğunu söyleyebilir miyiz? İl kongresinde olağan delege hakkını kaybetmeme adına mı o makamdan istifa etmedi? Siyaset taraf olunarak yapılır. Siyasette taraf tutmanızda, birilerine desteklemekte hiç bir sakınca yok. Ama bazı makamlar ve görevler vardır taraf olamazsınız. Serkan Sarı CHP’nin bir milletvekili,  benim de yarışan arkadaşların da hepimizin milletvekili. Ben Serkan kardeşime her zaman yardımcı olmaya çalışmışımdır. Eleştirdiğimde eleştirmişimdir, doğru yaptığında da doğru yaptığını söylemişimdir. Ama CHP’nin bir milletvekili Altıeylül ilçe kongresinde bir aday için sekreteryalık yapamaz. Bu siyasetin etiğine de ahlakına da uymaz.” dedi.

“NEYMİŞ SÖZLERİNİN ARKASINDAYMIŞ”

“Son seçimlerde iktidarın kara propaganda yaptığını, bunu kesinlikle onaylamadıklarını, ancak CHP üyesi bazı partililerin de  kongreler sırasında sosyal medya hesaplarından buna benzer paylaşımlar yaptığına dikkat çeken Boyuer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Edep aklın tercümanıdır, edebiniz kadar akıllı, aklınız kadar şerefli, şerefiniz kadar da değerlisinizdir. CHP’nin bir  üyesi partinin kurumsal kimliğini zarara uğratacak şekilde bir takım itham ve iddialarla, belgesiz bilgisiz şekilde CHP’yi kamuoyunda kurumsal olarak küçük düşürme hakkına sahip değildir. Desteklediği adayı öne çıkarmak için diğer adayı kötüleyemez, bir takım ithamlarda bulunamaz. Edepsizin biri çıkıyor sosyal medyada bir takım paylaşımlar yapıyor. Ama yazdığı şeylerle ilgili belge bilgi yok. Neymiş sözlerinin arkasındaymış. “

“BİZ BU ÜLKEYİ ALEVİSİ SÜNNİSİYLE KURDUK”

Boyuer bir başka partilinin bir adayın etnik kökeniyle ilgili sözlerine de tepki gösterirken, “Biz cumhuriyeti Laz’ıyla Çerkez’iyle, Türk’üyle Kürt’üyle, Alevisi Sünnisiyle,Doğusu ile Batısı ile kurduk. Din, dil, ırk,  mezhep siyasetine her zaman karşı çıktım.Ne yazık ki baktığımız zaman biz gençlerle bile yarışmasını beceremiyoruz. ” diye konuştu.

SARI: YAKIŞTIRAMADIM

CHP Milletvekili Serkan Sarı, İl Başkan Adayı Ömür Boyuer’in sözlerine tepki gösterdi.  Sarı,“Bu sözleri il başkanı adayı bir isme yakıştıramadım. Neymiş? Edepsiz, aklınızı ve şerefinizi bir kenara bırakmışsınız. Bir kongre uğruna, bir aday uğruna seçilmiş bir milletvekilini yerden yere vuruyorsunuz, bu nasıl bir cürettir, bu nasıl bir ahlaktır? Bu mu yol arkadaşlığı, böyle mi yürüyeceğiz bu yolda.” dedi.HİŞT HİŞT SAKİN OL

CHP’nin duayen isimlerinden 18 ve 20. dönem Balıkesir milletvekili, Av. Önder Kırlı da kongreye katılıp oy verdi. Sandık başında Balıkesir milletvekili Serkan Sarı ile karşılaşan 84 yaşındaki Kırlı, genç vekili Ömür Boyuer’le tartışmalarını anımsatıp,  “Bu ne öfke. Daha sakin olmalısın” diyerek uyardı..“KONGRE Mİ YAPIYORUZ SAVAŞ MI”

Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Benim de bir tarafım var, yola çıktığım bir arkadaşım var, diğer ilçe başkan adayı arkadaşlara da başarılar diledim, hepsiyle konuştum. Seçimde benim de bir tarafım var, seçimden sonra kim seçilirse sonuna kadar yanlarında olacağımı onlara da söyledim. 3 arkadaş da birbirinden değerli. Benim düşüncem, tecrübeden yana olunması. Yerel seçime giderken, deneyimli bir kadroyla seçime gidilmeli. Ben kötü bir şey demedim. Kimseye şerefsiz, ahlaksız, namussuz demedim, dedirtmem. Yol arkadaşlarımı aşağılatmam. O kadar da değil arkadaşlar. Kongre bu ya, altı üstü ilçe kongresi yapıyoruz, sanki savaş yapıyoruz. “

“KİM İSTİYORSA GELSİN OTURSUN KOLTUĞUMA”

Kongrede kendisine yönelik bazı suçlamalar da yanıt veren Sarı, “Bir kongre süreci içinde birileri de çıkmış belgeleri varmış, şerefimi ortaya koyuyorsunuz ya utanmıyor musunuz, CHP’da onurla gururla siyaset yapan bir milletvekiline bunları söylemeye utanmıyor musunuz. İlçe kongresi kazanmak mı hedefiniz? Tüm makamlar sizin olsun. Bu kadar mı ucuzladı siyasetiniz? Bu kadar aşağılanmayı hak etmiyorum. Ne mesleğim kaldı, ne ailem kaldı, ne şerefim kaldı. Gururla siyaset yapamayacak mıyım ben, kim istiyorsa gelsin otursun koltuğuma.” dedi.

“BEN KİMSEYE ‘ŞEREFSİZ’ DEMEDİM”

Ömür Boyuer, Sarı konuşurken “Ben hiç kimseye şerefsiz, namussuz demedim, dedirtmem, partimin bir milletvekiline böyle bir söz söylemedim, söylemem, söyletmem” derken yanıt hakkı istedi. Ancak Divan Başkanı Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, Boyuer’e ikinci kez söz hakkı vermedi.

Boyuer, Sarı’nın sözlerini manipule etmeye çalıştığını, konuşmasının özellikle kara propaganda bölümündeki sözlerini kendisi aleyhinde paylaşımlarda bulunan bir partili için söylediğini, bu ikişinin Sarı için de benzer paylaşımlar yaptığını sözlerine ekledi. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP