DOLAR31,1057% 0.2
EURO33,6948% 0.17
STERLIN39,4303% 0.1
FRANG35,2952% 0.16
ALTIN2.031,92% -0,03
BITCOIN1.618.544-0.228

YENİ MEYDAN PROJESİYLE BELEDİYE BİNALARI YIKILIP TAŞINACAK!

Yayınlanma Tarihi :
YENİ MEYDAN PROJESİYLE BELEDİYE BİNALARI YIKILIP TAŞINACAK!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, demiryolunu zemin altına alacak, tarihi değeri olan tescilli Yırcalı Un Fabrikası, Astsubay-Subay Orduevi, Orman Bölge Müdürlüğü binası dışındaki Büyükşehir ile Altıeylül ve Karesi belediyelerinin de olduğu tüm yapıları yıkıp, kent meydanına dönüştürecek. Büyükşehir Belediyesi Yaylada AVM’ye , Karesi Belediyesi Adnan Menderes’teki askeri lojmanlara, Altıeylül Belediyesi Abdülhamid Han Gelişim Merkezi’ne taşınacak.

AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin’in açıklamasına göre, Büyükşehir Belediyesi, “Balıkesir’in kalbi” diye tabir edilen Eski Kuyumcular Mahallesi’ni yapı yoğunluğundan kurtaracak projeyle kent merkezini yeni bir çehreye kavuşturacak. Üst üste binen bina varlığından dolayı sıkıntılı bir görüntüye sahip Eski Kuyumcular Mahallesi’ndeki bölgede büyük bir Kültür ve Sanat Meydanı yapılacak.

Başta Özmerkez olarak da bilinen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut hizmet binası, Altıeylül-Karesi Belediyelerinin depreme de dayanıksız olduğu iddia edilen hizmet binası, Subay ve Astsubay Orduevlerinin  ekleri , Yırcalı Grubu’nun  tarihi un fabrikasının içinde sonradan yapılan kısım ile Orman Bölge Müdürlüğü’nün sonradan yapılan  hizmet binası yıkılarak alan meydana dönüştürülecek.

TESCİLLİ BİNALAR KORUNACAK

Bölgede yer alan tarihi değeri olan tescilli Yırcalı Un Fabrikası, Astsubay-Subay Orduevi, Orman Bölge Müdürlüğü binası dışındaki tüm yapılar yıkılarak yeşil alanı yoğunlukta kent meydanına dönüştürülecek.

BELEDİYELER TAŞINACAK

Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda bu yıl içerisinde mevcut hizmet binasından çıkıp Yaylada AVM’ye ,  Balıkesir Belediyesi eski binasını kullanan Karesi Belediyesi’nin Adnan Menderes’teki askeri lojmanlara, Altıeylül Belediyesi’nin   başta Abdülhamid Han Gelişim Merkezi olmak üzere diğer idari binalara taşınacağı bildirildi. .

“VATANDAŞLARIMIZ HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRMEYE BAŞLAYABİLİR”

Birkaç yıl içerisinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden Toplu Taşıma Merkezi’ne kadar olan kısımda bina yoğunluğunun bitirileceğini kaydeden AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi binası, Altıeylül-Karesi Belediyeleri hizmet binası ve bu bölgede yer alan tarihi değeri bulunmayan Yırcalılara ait un fabrikasının bir kısmı ile Orman Bölge Müdürlüğü’nün sonradan yapılan çok katlı hizmet binaları ve Orduevlerindeki tescilli olmayan yapılar yıkılacak. Bu bölgede sadece tarihi ve tescilli yapılar kalacak. Vatandaşlarımız burada hatıra fotoğrafları çektirmeye başlayabilirler. En kısa zamanda bu yapıları yıkıp şehrimize büyük bir meydan kazandıracağız. Tarihi binaları ise şehrimizin kullanımına tahsis edecek sanat tesisleri haline getireceğiz. Şeyh Lütfullah Cami’nin orada yer alan bir binanın yıkımıyla meydan sürecini başlattık. Hedefimiz Şeyh Lütfullah Cami’nin Balıkesir’in Hacı Bayram Veli Cami’ne çevirmek. Burasının önünü açarak bu tarihi yapıyı ortaya çıkaracağız” dedi.

“YAYLA GRUBU DEVRE HAZIR”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hizmet binasını da Yaylada’ya taşıma hazırlıkları içerisinde olduklarını bildiren Şahin, “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz, Yaylada AVM’yle yaptığı görüşmeler gerçekleştirdi. Yap-işlet-devret modeliye burayı inşa eden Yayla Grubu, 8 yıllık sözleşmesi olmasına karşın AVM’yi içerisinde oteliyle, otoparklarıyla, anfi tiyatrosuyla birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne devretmek istiyor. Yaylada devir alındığı takdirde burayı  AVM olarak işlete düşüncemiz yok, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ buraya taşınabilir. Büyükşehir Belediyemize yeni bina yapmanın  son derece maliyetli olacağı açık. Yaylada zaten 8 yıl sonra mevcut işletmeci tarafından boşaltılıp Büyükşehir Belediyesine teslim edilecek. Yaylada AVLU’nun tamamen işletmeye açılması ayrıca Onburada AVM ile eski işlev cazibesini yitirmiş durumda. Araya pandemi de girince bir çok işletme Yaylada’yı boşalttı. Yeni Belediye binası yapmak yerine Yaylada’yı bütünüyle AVLU’da yaptığımız gibi erken devralarak buraya Belediyemizi taşımak daha avantajlı ve tasarruflu olacak. Ayrıca Toplu Taşıma Merkezi, Gar Meydanı ve Akıncılar Projesi kapsamında BASKİ binalarının da Yaylada’ya taşınması ve mevcut binanın Meydan düzenlemesine uygun hale getirilmesi düşünülüyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız demiryolunun zemin altına alınması ve Şeyh Lütfullah Camisi, Orduevleri, Orman Binaları, Un Fabrikası alanlarını içine alan bölgedeki tarihi tescilli binaların Kültür ve Sosyal yapılara dönüştürerek devasa bir meydan oluşturma projesini hayata geçiriyor. Büyükşehir ve diğer ilçe hizmet binaları da bu yıl boşaltılırsa en kısa zamanda yıkılarak merkez rahatlaması sağlanacak” dedi.

BU AÇIKLAMAYI NEDEN ŞAHİN YAPTI 

Bu çok önemli projeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yerine AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin’in açıklaması  tepkileri getirirken, bu projenin bir iki yıl içinde yapılıp yapılamayacağı soruları da yanıt bekliyor. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP