Yayınlanma Tarihi :

CARINA…

CARINA…

2 Temmuz 1993…

Carina Cuanna Thuijs…

7 Temmuz 1970 yılında Hollanda’nın Doetinchem kasabasında dünyaya gelir. Babası büro hizmetlisi, annesi muhasebe yardımcısıdır.

Oldukça yaratıcı biridir: günlük tutar, dikiş diker, resim yapar, fotoğraf çeker. Üniversitede kültürel antropoloji okur. Her zaman ezilen insanların, özellikle ezilen kadınların yanında yer almaya çalışır.

Üniversite bitirme tezini Türkiye ve Türkiye’deki kadınlar üzerine yapmak ister. Okuduğu üniversite Carina’ya Mayıs 1993’te Türkiye’de staj yapma izni verir!

Kız arkadaşı Maryze ile birlikte Ankara’ya gelir, tanıdıkları Rahmi Sivri ile buluşup ondan, Türk kadınlarının aralarındaki ilişkilerin nasıl yapılandığı, nelerle uğraştıkları, aile içindeki rolleri üzerine tez hazırlamak istediklerini söyleyip yardımcı olmasını isterler. Rahmi Sivri de onları yengesi Sultan Sivri’ye yönlendirir. Carina Ankara’ya geldiği günün ilk sabahı Sivri ailesinin yanında kahvaltısını yapar ve balkona çıkar. Gördükleri karşısında heyecanını gizleyemez ve Hollanda’daki erkek arkadaşını arayıp gördüklerini heyecanla anlatır. Ankara’da kaldığı süre zarfında güne her sabah duşla başlar. Hemen sıkı bir kahvaltı yapar ve artık kardeş gibi olduğu Asuman ve Yasemin Sivri kardeşler ile birlikte Ankara’yı gezmeye, fotoğraf çekmeye başlar, çekingen ve yabancı olmasına rağmen sayısız dost ve arkadaş edinir. Türkçe’sini iyice ilerletir ve Türkçe şakalar bile yapmaya çalışır. Türkiye’ye ve Türk insanının sıcaklığına adeta aşık olmuştur.

Carina bir sabah 30 Haziran 1993 günü Sivas’ta yapılacak Pir Sultan Abdal şenliklerine katılmak istediğini Yasemin ve Asuman’a söyler. Onu bu isteğinden vazgeçirmek için “orada su bulamazsın, aç kalırsın” gibi bahaneler uydururlar ancak Carina “siz ne yerseniz ben de onu yerim, siz nerede kalırsanız ben de orada kalırım” diyerek bu büyük arzusunu yalvar yakar dile getirir.

7 Temmuz 1970 yılında Hollanda’nın Doetinchem kasabasında doğan Carina Cuanna Thuijs 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak oteli katliamında, kardeşleri gibi çok sevdiği Asuman ve Yasemin Sivri kardeşler ile birlikte yanarak ölür!

Carina Cuanna Thuijs Sivas katliamında ölen 33 kişi içindeki tek yabancıdır.

Met Üst/Ot Dergi Temmuz 2014

Sevgi ve saygılarımla

Vecdi Yılmaz

Kaynak : Vecdi Yilmaz

YORUM YAP