DOLAR31,0077% 0.31
EURO33,5757% 0.37
STERLIN39,1698% 0.31
FRANG35,2390% 0.45
ALTIN2.018,34% 0,31
BITCOIN1.606.553-0.748

CHP’DE ARICAN’A GEÇİCİ İHRAÇ !

Yayınlanma Tarihi :
CHP’DE ARICAN’A GEÇİCİ İHRAÇ !

CHP Karesi İlçe’nin önceki dönem başkanı Mahmut Arıcan, bir yıl süre ile partiden ihraç edilirken, Yüksek Disiplin Kurulu’na itirazda bulundu. Arıcan, “Beni partimden koparmaları mümkün değil, partime en kısa sürede döneceğim” dedi.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) CHP Karesi İlçe’nin önceki dönem başkanı Mahmut Arıcan, İl Disiplin Kurulu Başkanlığınca bir yıl süre ile partiden ihraç edildi.

Milletvekili adaylığı için istifa eden Dilek Yalçın‘ın ardından Karesi İlçe Başkanlığını üstlenen Mahmut Arıcan, ilçe yönetiminde görevli olduğu döneme ilişkin gelir-giderlere ait fatura ve belgeleri teslim etmediği gerekçesiyle “kesin ihraç” talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. Disiplin Kurulu, Arıcan için bir yıl süre ile geçici ihraç cezası verdi.

Kararın ardından yazılı bir açıklama yapan Arıcan, 26 Ağustos 2023’de gerçekleştirilen ilçe kongresinde bazı evrakların (gider makbuzları) kaybolması sonrası disiplin kuruluna sevk edildiğini anımsatırken, savunmasında kamera kayıtlarının incelenmesini ve bazı isimlerin dinlenmesini istediğini ancak sadece bir kişinin açıklamalarına bakılarak ceza verildiğini öne sürdü.

Bu karar sonrasında 5 Ocak 2024 tarihinde CHP Yüksek Disiplin Kuruluna itirazda bulunduğunu belirten Arıcan, yine görüntülerdeki kişiler hakkında işlem yapılması istemi ile, 9 Ocak 2024 tarihinde CHP İl Başkanlığına başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Kongrede bazı evrakların kaybolması sonrası konunun  yargıya intikal ettiğini ancak Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, “kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı” şeklinde bir karar alındığını sözlerine ekleyen Arıcan bu karara karşı da Balıkesir Sulh Ceza Hakimliği ‘ne itiraz dilekçesi verdiğini bildirdi. Arıcan, “Beni partimden koparmaları mümkün değil, partime en kısa sürede döneceğim” dedi.

Arıcan’la birlikte “kesin ihraç” istemiyle Disiplin Kurulu’na verilen Gökhan Karcı ve Dilek Yalçın ile ilgili karar ise henüz tebliğ edilmedi. https://www.balikesir24saat.com/?s=chp+kesin+ihra%C3%A7

ARICAN’DAN YAZILI AÇIKLAMA

CHP Karesi İlçe eski Başkanı Mahmut Arıcan’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“26 Ağustos 2023 tarihinde yapılan Karesi İlçe Başkanlığı Kongresinde kaybolan evraklardan (Gider makbuzların klasörleri) teslim etmediğimiz gerekçesi ile hakkımda 23.12.2023 Tarihinde İl Disiplin Kurulu Başkanlığınca, bir yıl süre ile geçici çıkarma cezası ile cezalandırıldım.

İlçe Kongresi sonrasında, İlçe Başkanlığı’ndan getirilen malzemelerin toplanması aşamasında 2020-2021-2022-2023 yıllarına ait toplam 8 klasörün olduğu torbanın olmadığını tespit ettikten sonra, yeni seçilen yönetimindeki arkadaşların evrakları yanlışlıkla almış olabileceğini düşünerek Karesi İlçe Başkanı Yücel Erişen‘i bilgilendirdim. Karesi İlçe Başkanı Yücel Erişen, bir süre sonra hiçbir arkadaşın evraklardan bilgisinin olmadığını ifade etti. Salonda yeniden yapılan aramalar sonucunda klasörlerin bulunamaması sonucu Karesi Belediye Başkanlığından, Karesi AVM’deki kamera kayıtlarının incelenmesi talep edildi. Alınan izin ile kamera kayıtları, Süleyman Cengiz Dikici, Ayşe Pınar Tanrıöver, Hasan Hüseyin Ölçer ve Berkay Er ile birlikte izlenildi.

Kamera kayıtlarında içerisinde evrakların olduğu torbanın seçim bitiminde Yusuf Seyranoğlu tarafından fark edildiği, İsmail Sezer’e işaretle torbanın alınmasını istediği, İsmail Sezer‘in ise Oktay Aydoğdu‘yu çağırarak torbayı aldırdığı, torbayı dışarıya taşıyan Oktay Aydoğdu’nun ise yine kameralar önünde torba içerisinden aldığı bir evrağı cebine koyduktan sonra torbayı salon dışarısına çıkardığı tespit edilmesi üzerine, 28 Ağustos 2023 pazartesi günü klasörleri alanların İlçe Başkanlığına getirip teslim etmeleri beklentisi ile akşam saatlerine kadar bekledikten sonra sonuç alınamaması üzerine, Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Kuva-i Milliye Polis Merkezine suç duyurusunda bulunuldu.

31 Ağustos 2023 tarihinde İlçe Başkanlığını devir tesliminde, gelirlerle ilgili evraklar, bilanço defteri ile yazışmalar ve nakit tam olarak teslim edilmesine rağmen çalındığı için teslim edilemeyen gider belgeleri ile ilgili tutanak karşılıklı olarak imza altına alındı. 21 Eylül 2023 tarihinde, Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Kuva-i Milliye Polis Merkezine davet edilerek, CHP Karesi İlçe Kongresi günü, Karesi AVM Salonunda ki kamera görüntüleri iki polis memuru ile birlikte izleyerek Olay Görüntüleri Tutanağı karşılıklı olarak imza altına alındı.

İl Disiplin Kurulu Başkanlığına verdiğim savunmamda adı geçen bütün şahısların yazılı/sözlü dinlenmesini talep etmeme karşı sadece bir kişinin ifadesinin alınması ve görüntü kayıtlarının olduğunu söylememe rağmen, gerek şahısların ifadelerinin alınmaması, gerek görüntü kayıtlarını talep edilmemesi sonucunda cezalandırılmış olmam nedeni ile parti çevresine açıklama yapma zorunluluğum doğmuştur.

Alınan karara karşı, 05 Ocak 2024 tarihinde CHP Yüksek Disiplin Kuruluna itirazım yanı sıra söz konusu kişiler hakkında işlem yapılması istemi ile, 9 Ocak 2024 tarihinde CHP İl Başkanlığına başvuruda bulundum.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, “kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı” kararına karşı da Balıkesir Sulh Ceza Hakimliği ‘ne itiraz dilekçesi verildi.

Konu hakkında gelişmeler oldukça sosyal medyada bilgilendirmeye devam edeceğim.

Görüntü kayıtları önümüzdeki günlerde üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

YORUM YAP