CANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU, CEMEVİ MÜJDESİ VERDİ

Yayınlanma Tarihi :
CANLAR KAHVALTIDA BULUŞTU, CEMEVİ MÜJDESİ VERDİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şube Başkanı Kenan Bila, Alevileri yok sayan  hükümete tepki  göstermek için  Cumhurbaşkanı seçimlerinde oylarını  Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanacaklarını açıklarken, Balıkesir’e en kısa zamanda  yeri ve projesi hazır olan bir Cemevi kazandıracaklarını söyledi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şubesi’nin düzenlediği  kahvaltı etkinliği Gala Papatya Salonunda yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şube Başkanı Kenan Bila açılışta yaptığı konuşmada mevcut hükümetin Alevilerin taleplerini görmezden gelerek,  kendi Alevi’sini yaratma çabası içerisinde olduğunu öne sürdü. AKP/MHP ittifakının halkı ayrıştırma ve ötekileştirme politikalarından en çok Alevilerin etkilendiğini vurgulayan Bila, “Biz Alevileri yok sayan bu hükümete tepkimizi göstererek Cumhurbaşkanı seçimlerinde oylarımızı Sayın  Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanacağız. Dernek olarak ilk amacımız  il çapında iyi ve doğru bir örgütlenme gerçekleştirmek ve Balıkesir merkezde Cemevi yapmak oldu. Bunun en önemli nedeni de Alevi şehitlerinin  cenazelerinin tarladan kaldırılıyor olmasıydı. Bu durum Pir Sultan kültürüne uymadığı için tüm çalışmalarımızı Cemevi için yoğunlaştırdık. Proje süresini bitirir bitirmez temelini atacağız. Balıkesir Alevi canlarımıza hayırlı olsun pirim Pir Sultan’ın ifade ettiği  gibi ‘Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan.’ dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin etkinliğine dernek üyeleri yanında demokratik kitle örgütlerinin temsilci ve yöneticileri ile emek yanlısı siyasi parti temsilcileri ve halkın yoğun katılımı vardı. Etkinlikte konuşan CHP Balıkesir milletvekili Ensar Aytekin, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve CHP İl  Başkanı Erden Köybaşı 14 Mayıs seçimlerinde tek adam yönetimine son vererek,  Türkiye’ye demokrasi, barış ve adaleti getireceklerini söyledi.

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin ise, emek sömürüsü, baskı ve şiddet düzenine son vermek için 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını dile getirerek, herkesi Balıkesir’deki kutlamalara davet etti. C. Saffet YILMAZ (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP