DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.630.2701.451

CHP’DE AHMET AKIN SÜRPRİZİ

Yayınlanma Tarihi :
CHP’DE AHMET AKIN SÜRPRİZİ

CHP’de Balıkesir’den çok sayıda isim milletvekili aday adaylığı için başvururken, 2015’den bu yana 3 dönemdir milletvekili olan ve genel başkan yardımcılığına dek yükselen Ahmet Akın başvuruda bulunmadı.

BAKAN OLABİLİR

Olası bir iktidar değişikliğinde ve Cumhurbaşkanlığı sisteminde CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın,  T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın en güçlü adayı olarak görülüyor. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun da Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanlığı,  ardından Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen Ahmet Akın’ın bakanlığına sıcak baktığı öne sürüldü.

Balıkesir Politika gazetesine açıklamada bulunan Ahmet Akın, 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yol arkadaşı olmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun kendisini olası kabinede bakan olarak görevlendirmek istediğini kaydeden Ahmet Akın, “Bu benim için büyük onur ve gurur meselesi, bundan daha gurur verici bir görev olabilir mi? Milletvekili aday adaylığı başvurusu yapmadım. Genel Başkanımızı Cumhurbaşkanı yapmak ve partimizi iktidara taşımak için bugüne kadar olduğu gibi bu seçim sürecinde de var gücümle çalışacağım. Millet İttifakı’nın seçim kazanması, benim aday adaylığımdan çok daha önemli bir konu. Seçimi biz kazanacağız” diye konuştu.

AYTEKİN VE ŞAHİN YİNE ADAY

Milletvekili adayı olması halinde birinci sırada olmasına kesin gözüyle bakılan Akın’ın bu kararı sonrası CHP’nin Balıkesir’de nasıl bir sıralama yapacağı da merak konusu… CHP’de şu ana kadar Balıkesir milletvekili aday adaylığı için başvuran isimlerin sayısının 30’u geçtiği öğrenildi. Akın dışında iki milletvekili Ensar Aytekin ve Fikret Şahin de aday adaylığı için başvuruda bulundu.

AHMET AKIN KİMDİR?

1973 Balıkesir/Gönen doğumlu Ahmet Akın, 25, 26 ve 27. Dönem Balıkesir Milletvekili olarak seçildi. 25 ve 26. Dönemde Dışişleri Komisyonu, 26. Dönemde Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)  üyelikleri, 29 Ocak 2016 – 10 Ağustos 2020 tarihleri arasında Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı olarak görev yaptı.

27. Dönem Sanayi, Ticaret, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi de olan Akın, CHP 37. Olağan Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçilerek, MYK’da Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Akın, İngiltere’de Dil ve Ekonomi ile Bahçeşehir Üniversitesinde siyaset eğitimi aldı. Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezuniyeti sonrasında Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkilerde yüksek lisansını yaptı. İspanya başta olmak üzere farklı ülkelerde ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Üretimi’ üzerine birçok eğitim ve seminerlere katıldı. Enerji alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında Genel Müdür, Uluslararası alanda faaliyet gösteren Holdinglerde CEO ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını sona erdirecek, çevreye duyarlı ve daha ekonomik elektrik üretim projeleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor. İyi derecede İngilizce ve İspanyolca dillerini konuşan Akın, evli ve iki çocuk babası. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)

YORUM YAP