DOLAR 32,3017 % -0.03
EURO 35,1306 % 0.53
STERLIN 41,6098 % 0.4
FRANG 36,0803 % -0.15
ALTIN 2.405,18 % -0,41
BITCOIN 67.547,98 0.197
Yayınlanma Tarihi :

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ AVLU’DA TOPLANIYOR

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ AVLU’DA TOPLANIYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi 50 gün aranın ardından bugün toplanacak. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısı saat 15.00’de Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde bulunan Ertuğrul Salonunda gerçekleştirilecek. Meclis ilk kez Özmerkez’deki salonu yerine bir başka yerde yeniden belediyeye devredilen Avlu’da  toplanmış olacak.

Anımsanacağı gibi 24 Mart’taki toplantıya CHP Grubu pandemiyi gerekçe göstererek katılmamıştı. Millet İttifakı ortağı İyi Parti’nin oturuma katılması ile mecliste çoğunluk sağlanmıştı. Alınan önlemler gereği Meclis üyelerinin girişte ateşi ölçülmüş, bazıları ise maske takmıştı.  AK Parti Grup Başkanvekili İsmail Cankul “Bugün mecliste alınacak kararlara karşı çıkmak adına Koronavirüs hastalığını bahane eden CHP’li meclis üyelerini kınıyorum” demişti.

İki gün sonra 26 Mart’ta İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Nisan, Mayıs ve Haziran ayı meclis toplantılarının ertelenmesi istenmişti. Sarı bunun üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısına katılmamalarının ne kadar doğru bir karar olduğunun İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle bir kez daha kanıtlandığını belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’la AK Parti Grup Başkanvekili İsmail Cankul’u ve AK Partili üye Birol Şahin’i eleştirip, özür dilemeye çağırmıştı.
Bu tartışmaların ardından yaklaşık iki ay sonda Büyükşehir Belediye Meclisi, Balıkesir Valiliğinin 07.05.2020 tarihli ve 8370 sayılı izinleri gereği 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 13.maddesi son fıkrası ve 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20.maddesi son fıkrası hükmü uyarınca olağanüstü toplanacak. Balıkesir Büyükşehir Belediye  ve meclis Başkanı Yücel Yılmaz, üyelerden olağanüstü toplantıya katılmalarını önemle rica etti.

MECLİS GÜNDEMİ ŞÖYLE:
1. Mülkiyeti Maliye Hazinesi veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazların, Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere yapılacak işlemleri için Büyükşehir Belediye Başkanına ve Büyükşehir Belediye Encümenine yetki verilmesi hususunun görüşülmesi.
2. İlimiz Karesi ilçesi Maltepe Mahallesi 11635 ada 1 parsel ile Bandırma ilçesi Kayacık Mahallesi 2591 ada 155 parselin “Rezerv Yapı Alanıö olarak tahsis amacı değişikliği hususunun görüşülmesi.
3. 7244 sayılı kanuna göre Belediyemizin mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan taşınmazların satış, kiralama, ecrimisil bedellerinin ertelenmesi faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin kira bedellerinin alınmaması için Büyükşehir Belediye Encümenine ve Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hususunun görüşülmesi.
4. BASKİ Genel Müdürlüğünce Bandırma İlçesi Doğruca Yenisığırcı Ömerli Akçapınar Mahalleleri İçmesuyu İnşaatı İşi için İller Bankası A.Ş.’den kullanılacak olan krediye ilişkin olarak Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu.
5. BASKİ Genel Müdürlüğünce Burhaniye İçmesuyu Terfi Hattı ve Şebeke Ana Borusu Deplase Hattı İnşaatı Yapım İşi için İller Bankası A.Ş.’den kullanılacak olan krediye ilişkin olarak Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu.
6. BASKİ Genel Müdürlüğünce Edremit İlçesi Cennetayağı Mahallesi Atıksu Kollektör Hattı ve Bağlantı Hattı Yapımı İşi için İller Bankası A.Ş.’den kullanılacak olan krediye ilişkin olarak Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu.
7. Baski Genel Müdürlüğü’nce ilimizdeki su abonelerinin 2020 Mayıs, Haziran ve Temmuz su okuma dönemlerine 7244 sayılı kanunun 1.maddesi (e) fıkrası hükmünün uygulanmasının görüşülmesi.
8. İlimiz Karesi ve Altıeylül ilçelerinde bulunan mülkiyeti TCDD’ye ait muhtelif parsellerin kiralanması hususunun görüşülmesi.
9. Yol Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı kurulması hususunun görüşülmesi.
10. Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait Norm Kadrolarda ihdas yapılması hususunun görüşülmesi.
11. Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin görüşülmesi.
12. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde değişiklik yapılması hususunun görüşülmesi.
13. Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş’nin (BATAŞ) sermaye artırımı hususunun görüşülmesi.
14. İlimiz Edremit İlçesi Camivasat Mahallesi 355 ada 1 ve 2 parsellere ait 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği hususunun görüşülmesi.
15. İvrindi Belediye Başkanlığının 2020 Mali yılı bütçesine ek ödenek verilmesi hususunun görüşülmesi.
KOMİSYONLARINDAN GELEN RAPORLAR:
16. Balıkesir Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş.’ye sermaye artırımı yapılması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun görüşülmesi. (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP