“BÜYÜKŞEHİR CHP’Lİ 3 BELEDİYENİN 36 MİLYON LİRASINA EL KOYDU” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Kasım 2022 - 11:35

“BÜYÜKŞEHİR CHP’Lİ 3 BELEDİYENİN 36 MİLYON LİRASINA EL KOYDU”

“BÜYÜKŞEHİR CHP’Lİ 3 BELEDİYENİN 36 MİLYON LİRASINA EL KOYDU”
Son Güncelleme :

17 Kasım 2022 - 13:48

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, AK Parti’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Ayvalık, Edremit ve Bandırma belediyelerinin hakkı olan 35 milyon 600 bin TL’lik gelirine el koyduğunu iddia etti.  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’nin ilçe belediyelerine aktarması gereken Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) ve katı atık bedellerini aktarmadığını Sayıştay Raporlarından ortaya çıkardığını söyleyen CHP’li Aytekin; “AKP yalnızca halkı mağdur etmiyor, ilçe belediyelerinin hakkı olan gelirlere de el koyuyor. 2021 yılında  ilçe belediyelerine aktarılması gereken toplam 35 milyon 622 bin TL’lik gelir BASKİ tarafından aktarılmamış. Ekstra alacaklarla birlikte 36 milyon TL’lik gelire BASKİ kelimenin tam anlamıyla çökmüş. Bu tablo gösteriyor ki AKP’li Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerini mağdur ederek, hizmet üretimini engelliyor.” dedi. 

“BASKİ BU PARAYA ÇÖKMÜŞ”

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Belediyelerin Sayıştay Raporları yavaş yavaş paylaşılıyor. Birçok kurumda olduğu gibi belediyelerdeki usulsüzlükler de ortaya çıkıyor. Ancak CHP’li Belediyelerin raporlarına baktığımızda ciddi bir mağduriyet görüyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’nin Belediyeler adına topladığı Çevre Temizlik Vergisi ve katı atık bedellerinden kanunen yerel yönetimlere aktarılması gereken payı aktarmadığı raporlarda tespit edilmiş. Kelimenin tam anlamıyla BASKİ bu paraya çökmüş!

Üç CHP’li belediyenin toplamda 35 milyon 622 bin TL’lik geliri, BASKİ tarafından bloke edilmiş ve bu paralar ilçe belediyelerimize aktarılmamış. Bu meblağlar ilçe belediyelerimizin hakkıdır. Belediyelerimizin hizmet üretimini engellemek için türlü yollara başvuran AKP zihniyeti, bunun son örneğini de hak edişlerine el koyarak göstermektedir.”

“AYVALIK, EDREMİT VE BANDIRMA”

Raporlara tek tek baktığımızda, Ayvalık Belediyesinin BASKİ’den alacağı ÇTV ve katı atık bedeli yıllara sari olarak toplamda 9 milyon 982 bin TL olarak görülüyor. Edremit Belediyesinin alacağına baktığımızda ise 31.12.2021 tarihi itibarıyla BASKİ tarafından 9.873.780,79 TL tutarında evsel katı atık bedelinin ve 160.926,21TL de ÇTV olmak üzere toplam 10 milyon 34 bin 707 TL’lik hak edişin BASKİ tarafından gasp edildiğini görüyoruz.

Yine aynı şekilde Bandırma Belediyesinin de gelirlerine BASKİ el koymuş durumda. 31.12.2021 tarihi itibarıyla BASKİ tarafından 15.388.455,23 TL tutarında evsel katı atık bedelinin ve 219.844,89 TL tutarında ÇTV’nin aktarılmadığı görülüyor. Üç belediyemizin toplamda 34 milyon liralık gelirine BASKİ tarafından el konulmuş ve belediyelerimiz mağdur edilmiştir.”

“ALTIEYLÜL’ÜN HAK EDİŞİ DE YATMAMIŞ”

“Geriye dönük raporlara baktığımızda da AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı’nın başında olduğu BASKİ, 2019 yılında Altıeylül Belediyesi’nin de gelirini göndermemiş. Ama Karesi Belediyesi için böyle bir durum yok. İki belediye de AKP’li belediye. Ama ne hikmetse Altıeylül’ün hak edişi yatmamış, Karesi’nin yatmış. Kendi içlerindeki karşıtlıkları bizi ilgilendirmez. Ama vatandaşın beklediği hizmetin gelmemesi bizi ilgilendirir.

Sağa sola şov yapmak için kendine pankart astıranlar, ülke ülke gezip Balıkesir köylerini yoldan, otobüsten, toplu taşımadan mağdur edenler, ilçe belediyelerimizin haklarını vermiyorlar. Yiyorlar içiyorlar, geziyorlar, ne vatandaşa ne de CHP’li belediyelere gün yüzü göstermiyorlar.

Vatandaşa en pahalı sulardan birini veriyorlar, CHP’li belediyelere de hak ettikleri geliri vermiyorlar, kendilerine gelince de ülke ülke şehir şehir geziyorlar. Bu ne vicdana ne de mantığa sığar. AKP Balıkesir’i sömürmeyi hizmet yapıyoruz diye anlatıyor. Balıkesir halkı bunlardan kurtaracağı günü iple çekiyor.”  (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.