DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN729.0830.476

CHP MANYAS’TA TEK ADAYLI GERGİN KONGRE !

Yayınlanma Tarihi :
CHP MANYAS’TA TEK ADAYLI GERGİN KONGRE !

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Manyas İlçe Başkanlığının tek adaylı kongresinde Av.İsfendiyar Ülker yeniden başkan seçilirken, Belediye Başkanı Tancan Barcin’in eleştirileri dikkat çekti. CHP’deki değişimin yerelde başlaması gerektiğini vurgulayan Barcin, “Aday 16 yıldır aynı aday, delegenin %80’i aynı delege, ne değişti?” dedi. İki dönemdir belediye başkanlığı yapan Barcin, değişim için 2024’deki seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

CHP Manyas İlçe Başkanlığı’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen olağan genel kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlandı. Verilen önerge ile divan başkanlığına CHP TBMM İdare Amiri ve Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin getirildi.

“DEĞİŞİM YERELDEN BAŞLAMALI”

Kongrede yönetim kurulu üyesi Ali Erkan faaliyet ve hesap raporunu okuduktan sonra ilk sözü Belediye Başkanı Tancan Barcin aldı. CHP İlçe Başkanı Ülker’e yönelik sert eleştirileri ile dikkat çeken Barcin, “9.5 yıllık başkanlığım sürece bana güvenen vatandaşlarımın yüzlerini kızartacak bir işim olmadı. Beni belediye başkanı yapan üyelerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Değişimlere yerelden başlamalıyız. Birazdan ilçe örgütü seçimi olacak. Aday 16 yıldır aynı aday, delegenin %80’i aynı delege, ne değişti? ” dedi.

“ADAY OLMAYACAĞIM”

Barcin sözlerini şöyle sürdürdü:
“(İlçe başkanlarının) belediye başkanlarını kendi jokerleri gibi görmeleri, alınacak işçiler, yapılacak işlere kadar, istediklerini yaptırmaya çalışmaları hiç hoş değil, meclis üyelerini belirlemeleri, bazı kişileri zorlamaları hoş değil… İlçe Başkanlığı kendi egolarını tatmin etme yeri değildir. İlçe başkanını, ne il toplantılarında ne de resmi bayramlarda görmeniz mümkün değildir. 2024 seçimlerinde ben de değişime uyuyor ve belediye başkan adayı olmuyorum. Her şeye rağmen görevimin son gününe kadar partimin kazanması için var gücümle çalışacağım, bundan emin olabilirsiniz.”

ÜLKER POLEMİĞE GİRMEDİ AMA BAŞKANLARA MESAJ VERDİ

CHP İlçe başkanı Av. İsfendiyar Ülker ise ağırlıklı olarak genel siyaset üzerine konuşurken kendisine yöneltilen eleştiriler için polemiğe girmek istemediğini söyledi. Belediye Başkanı Tancan Barcin’in seçimlerde vatandaşlara çamura bastırmama sözünü tuttuğunu söyleyen ve teşekkür eden Ülker,“Belediye Başkanlarına sesleniyorum, ilçe seçim kongrelerinde müdahil olmayın, işinizi yapın, şu anda Manyas’ta CHP’de altı belediye başkan aday adayı var. Ülkenin durumuna rağmen bu kadar çok aday adayı çıkıyorsa hepsini tek, tek kutluyorum.” dedi.

Son seçimlerin yenilgisinin herkes tarafından sorgulanması gerektiğini söyleyen Ülker, “Niçin tarlalarımız Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu gibi üretim yapılıp, değerlendirilmedi.” sorusuna da yanıt istedi.

“BAKALIM NE KADAR YENİLİK VE DEĞİŞİM İSTİYORUZ”

CHP İl Başkanı Erdem Köybaşı, kongrede yaptığı konuşmada  “Cumhuriyete husumet duyanlar Cumhuriyet’in 100. yılında başında bulunmamalıydı, ancak hiç kimse örgütlerimizin yaptıkları çalışmaları göz ardı edip, buralardan başarısızlık hikâyesi yazmaya kalkışmasın. Umuyorum ki Manyas’ta da her şey çok güzel olacak,mahalle delege seçimlerinde genç üye ve cinsiyet konularında ısrarcı oldum, değişim, yenilenme budur. Bundan sonra listelerde genç ve kadına ne kadar yer verilmiş ona bakacağız. Bundan sonra on sekiz kongremiz daha var, bakalım ne kadar yenilik ve değişim istiyoruz.” dedi.

Kongrede önceki dönem Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, eski il başkanlarından Dursun Erkoç ve Behiç İstanbulluoğlu da birer konuşma yaptılar. Daha sonra blok halinde tek liste halinde seçime geçildi. 16 yıldan bu yana CHP ilçe Başkanı olan Av.İsfendiyar Ülker yeniden ilçe başkanlığına seçildi.

YÖNETİM KURULU

Yönetim Kurulu Korkmaz Arat, Birol Aydın, Nisanur Çoban, Meltem Danç, Ahmet Erden, Ali Erkan, Osman Zeki Güngör, Hakan Özel, Aysun Özgan ve Sadettin Şen’den oluştu.

İL DELEGELERİ

İl delegeliklerine ise Selahattin Bağış, Tacettin Bozkurt, Aydın Büyükeren, Çağdaş Canbay, Erdoğan Çağlar, Yusuf Çelkin, Niyazi Demir, İbrahim Ergen, Şenol Övün ve Güntürk Ülker seçildiler.

Kongreye , CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, AK Parti İlçe Başkanı Yücel Günay, İYİ Parti İlçe Başkanı Özcan Biçer, Bandırma önceki dönem Belediye Başkanı Dursun Mirza, Gömeç İlçe Başkanı Ahmet Ercan, Bigadiç İlçe Başkanı Zafer Göksel, Kepsut ilçe Başkanı Oğuz Arslan , Ziraat Odası Başkanı Kudret Özden, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Semih Keleş, Şoförler Odası Başkanı Aslan Pilaz ile çok sayıda partili katıldı.

Süleyman ÖZAYDIN/MANYAS (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP