DOLAR 32,3137 % -0.01
EURO 35,2052 % 0.59
STERLIN 41,4146 % 0.01
FRANG 36,1047 % -0.1
ALTIN 2.403,52 % -0,48
BITCOIN 67.499,99 0.251
Yayınlanma Tarihi :

CHP TABANI DAYATMA, DEVŞİRME YA DA İTHAL ADAY İSTEMİYOR!

CHP TABANI DAYATMA, DEVŞİRME YA DA İTHAL ADAY İSTEMİYOR!

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ahmet Akın’ı açıklayan CHP 20 ilçeden sadece 7’sinde adayını belirledi. CHP’nin güçlü olduğu ilçelerdeki belediye başkanlarıyla aday adaylarının heyecanlı bekleyişi sürüyor. Merkezdeki iki ilçe Altıeylül ve Karesi’de ise büyük  sıkıntı yaşanıyor. İki ilçede mevcut adaylar dururken, dışarıdan aday arayışı tepkileri getirdi. 

Coşkun YAMAN(balikesir24saat.com) Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ahmet Akın‘ı açıklayan CHP 20 ilçeden sadece 7’sinde adayını belirledi.

Daha önce belediye başkanlığını elinde bulundurduğu ilçelerde adaylarını memnuniyet anketi ile belirleyeceğini duyuran CHP , sadece Balya ve Gönen’de mevcut belediye başkanları Orhan Gaga ile İbrahim Palaz‘ın adaylığını açıkladı. Bu iki ilçede tek aday adayı  çıkası ankete de gerek bırakmadı ve parti yönetimi ile  iki başkanın işini kolaylaştırdı.

CHP’nin çok daha güçlü olduğu ve belediyeyi elinde bulundurduğu Ayvalık, Edremit, Gömeç, Burhaniye, Bandırma, Erdek ve Manyas’ta ise aradan günler geçmesine karşın henüz adaylar belli değil…

Bu ilçelerde yeniden aday adayı olan belediye başkanlarıyla diğer aday adaylarının sıkıntılı bekleyişi ve seçim çalışmaları sürerken, merkezdeki iki ilçe Altıeylül ve Karesi’de ise çok daha büyük stres yaşanıyor.

ALTIEYLÜL VE KARESİ’DE 7 ADAY ADAYI VAR

Altıeylül’de Esin Balıbek, Hakan Şehirli, Kemal Güven, Ahmet Namlı, Karesi’de ise Serpil Akgül, Mustafa Arabacı, Ayfer Güneş  aday adayı oldu. Karesi’de daha önce başvuruda bulunan Atalay Yıldıran çekildi. Ancak bu adayların bazı çevrelerce “vasat” bulunması sonrası aday arayışı ortaya çıktı. Karesi için eski AK Partili ve Deva Partili Kemal Aydemir‘in, eski DP’li ve AK Partili Mesut Akbıyık‘ın, Altıeylül için işadamı İsa Çelik‘in adı ortaya atıldı. Son olarak CHP’nin Karesi başta bazı ilçeler için İYİ Parti ile ittifak arayışında olduğu iddia edildi.

“SAMİ SÖZAT’TAN İSMAİL OK’TAN DERS ALINMADI”

Ancak başta aday adayları olmak üzere partililer “dayatma aday“, “ithal aday”, “sipariş aday”, “devşirme aday”, “damdan düşme aday” dedikleri partili olmayan isimlerin adaylığına sert tepki gösteriyor. Sami Sözat, İsmail Ok gibi adaylarda yaşanan hayal kırıklığına dikkat çeken partililer, örgütten çıkan isimlerle yola çıkılması gerektiğini savunuyor.

“DEVŞİRME ADAYA KARŞIYIZ”

Altıeylül Belediye Başkan aday adaylarından Esin Balıbek, partide hiç bir emeği olmayan, mücadele etmeyenlerin dışarıdan aday gösterilmesinin CHP tabanı ve seçmende karşılık bulmadığını söyledi. Partide devşirme adaya büyük tepki olduğunu vurgulayan Balıbek, “Ben çalışacağım, ben pişireceğim, dışarıdan gelen hazır sofraya oturacak, yiyecek. Bunu kabul edemeyiz” dedi.

“ALTIEYLÜL VE KARESİ’DE ADAYLAR ÖN SEÇİMLE BELİRLENMELİ”

CHP’nin Sındırgı belediye başkan adayını ön seçimle belirlemesi, parti örgütlerini heyecanlandırdı. CHP’de özellikle Altıeylül ve Karesi’de ön seçim yapılması gerektiği yönünde görüşler var. Son il kongresinde il başkan adayı olan ancak az farkla seçimi kaybeden eski merkez ilçe başkanı Ömür Boyuer, CHP’nin Sındırgı’da örgüt denetiminde ön seçim gerçekleştirerek güzel bir demokrasi örneği verdiğini belirtirken, “Belediyelerin partide olduğu yerlerde memnuniyet anketleri dikkate alınıp yöntem belirlenebilir. Ancak diğer yerlerde en iyi çözüm ön seçim yapmaktır.” dedi.

Son dönemde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ve eleştirilerle dikkat çeken ve uyarılarda bulunan Boyuer, son paylaşımında şu görüşlere yer verdi:

“Özellikle hergün yeni yeni senaryoların yazıldığı, sinirlerin iyice gerildiği ve durumdan vazife çıkarıp kendini can simidi yerine koyarak beklenti içine girenlerin ortaya çıkmaya başladığı, Altıeylül ve Karesi ilçelerinde de ön seçimle başkan adayı belirlenmeli.. Dışarıdan adayın pratikte hiç bir karşılığının olmadığını 2019 seçimlerinde deneyimledik. Yaratılan kırgınlıklara ve kızgınlıklara değmeyecek beyhude çabalar bunlar..

Üyeye ve örgüte güvenilmeli önüne sandık konarak kendi adayını belirleme hakkı ellerinden alınmamalı. Kim bilir ön seçim olunca yüreğini ortaya koyan daha iddialı olduğunu düşünen bazı partili arkadaşlar da çıkabilir..”

KURMAYLAR HATA YAPMAMALI

Başta CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin ile Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın‘ın tabanın sesine kulak vermesi umut ediliyor…

 

 

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP