Yayınlanma Tarihi :

“BÜYÜKŞEHİR ZEYTİNLİKLERİN ÖLÜM FERMANINI SAVUNUYOR”

“BÜYÜKŞEHİR ZEYTİNLİKLERİN ÖLÜM FERMANINI SAVUNUYOR”

Zeytinlik Alanların Maden Arama alanında kalması durumunda taşınabileceğine ilişkin yönetmelikle ilgili tartışmalara  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de katılıp, konunun çarpıtıldığını öne sürdü. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, bu açıklamaya tepki gösterirken,  “Bakana ‘yönetmeliği çek’ diyoruz cevabı belediye veriyor. Cevap vermek size mi düştü? Zeytinliklerin ölüm fermanı yönetmeliğini Bakanlık çıkarıyor, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ise skandal bir açıklama ile bu fermanı savunuyor.  Böyle bir rezalet olamaz” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’nin gece yarısı yaptığı yazılı açıklamada  ‘zeytin alanlarında maden aranmasına izin verdiği’ iddiasının gerçeği yansıtmadığı savunulurken, “Zeytin ve zeytin ağacının ülkemiz ve biz Balıkesirliler için ne anlam ifade ettiğini bilen bazı art niyetli kişilerin kamuoyunu yanlış bilgilendirerek, şehrimizde anlamsız bir gerginlik ve kaygı oluşturma çabalarına şahit olmaktayız.” denildi.

Açıklamadaki “Balıkesir’imizde halihazırda madenden enerji üreten hiçbir tesis olmadığından, zaten bu yönetmelik Balıkesir ilimizi kapsamamaktadır.” sözleri de dikkat çekti.

Yönetmeliğe ilk tepki gösteren isimlerden biri olan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu açıklamasına sert tepki gösterdi. Aytekin’in yazılı açıklaması şöyle:

“1 Mart günü yayımlanan Resmi Gazete’de Zeytinlik Alanların Maden Arama alanında kalması durumunda taşınabileceğine ilişkin yönetmeliğin yaratacağı skandalı gündeme taşımış ve yönetmeliğin geri çekilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Bakanlıktan ‘yanlış yaptık, kamuoyundan özür diliyoruz, yönetmeliğin mahkemede iptalini beklemeden geri çekiyoruz’ demesini beklerken, cevap AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’nden geldi. Üzerine vazifeymiş gibi, kendi sorumluluğundaki alanlarda faaliyetleri bitmişmiş gibi cevap yetiştiren Büyükşehir Genel Sekreterliği, yönetmeliğin çarpıtıldığını söylüyor. Ülke ayağa kalkmış, çevre örgütleri, doğaseverler, zeytini kutsal bilenler, kısacası AKP dışındaki herkes ayağa kalkmış bu yönetmeliğin iptal edilmesini söylüyorken, görevi Büyükşehir belediyesindeki hizmetlerin yürütülmesinden sorumlu olan birim, bir bakanlığın çıkardığı yönetmeliğe dair savunma verip muhalefete cevap yetiştiriyor. Siz kimsiniz? Sizin haddinize mi düştü cevap yetiştirmek? Bize cevap yetiştireceğinize vatandaşın taleplerine cevap yetiştirin. Yapamadığınız kırsal mahalle yollarına cevap verin, yollarda kalan vatandaşların taleplerine cevap verin. Kampüse ek otobüs seferi koymayıp mağdur ettiğiniz üniversite öğrencilerine cevap verin. Kısacası işinizi yapın.”

“BU YÖNETMELİK İPTAL EDİLMEK ZORUNDA”

“Bu çıkarılan ucube yönetmelikle madencilere zeytinlikleri peşkeş çekiyorlar. Utanmadan sıkılmadan ‘zeytinlikleri taşırız’  diyorlar,  ‘yeter ki madeni çıkarın para gelsin’ diyorlar. Bu yönetmelik 3573 sayılı Kanunun 20.maddesine açık bir şekilde aykırıdır. Danıştay bu madde hükmü çerçevesinde çokça iptal kararı vermiştir. Zeytinliklerin olduğu yere 3 km mesafede zeytinle ilgili olmayan tesis dahi açılamaz. Yasa ve ilgili hüküm çok net. Ya bu yönetmelik geri çekilir, ya mahkemeden döner. Bu mahkeme sürecinde de bu alanlarda bir tek zeytin ağacına elini uzatan da karşısında bizi bulur.” (balikesir24saat.com)

#ZeytinimeDokunma #ZeytinİçinAdalet #zeytinlikleredokunmayın #zeytinicinadalet #zeytinağacımadokunma

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP