DOLAR31,0084% 0.3
EURO33,5544% 0.28
STERLIN39,1336% 0.22
FRANG35,2086% 0.36
ALTIN2.016,14% 0,20
BITCOIN1.605.6010.118

ÇAMLIK PROJESİ MECLİS’TEN GEÇTİ AMA KONU MAHKEMEYE TAŞINIYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ÇAMLIK PROJESİ MECLİS’TEN GEÇTİ AMA KONU MAHKEMEYE TAŞINIYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında bir süredir Bandırma’nın gündemindeki en önemli konulardan biri olan Askeri Çamlık bölgesindeki imar değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, “Konunun yakından takipçisi olacağımızı Bandırmalı vatandaşlarımız bilsinler. O bölgenin imara açılmaması ve sadece vatandaşlarımıza ait rekreasyon ve yeşil alan olarak düzenlenmesi konusunu mahkemeye taşıyacağız.” dedi. Meclis’te birbirinden ilginç açıklamalar , suçlama ve eleştiriler dikkat çekti.

BANDIRMA DEMOKRASİ PLATFORMU’NDAN AÇIKLAMA

Toplantı öncesi Bandırma Demokrasi Platformu Büyükşehir Belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Platform Sözcüsü Erdal Doğru, Bandırma’nın elindeki 203 dönümlük alanın 8 yıl önce TOKİ’ye devredildiğini ve büyükşehir belediyesine satıldığını anımsatırken, “Şimdi bu alanda konut, ticaret merkezi, benzinlik yapılması için bir imar değişikliği yapılmak isteniyor. Biz Bandırma halkını temsilen bu alanın Demokrasi Parkı’na dönüştürülmesini istiyoruz. Bu alan imara ve ranta açılmamalıdır. Bandırma halkının talebine Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri de kulak vermelidir.” dedi.

“BANDIRMA HALKINA SORULMALI”

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nin bina ihtiyacına da dikkat çeken Doğru, “Bu alan içinde Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiş binalar var. tarihi binaların da rehabilite edilerek üniversitenin de, halkın da hizmetine sunulabilir” diye konuştu.
Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat ise , “Biz Bandırma halkı olarak, Bandırma’nın kamu arazilerinin, Bandırma halkına ait yerlerin Bandırma halkına sorularak projelendirilmesini istiyoruz. Bandırma halkı ranta değil, halka proje istiyor. Bandırma halkı Bandırma ile ilgili kararların kendisine sorularak alınmasını istiyor ” dedi.

KONU MECLİS’TE

Konu Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde en önemli gündem maddesini oluşturdu. Bandırma’nın CHP’li Belediye Başkanı Tolga Tosun, maddenin açıklanması ile birlikte söz alırken, bu alanı daha önce TOKİ’den almak istediklerini ancak kendilerine verilmediğini anımsattı. Bu alanla ilgili planlama yapılırken, Bandırma belediye meclisinin, imar komisyonunun, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının bilgilendirilmediğine dikkat çekti. Bandırma’daki yeşil alan miktarını arttırmak istediklerini vurgulayan Tosun, imar değişikliği ile ilgili maddenin reddedilmesini ve çekilmesini istediklerini söyledi. “Mülkiyeti büyükşehir belediyesinde olabilir ama burası 100 yıldır Bandırma’nın malı ve Bandırma’nın buraya ihtiyacı var. Bunun için ortak akılla hareket etmemiz gerekiyor. Bu konunun enine boyuna tartışılmasını ve geri çekilmesini istiyoruz. Size Bandırma’da oy veren insanlar da bunu bekliyor” dedi.

SÖZ YILMAZ’DA

Aynı zamanda Meclis Başkanı olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Başkanı Yücel Yılmaz, meclis toplantısını izleyen Bandırma Demokrasi Platformu üyelerine de söz verdi. Platform üyeleri de bir kez daha bu alanla ilgili düşüncelerini dile getirip, bölgenin Demokrasi Parkı’na dönüştürülmesini istedi.
Platform üyelerine “nereli” olduklarını soran, kendisinin de burada okuduğunu ve askerlik yaptığını, bu nedenle kendisini “Bandırmalı” hissettiğini söyleyen Başkan Yılmaz, bu konuda sorun olmadığını düşünerek, konuyu meclis gündemine aldıklarını söyledi. Varşova’dayken Başkan Tosun’un kendisini aradığını söyleyen Yılmaz, “Ben 20 ilçe belediye başkanımızla birlikte çalışıyorum.  Bandırma ile ilgili yapılması gereken şeyler belli.  Üniversiteyi biz getirdik, hastaneyi getirdik, yolları yapıyoruz. Kiralar fırladı, konut ihtiyacı var. Bir şekilde kentsel dönüşümün başlaması lazım. Bizim bu alanı almamızda ki temel sebep bu. Bandırma’nın siyasi yönetiminin yapılacak bir işle ilgili fikirleri var ama yapılacak yeni bir iş yapmakla ilgili bir projeyle gelmiyorlar. 203 dönüm olan yerin 120 dönüm olan kısmı ‘dokunmayın’ dediğiniz yer. Arkadaşlar planı gösterir. Bu bir siyaset işi değil. Biz unutulup gideceğiz, belki partim aday göstermeyecek belki başka bir şey olacak ancak bunları yapmamız gerekiyor. Biz zaten 3 yıldır bu konuyu konuşuyoruz. Anıtlar Kurulu ile görüşüldü. Sizin kaygılarınızı da gözetiyoruz. Müsaade ederseniz biz konuyu onaylayacağız. Zaten diğer mekanizmalar da çalışıyor, artık zaman kaybetmeyelim” dedi.

OY ÇOKLUĞU İLE GEÇTİ

Yılmaz, Tosun’un söz istemesine rağmen itirazlar arasında konuyu oyladı. İmar değişikliği istemi, CHP’li İYİ Partili üyelerin oylarına karşın AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

TOSUN’DAN İTİRAZ VE ÖNERİ

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun oylama sonrası yaptığı konuşmada, “Bizim imar değişikliği planları bekliyor, sizinkiler hemen kabul ediliyor. Sizin bahsettiğiniz konulardan, şu kadar dönüm, bu kadar dönüm bunlardan haberimiz yok, imar komisyonunun, kent konseyinin haberi yok. Sahil bandını da ver biz yapalım. Bandırma Belediyesi güçlü belediye siz önümüzde durmayın yeter. Size 200 dönüm alan verelim, projeyi orada yapın” dedi.

YILMAZ’DAN İLGİNÇ SÖZLER !

Bu arada Yılmaz’ın “Tolga seni siyaseten ezmek istemiyorum. Konulara hakimiyetin sıfır..” sözleri dikkat çekti. CHP Grup Başkanvekili Ali Kemal Deveciler, “Bari meclis olarak planları görelim” derken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkapdan’ın “Askıya çıkacak başkanım, askıya çıkacak” dediği duyuldu. Başkan Yılmaz ise, Yazı İşleri yetkililerinden planı meclis üyelerine atmasını istedi.

“BÖLGENİN İMARA AÇILMAMASI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ”

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, toplantı sonrası yaptığı paylaşımda ise konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı. Başkan Tosun, “İmar planı değişikliği tüm itirazlarımıza ve Millet İttifakı olarak red vermemize rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Konunun yakından takipçisi olacağımızı Bandırmalı vatandaşlarımız bilsinler. O bölgenin imara açılmaması ve sadece vatandaşlarımıza ait rekreasyon ve yeşil alan olarak düzenlenmesi konusunu mahkemeye taşıyacağız. Bandırma halkına sormadan konuyu oldu bittiye getirerek meclis gündemine taşıyan ve meclisten geçiren Büyükşehir yönetimini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.” dedi. Coşkun YAMAN / Memet KOŞAR (balikesir24saat.com)

YORUM YAP