DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

CAMİ TARTIŞMASI BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NE TAŞINDI

CAMİ TARTIŞMASI BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NE TAŞINDI

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, bugün kü meclis toplantısında ilçedeki cami arazilerinin borçları karşılığı Maliye’ye devredilmesiyle ilgili kararı “AK Partili belediye borçlarına karşılık camileri satıyor” diyerek basına ve kamuoyuna duyuran CHP Milletvekili Ensar Aytekin’i “yazıklar olsun” deyip, kınadı. AK Partili ve CHP’li üyeler arasında tartışmalar yaşandı.

“DURSUNBEY CAMİLER KONUSUNDA BİR NUMARA”
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugün kü toplantısında “Dursunbey’deki cami satışı”ile ilgili iddialar vardı. Daha önce bu konuda sosyal medyada, gazetelerde, TV’lerde açıklamalar yapan ve bu konudaki haberlerin “asparagas” olduğunu belirten Dursunbey Belediye Başkanı AK Partili Ramazan Bahçavan aynı zamanda Başkan Vekili olarak yönettiği Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında açıklamalarını sürdürdü.
“Dursunbey özellikle camiler konusunda bütün ilçelerden çok üstün ve bir numara…” diyen Bahçavan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tabiri caizse Dursunbey’deki insanların tamamını camilere koysanız boş yer kalır. Çünkü bizim 36 bin nüfusumuz, 174 tane camimiz ve mescidimiz var. Tabi biz bunların temizliğini, bakımını, yasamızın da gerektirdiği şekilde tamiratını hatta sıfırdan inşaasını dahi elimizden geldiğince yapıyoruz. Almış olduğumuz bir meclis kararını tamamen yaptığımız işleri gölgelemek için saptırdılar. Maalesef Türkiye’nin gündemine cami satan belediye olarak geçtik. Tabii bunu kimler yapıyor? Bunu yapanlar her daim Müslüman Türk toplumuyla uğraşan, maalesef bazı gazeteler, kendini bilmez klavye canavarları ve maalesef dünya görüşüne sahip olduğu partinin, geçmişte yapmış olduğu hataları örtbas etmek isteyen ve bu memlekette ‘milletvekiliyim’ diye dolaşan, kanun bilmez insanların yapmış olduğu yayınlar. Ve onlara kanun önünde hesabı soracağımı da buradan belirtmek istiyorum”
CHP’LİLER TEPKİ GÖSTERDİ
CHP’li üyelerden Selim Panç ve Grup Sözcüsü Ali Kemal Deveciler’in bu konunun büyükşehir meclisinde gündeme getirilmesine tepki göstermesine rağmen konuşmasına devam eden Bahçavan şunları söyledi:
“Öncelikle derslerine iyi çalışmaları lazım. Daha bundan 8 ay önce bu meclis ve buradaki sizden önceki ve şu andaki arkadaşlarımızın oy birliğiyle aynı şekilde bu memleketteki camilerin arsalarını ve okulları oy birliğiyle burada devrettik. Özellikle hassas dönemlerden geçtiğimiz şu dönemde bu konunun ortaya çıkarılmasını esefle kınıyorum”

DEVECİLER’DEN DE BAHÇAVAN’A KINAMA
CHP Grup Başkanvekili, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler bu açıklama sonrası söz alırken, “Siz bu konuda haklı olsanız da, bunu buradan söylemeniz yanlış. Hakaret haline getiremezsiniz. Eğer yanlış bir şey varsa kanunen mahkemelerde hesaplaşırsınız. Bu kanunun yanlışlığını söyleyebilirsiniz. Ama burada bir milletvekiline hakaret etmenizi ben de kınıyorum”diye konuştu.
“YAZIKLAR OLSUN”
AK Partili Bahçavan Deveciler’e şu yanıtı verdi:
“Bu memlekette o arkadaş milletvekili olabilir. Ben 30 tane büyükşehir belediyesinden bir tanesinde meclis başkanıyım. Türkiye’deki 30 kişiden bir tanesiyim. (Uyarılar sonrası) Meclis Başkan vekiliyim.Şu anda meclisi yönetiyorum. O vatandaş gazeteye açıklama yaparken, ‘(Bizi ‘camileri ahır yaptı’ diye suçladılar, kendileri şu anda camileri satıyorlar) diye kendi ağzıyla açıklama yapmış. Geçmişiyle yüzleşmektense kendi kendine bu şekilde konuşmuş. Onun için konuşuyorum. Bir milletvekili eğer hakkaniyet ölçüsü gözetiyorsa, bu milletten oy aldıysa, Balıkesir’den oy aldıysa, eğer konunun muhatabını aramadan bu şekilde beyanat verdiyse ona da ‘yazıklar olsun’ diyorum”
“HAKARET VAR MI YOK MU” TARTIŞMASI
AK Partili üyeler Bahçavan’ı alkışlarken, CHP’li Deveciler ise yine itiraz etti. Araya AK Parti Grup Başkanvekili ve Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul girdi. CHP’lilerle tartışan Cankul, “Hakaret yok ” derken, Bahçavan da, “Ben dava açacağımı söyledim. Yazıklar olsun dedim. Bu kadar. O’nun yaptığı yalan yanlış bir habere karşı konuşuyorum. Ne yapayım?” dedi.

“ŞİMDİ HAKARET Mİ ETTİM”
Bahçavan, Cankul’un “Hangi milletvekili olduğunu da açıkla” sözü üzerine ise şunları söyledi:
” Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ensar Aytekin, bu kadar basit. Yaftalamama gerek yok. Zaten açın Cumhuriyet, Sözcü gazetelerinde okuyun. Beni tanımadan, benim yaptığım bir işlemi, yanlış olarak tüm Türkiye’nin gündemine oturttuğu için tekrar söylüyorum: Yazıklar olsun. Hakaret mi ettim şimdi? Milletvekilinize söyleyin, ‘biz de belediyede aynı kararları alıyoruz, bizi de söyleyin’ deyin”
CHP’li üyeler bu konuşmalar sonrası ” Partimizin geçmişiyle yüzleşecek bir saygısızlığı yoktur” derken, AK Partili Cankul’un “vardır, vardır” demesi dikkat çekti. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP