DOLAR31,1282% 0.28
EURO33,8247% 0.57
STERLIN39,5352% 0.4
FRANG35,3689% 0.38
ALTIN2.029,91% -0,13
BITCOIN1.615.601-0.955

ÇEVRECİLER BOYUN EĞMİYOR, SUSMUYOR

Yayınlanma Tarihi :
ÇEVRECİLER BOYUN EĞMİYOR, SUSMUYOR

Kazdağları Ekoloji Platformu, son dönemde ekoloji örgütlerine yönelik baskı, ceza, itibarsızlaştırma çabalarının arttığına dikkat çekerken, Altınoluk’ta gerçekleştirdiği basın açıklaması ile  “İftiralara , baskılara, cezalara boyun eğmeyeceğiz. susmuyoruz” mesajını verdi.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği merkezine destek ziyareti ile başlayan etkinlik Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile devam etti.  Basın açıklamasına katılanlar , “Her yer Kazdağları”, “Susmuyoruz”, Kazdağının üstü altından değerlidir”, “Canımı veririm, dağımı vermem”, Yuvama dokunma” yazılı pankartlar açıp,  “Kazdağı Koruma ve BURÇEP yalnız değildir”, “Cezalar bizi yıldıramaz”, “Alamos gitti, TÜMAD da gidecek”,”TÜMAD Madra’dan defol”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Havama suyuma toprağıma dokunma” diye sloganlar attı.

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan ve Kazdağları Ekoloji Platformu Eş Sözcüsü Emine Pehlivan’ın yaptıkları konuşmaların ardından okunan basın açıklamasında Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları ve Burhaniye Çevre Platformu’na yönelik cezalara, bazı yerel gazeteler aracılığı ile yapılan itibarsızlaştırma, kriminalize etme çabalarına karşı tepkiler dile getirildi. Cezaların ekoloji örgütlerini yıldıramayacağı belirtilerek dayanışma içerisinde mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

“KAZDAĞI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI DOĞAN’A 51 BİN 730 TL CEZA”

Aralarında çevre örgütlerinin, meslek örgütlerinin, sendikaların, kooperatiflerin, derneklerin ve siyasi partilerin bulunduğu 67 kurumun oluşturduğu Kazdağları Ekoloji Platformu’nun basın açıklaması şöyle:

“Balıkesir Edremit’te yerel bir gazete, Kazdağları Ekoloji Platformu bileşenimiz Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile ilgili olarak bir karalama ve iftira kampanyası başlattı. Dernek ve yöneticileri “bölgedeki altın madenlerinin çıkartılmasını istemeyen Almanya’nın çıkarına Alman istihbaratı ile ilişki içinde olmakla ve ülkenin ekonomik kalkınmasını engellemekleö suçlandı. Bizler bu tür kampanyaların yabancısı değiliz. Bergama mücadelesinden bu yana yaşam savunucularına aynı saldırılar sayısız kez yapıldı. Daha sonra Edremit Kaymakamlığı tarafından vergi dairesi uzmanları ile birlikte Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’ne denetleme ekibi gönderildi. Dernek Başkanı Süheyla Doğan’a 51 bin 730 TL idari para cezası kesildi. Süheyla Doğan ayrıca Küçükkuyu Jandarma Karakolu’na çağrılarak ifadesi alındı. Edremit Kaymakamlığı, Edremit Cumhuriyet Savcılığı suç duyurusunda bulunmuştu. Nedeni, Çanakkale Ayvacık’ta meydana gelen deprem sonrası çocuklara yapılan bot yardımı idi. Öngörülen ceza, 50 günden az olmamak üzere adli para cezası. Eş sözcümüz Süheyla Doğan idari para cezası için Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti ve adli para cezası için de ifadesini verdi.”

“BURÇEP YÖNETİCİSİ ERYILMAZ’A 13 BİN TL ÖDEME EMRİ ÇIKARILDI, MAAŞINA BLOKE KONDU”

“İftiralar sürmeye devam edildi. Bu kez hedefte BURÇEP de vardı. Kazdağı Koruma Derneği ve Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) tarafından TÜMAD İvrindi-Burhaniye Altın Madeni Projesi’ne açılan davanın duruşmasının ardından aynı ithamlarla birlikte bu kez BURÇEP’e de saldırılarak HDP ziyareti suç unsuru olarak sunularak saldırılar farklı yönde de sürdürüldü. Bir yandan da BURÇEP yürütme kurulu üyelerinden Süleyman Eryılmaz arkadaşımıza, aslında kazanmış olduğumuz Derin Deniz Deşarjı Davalarında ikamet adresinden dolayı ehliyetsiz addedilerek, bilirkişi ve dava masrafları için 13 bin TL üzeri ödeme emri çıkartıldı ve maaşına bloke konuldu. Biz bu idari para cezaları ile Kirazlı Altın Madeni Projesi’ne karşı sürdürdüğümüz mücadele sırasında da çokça karşılaştık. Nöbet tutan arkadaşlarımıza ve nöbet alanına gelen çok sayıda arkadaşımıza yıldırma amacıyla toplamda 600 bin TL’lere varan idari para cezaları verilmişti. Para cezaları bizleri yıldıramadı ve Alamosgold’u Kirazlı’dan hep birlikte kovduk. ”

“EKOKIRIM PROJELERİNİ DURDURDUĞUMUZ İÇİN HEDEFTEYİZ”

“Biga Yarımadasında dayanışma içinde yoğun bir emek ile ekoloji mücadelesi veren Kazdağı Koruma Derneği ve BURÇEP, Kazdağları Ekoloji Platformu’muzun ve Ekoloji Birliği’nin saygın ekoloji örgütleridir. Diğer bileşenlerimizle birlikte başta altın madenciliği, termik santrallar olmak üzere JES’ler, RES’ler, derin deniz deşarjları, imar projeleri ve son dönemde de Akçay Sazlığı ve Sulak Alanının talanına karşı önemli
kazanımlar elde edilmiş olması ve pek çok ekokırım projesinin durdurulması nedeniyle hedef gösterilerek itibarsızlaştırılmaya çalışılmışlardır. Benzer suçlamalar ve cezalar diğer bileşenlerimiz ve ekoloji örgütlerine karşı da sürdürülmektedir. ”

“MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYİZ “

“Ekoloji mücadelesine yönelik itibarsızlaştırma, marjinalize etme, kriminalize etme gibi saldırıları Bergama sürecinden bu yana sürüyor. Arkasında kimler olduğunu biliyoruz. Ne kadar çabalarsa çabalasınlar, maden şirketleri tarafından yazdırılan ve dağıtılan kitaplar, çeşitli odaklar tarafından çıkartılan asılsız haberler baskılar, saldırılar, para cezaları bizleri yıldıramaz ve mücadelemizden vazgeçiremez. İktidarın ve sermayenin ‘daha fazla rant ve kar’ için doğayı sömürmesine karşı, yaşam alanlarımızı ve doğamızı korumaya, saldırıya uğrayan örgütlerimizle dayanışmaya
devam edeceğiz.”

KAZDAĞLARI EKOLOJİ PATFORMUNDA YER ALAN 26 ÇEVRECİ DERNEK ŞÖYLE

Agonya Dayanışması, Agonya Doğa Koruma Girişimi, Artur Çevre Platformu, Ayvalık Tabiat Platformu, Balıkesir Çevre Platformu, Balya ve Köyleri Çevre Platformu, Bayramiç Dayanışması, Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu, Bozcaada Forum, Burhaniye Çevre Platformu, Çan Çevre Derneği, Edremit Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Ekoloji Birliği, Ekoloji Okumaları Grubu, Gökçeada Gönüllüleri Derneği, Gömeç Çevre Platformu, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Güney Marmara Dayanışması, Her Yer Kazdağları, Kapıdağ Dayanışma Platformu, Karadağ Dayanışması, Kazdağı Doğal ve Kültürel Var. Koruma Derneği, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Kazdağları Kardeşliği, Orhanlar Dayanışması, Yeşil Yenice Dayanışması…

HABER: Çiğdem ÇİMEN (balikesir24saat.com)  Fotoğraflar: Gökkuşağı Dergisi 

 

YORUM YAP