DOLAR31,0077% 0.31
EURO33,5757% 0.37
STERLIN39,1698% 0.31
FRANG35,2390% 0.45
ALTIN2.018,34% 0,31
BITCOIN1.606.553-0.748

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE “KONUŞAMAZSIN, KONUŞURUM” GERGİNLİĞİ

Yayınlanma Tarihi :
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE “KONUŞAMAZSIN, KONUŞURUM” GERGİNLİĞİ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın meclis toplantısı öncesi meclis salonu önünde basın açıklaması yapmasına sert tepki gösterdi. Sarı’yı kamuoyuna şikayet eden Yılmaz, “Lüzumlu lüzumsuz her yere gidip konuşma hakkı vardır ama bu büyükşehir meclisinin fuaye salonu değildir.” deyip, CHP’li belediye başkanları ile de  tartıştı. ” Bu salonlar halkın salonlarıdır” diyen CHP’li Sarı ise Yılmaz’ın meclisin saygınlığına gölge düşürdüğünü iddia etti ve kendisini CHP’li meclis üyelerinden özür dilemeye çağırdı.

BALIKESİR Büyükşehir Meclisi’nde iktidar ile muhalefet arasında yaşanan gerginliklere bir yenisi eklendi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, meclis toplantısı öncesi meclis salonu önünde  CHP’li belediye başkanları ve diğer meclis üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaptı. Ayvalık’ta yaşanan afete dikkat çeken Sarı,  “Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının arefesinde hem Büyükşehir Belediyemize hem AKP iktidarına  bölgemizde yaşanan bu afet ve mağduriyetler konusunda çözüm üretmesi çağrısında  bulunmak için bir aradayız” dedi. Sarı, 21 Mayıs’taki fırtınanın Ayvalık ile birlikte Burhaniye, Gömeç, Gönen, Balya ve Bandırma’yı da olumsuz etkilediğini vurguladı.  İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural da basın açıklamasına katıldı.

YILMAZ’DAN DURUM TESPİTİ 

Bu açıklama nedeniyle CHP Grubu’nun salona 10-15 dakika  geç girmesi Balıkesir’in AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı kızdırdı.
Toplantı başlamadan önce, “Burada bir siyasi durum tespiti yapmak istiyorum” diyen Yılmaz basın mensuplarından da sözlerini kayıt almasını rica etti. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
“Büyükşehir Belediye Meclisi siyasi bir platform olarak algılanıyor. Bir kere acil bir durum olur, vazife çıkartılıp basın toplantısı yapılabilir. Ama artık işin kolayına kaçılıyor. Basın toplantısı siyasi parti adına parti binasında ya da uygun görülen yerde izin alınıp yapılır. ‘Hazır herkes buraya gelmişken, arkam kalabalık dursun, hazır burada ikramlar varken bundan da yararlanayım,  hazır basın da buraya gelmişken fırsattan istifade bir siyasi açıklama yapalım, kamuoyunu bilgilendirelim diye işin ucuzuna kaçma lütfen olmasın. İl başkanı arkadaşlara söylüyorum. Bu,  işin vardığı noktanın acizliğine işaret ediyor. Eğer bir siyasi bildirgeniz varsa, il başkanıysanız parti binanızda meselelerinizi kendi topladığınız partililerle, çağırdığınız basın mensuplarıyla istediğiniz gibi yaparsınız. Bir siyasi grup basın açıklaması yapacak diye bizi, şehri, şehrin işlerini bekletmeye hakkınız yok” dedi.

“GİT TOPLANTINI PARTİNDE YAP”

CHP Grup Başkanvekili ve Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in “Siyasi bir açıklama yapılmadı, Ayvalık’taki felakete dikkat çekildi” sözleri üzerine yeniden konuşan Başkan Yılmaz, “ Yaptığınız düpedüz siyasi, ön plana çıkma, yapmadığınız işleri anlatmaya çalışma, bir müfettiş gibi olayı tespit etmedir. Sen Ayvalık’la ilgili burada derdini söyledin de çözüm üretilmedi mi? Burada hazır büyükşehir meclisi  toplanmışken basını çağırıp, bildiri açıklayamazsınız, basın toplantısı yapamazsınız. Her şeyin ucuzuna kaçın. Bir il başkanı kendini gösterecek diye, hazır gazeteciler gelmiş, hazır ikramlar var, hazır arkada da kalabalık var diye biz her hafta burada bir basın açıklaması yapalım diyemezsiniz.  Böyle bir dünya yok, ne derdiniz var? Git partinde yap, git Gönen’de yap toplantını… ” diye konuştu.

PALAZ’A : KENDİ YAPTIĞIN BİR ŞEYİ SÖYLE !..

Başkan Yılmaz, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz’ın “bu tavır size yakışmıyor” sözlerine üzerine de sinirlendi. Yılmaz, “ Bizim yaptıklarımızı kendin yapmış gibi anlatıyorsun. Sen kendi yaptığın bir şeyi söyle bana. Ne yaptın? Haydi iyi bir belediye başkanı olduğunu anlat bize” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNİN FUAYE SALONUNDA KONUŞMA HAKKIN YOK”

Her meclis öncesi basın toplantısı yapılmasının yanlış olduğunu savunan Yılmaz, ” Daha mevzu konuşulmamış, arkadaş fırsattan istifade (ne anlattığını bilmiyorum ama) basın toplantısı yapılacak yer burası değildir, bunu tespit ediyorum, bunu yapan il başkanını kamuoyuna şikayet ediyorum. Lüzumlu lüzumsuz her yere gidip konuşma hakkı vardır ama bu büyükşehir meclisinin fuaye salonu değildir. Biz (İYİ Parti, AK Parti, MHP) burada 15 dakika sizi bekledik” dedi.

“BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İÇİN MECLİSİ BEKLETMENİZ DOĞRU DEĞİL”

Yine Palaz’ın “bu ilk kez mi oluyor” sorusuna da yanıt veren Yılmaz, ” Sorun ilk defa olmaması diyorum, bir kere yaparsın, iki kere yaparsın, ama hazır burada cemiyet toplanmış, basın da gelmiş. Siz çağırdınız diye mi geldiler yoksa meclisi takip etmeye mi geldiler. Siz bir konuyu tartışıyorsanız ayrı bir şeyi , bu konuda bir karar alamadık diyorsanız biz iki saat bekleyelim. Önemli değil ama basın açıklaması yapmak için bu meclisi bekletmeniz doğru değil. Bir daha yine yapacağız diyorsanız biz siz gelmeden karar alma eğiliminde değiliz ama şehrin hakkına giriyorsunuz”

SARI’DAN SERT YANIT : MECLİSİN SAYGINLIĞINA GÖLGE DÜŞÜRÜYOR

Aynı zamanda CHP’nin Meclis Grubu Başkanı olan  İl Başkanı Serkan Sarı da bu açıklamalar sonrası yine meclis salonunun önünde açıklamalarda bulundu.
“Büyükşehir Belediye Başkanımız bugün burada yapmış olduğumuz basın açıklamasını eleştirme cüretinde bulundu.” diyen Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:
” CHP il başkanı olarak sorun gördüğümüz, problem olduğuna inandığımız her noktada, her konuyu dile getirmeye devam edeceğiz. Biz isteriz ki Büyükşehir Belediyesi kendine yakışır bir şekilde kenti yönetsin. İddia ettiği şekilde ‘şiir gibi bu kenti yönetmeye’ gayret etsin. Bizlerin ne yapacağına karar vermek yerine kendi yapması gerektiği işleri yapmasını ve görevinin başında olmasını istiyoruz. . Bugün meclis 5 dakika gecikti diye ortalığı ayağa kaldıran Büyükşehir Belediye Başkanı meclisi bilgilendirmeden terk edip gitmiştir. Bugün meclisin saygınlığına gölge düşüren üslubundan vazgeçmemiştir. Geçtiğimiz hafta yapılan Büyükşehir Belediye Meclisinde meclis üyelerimize, belediye başkanlarımıza kullanmış olduğu üslup asla kabul edilebilir bir üslup değildir. Şu anda burada grubumuzda yer alan bütün belediye başkanlarımız bulundukları ilçeleri ve bizim seçmenlerimizin temsilcisi olarak burada yer almaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanı bilmelidir ki o da temsilcisi olduğu ilin temsiliyetini, ona oy veren, ona destek olan ve bugün ondan hizmete bekleyen halkın temsilcisidir. Buna yakışır bir şekilde mecliste çalışmak zorundadır.”

“İKRAMLARI EVİNE GÖTÜR”

“Dedi ki burada ikramlar var, Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı bu ikramlardan yararlanarak basın toplantısı yapıyor. Efendim burada ikram etmiş olduğu sandviçler kendisine afiyet olsun diyoruz. Bizim Büyükşehir Belediyesinin ikram ettiği sandviçlere de ihtiyacımız yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız alsın evine götürsün, çocuklarıyla ikramlarını yesin. Bu kenti yöneten kişilerin, bu kente yakışan üslupla konuşması lazımdır. Bugün buradaki ikrama ve buradaki herhangi bir şeye ihtiyaç duyarak Cumhuriyet Halk Partisi bir basın açıklaması yapmamıştır. Basına çağrı yaparak, CHP il başkanlığının davetiyle gelen basın mensuplarının katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirdik. Bugün Büyükşehir Belediyesinin çağrısıyla değil, CHP’nin çağrısıyla gelen basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirmiş olduğumuz basın açıklamasını hayata geçirdik.”

“ÖZÜ SÖZÜ BİR OLMALI”

“Geçtiğimiz günlerde bayram münasebetiyle AKP İl Başkanlığının Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonunda, Büyükşehir Belediyesi bayrakları altında il başkanlığı logosunu asarak, belediyenin imkanlarını kullanıp, belediyenin salonunda bayramlaşma yapmışlardır. Biraz önce özü ve sözü bir olmasını talep ettiğimiz kentimizin yöneticilerinin daha 10 gün önce AKP il başkanlığının giydirmesi yapılarak kendi salonlarında AKP İl Başkanlığıymış gibi kullanan anlayış bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin yapmış olduğu açıklamayı eleştirme gayreti içerisindedir. Bu eleştiriyi kabul etmiyoruz. Bu salonlar halkın salonlarıdır. Biz de halkın temsilcileri olarak burada istediğimiz her zaman sorun gördüğümüz her konuda açıklama yapmaya devam edeceğiz.
Buradan açık çağrımız; bizim derdimiz memleket, bizim derdimiz vatan, bizim derdimiz Balıkesir, bizim derdimiz hemşehrilerimiz. Hemşerilerimizin sorunlarını tabii ki gündeme getireceğiz ve tabi ki bu kenti yönetenlerden destek bekleyeceğiz.  Bu konuda belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz üst düzeyde gayretle mücadele ediyorlar. Aynı gayreti de AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’dan bekliyoruz.Bu meclise hak ettiği saygınlığı teslim etmesini de talep ediyorum. İlk toplantıda da belediye başkanlarımızdan ve meclis üyelerimizden özür dilemesini talep ediyorum ” (balikesir24saat.com)

 

 

 

YORUM YAP