DOLAR28,8760% -0.2
EURO31,5760% -0.63
STERLIN36,5293% -0.57
FRANG32,9896% -0.37
ALTIN1.891,72% -0,51
BITCOIN1.093.703-1.14

“ÇAĞDIŞI GERİCİ DAYATMALARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Yayınlanma Tarihi :
“ÇAĞDIŞI GERİCİ DAYATMALARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Balıkesir’deki 25 kuruluşun oluşturduğu Sivil Toplum Platformu’nun festivallerin yasaklanmasını istemesi ve sundukları gerekçeler Balıkesir ve ülke genelinde tepki ile karşılandı. CHP Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, “Biz bu ortaçağ zihniyetinin korkularını çok iyi biliyoruz. Elbette biz kadınlar ve eşitlikçi erkekler, bu antidemokratik, çağdışı, gerici dayatmalara boyun eğmeyeceğiz!..” dedi.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) Balıkesir bu kez Sivil Toplum Platformu’nun festivallerin yasaklanması talebiyle ülke gündeminde yerini aldı. Bu talebe ilk tepkilerden biri  CHP Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi’den geldi. Yahşi’nin açıklaması şöyle:

KAZDAĞI EKOFEST’TEN BURSA’DAKİ KARAAĞIZ MAHALLESİNE…

Son yıllarda ülke genelinde bir çok sanatçının konserleri ve festivallerin yasaklandığına şahit olmuştuk. Kazdağı EKOFEST’e 9 Mayıs’ta izin verildi. 17 Haziran’da “yangın gerekçesi” bahane edilerek festival iptal edildi.

Yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 3. Gençlik Zirvesi’nde; “Sevgili gençler, ne 40 yıllık siyasi hayatımızda ne de 21 yıllık iktidarlarımız döneminde biz asla bunlar gibi davranmadık. Kimsenin hayat tarzına, yaşam biçimine müdahale etmedik. Ne kadar aykırı olursa olsun hiçbir düşünceyi yasaklamadık.’’ demiş olsa da gerçeğin tam tersi olduğunu,  seküler yaşam tarzına ciddi anlamda müdahale olduğunu biliyoruz.   

“Balıkesir Sivil Toplum Platformu” çatısı altında toplanmış olan gerici, faşist, çağdışı zihniyetin temsilcileri “Festivallerde yapılan yanlışlara dur diyelim” başlığı altında yine laik, demokratik, eşitlikçi yaşam tarzından duydukları rahatsızlığı dile getirerek, yapılan her türlü etkinlikte de kız-erkek bölümünün ayrılmasını, alkollü içki tüketiminin yasaklanmasını, festivallerin iptal edilmesini talep etmişler. Gençlerin bir arada bulunması “gayri ahlaki ve haram ilişkiler’’ olarak nitelendirilmiş, isyan ve başkaldırıya yönlendirildikleri gibi saçma sapan gerekçeler gösterilmiştir.

Birkaç gün önce de Bursa’nın Karaağız mahallesi muhtarı bir yazı paylaşarak “kadın -erkek bir arada eğlenemeyecek” demişti ve gelen tepkiler üzerine geri adım atmıştı.

Biz bu orta çağ zihniyetinin korkularını çok iyi biliyoruz. Elbette biz kadınlar ve eşitlikçi erkekler, bu antidemokratik, çağdışı, gerici dayatmalara boyun eğmeyeceğiz!..”

ORTA ÇAĞ ZİHNİYETİ !

Balıkesir Barosu Başkanlığı, kendilerini Balıkesir Sivil Toplum Platformu olarak lanse eden bir grubun “Festivallerde yapılan yanlışlara dur diyelim” başlıklı açıklamasının içeriğini başta Anayasal haklar ve hukuk düzeni olmak üzere insanların yüzyıllardır mücadele ederek kazandıkları hak ve özgürlüklerine bir saldırı olarak gördüğünü açıkladı.

Baro’dan yapılan açıklamada, “Özellikle gençleri ve tüm toplumu kendilerinin belirledikleri kalıplar içine sokmaya çalışan , düşünmeyen, sorgulamayan , biat eden bir nesil hedefleyen bu anlayışı reddediyoruz.

Tüm demokrasi güçlerini Anayasamız ve hukuk sistemimiz içinde güvence altına alınmış olan laiklik ilkesine, bilimsel eğitime, temel hak ve özgürlüklere düşman bu orta çağ zihniyetine karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.

Bu düşünceler içinde gençliği zapturapt altına almaya çalışan bu güçlerin karşısında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Yasak istemi sosyal medyada da ilginç yorum ve sert tepkileri getirdi.

 

YORUM YAP