DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

“ASPARAGAS MI GERÇEK Mİ”

“ASPARAGAS MI GERÇEK Mİ”

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, önce bazı basın organları ile sosyal medyada yer alan ardından CHP Balıkesir milletvekili Ensar Aytekin’in dile getirdiği ‘Dursunbey’de Camiler Satılıyor’ iddiası sonrası bir açıklama yaptı. Başkan Bahçavan arsası Belediye’ye ait olan camilerin arsalarının gerçek sahibi olan Maliye’ye devir edildiğini, Belediyenin ise Maliye’ye borcunun değil alacağının olduğunu söyledi. Bahçavan, asparagas haberlerle camilerin siyasete alet edilmek istendiğini iddia etti.

Türkiye’nin dört bir yanında rutin olarak yapılan ve kanunlar çerçevesinde devri gerçekleştirilen bu olayın siyasi bir malzemeye dönüştürüldüğünü belirten Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, cami satışı diye bir durumun olmadığını, camilerin arsalarının gerçek sahibi olan maliye’ye devrinin yapıldığını söyledi.

“CAMİLERİ DEĞİL ARSALARI GERÇEK SAHİBİNE DEVİR EDİYORUZ”

Başkan Bahçavan’ın açıklaması şöyle:
“Sevgili hemşehrilerim, kıymetli vatandaşlarımız. Özellikle son 24 saat içerisinde ‘Dursunbey’de AK Partili Belediye camileri satıyor’ diye aslı astarı olmayan bir haber duyduk. Bu haberle ilgili işin doğrusu şu şekildedir. Dursunbey İlçemiz 111 tane mahallesi olan ve içerisinde 174 adet cami ve ibadethanesi olan, bu konuda da halkın çok duyarlı olduğu bir yerDdir. Bu 174 tane camimizin ve mescidimizin yüzde sekseninin üzerindeki kısmı maliye hazinesine ait. Bunların belli kısmı Vakıflar Genel Müdürlüğüne, belli kısmı şahısların, belli kısmı da camiyi yapan derneklere ait. Bunların 8 tanesi de Dursunbey Belediyemize ait. Camilerin taşınmazı değil arsası Belediyemize ait. Bizde üzerinde hayırseverlerimizin, Diyanetimizin, Müftülüğümüzün veya vatandaşlarımızın yaptırmış olduğu camilerin 8 tane arsasını ‘bunların gerçek sahibi olan maliye hazinesine verelim’ diye rutin bir karar aldık. Bu kararımız Türkiye’de alınan ilk karar değil. Tüm ülkedeki Belediyelerimizin çoğu bu kararları daha geçmiş dönemlerde almışlar”

Diğer belediyelerin almış olduğu kararlar ile ilgili de araştırma yaptıklarını ifade eden Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde 29 Ocak 2019 tarihinde 139 sayılı kararla Balıkesir’de bu şekilde olan camilerin arsalarının hazineye verilmesi ile ilgili kararın alındığını da bildirdi. Hazinenin bu tür yerleri kullanmak üzere müftülüklere tahsis ettiğini belirten Başkan Bahçavan, Dursunbey’de bulunan 174 caminin Belediye olarak temizlik, bakım ve onarım yapıldığını , yeni yapılan camilere de yardımda bulunduklarını vurguladı. Bahçavan, Büyükşehir Yasası’nda da bu görevin belediyelere verildiğini sözlerine ekledi.

“CAMİ SATIŞI ASPARAGAS HABER”

Bu tür asparagas haberler ile bir gündem oluşturulmaya çalışıldığını öne süren Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan; “Camileri de bu vesile ile siyasete alet etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizim vergi borcumuz karşılığında camilerin satılacağı ile ilgili asparagas haberler yaptılar. Bizim 22 milyonun üzerinde vergi borcumuz olduğunu iddia edip yayınladılar. Keşke bu yayınlar öncesi bizi arasalardı, biz bu iddialara şeffaf olarak cevap verirdik. Belediyemizin şu anda Vergi Dairesi’ne 700 Bin TL civarında vergi borcu var. Buna karşılık 3 milyona yakın da Vergi Dairesi’nden KDV alacağımız var. Bunun üzerinden siyaset yapmak, bizi yıpratmaya çalışmak bunlar hedeflerine ulaşmak değildir. Bu bilgileri kamuoyuna saygı ile arz ediyorum ” dedi. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP