Yayınlanma Tarihi :

BÜYÜK BALIKESİR BULUŞMASI 25 ŞUBAT’TA

BÜYÜK BALIKESİR BULUŞMASI 25 ŞUBAT’TA

CHP’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın,   “Balıkesirimiz kasaba değil, Büyükşehir olmayı hak ediyor. Ayrım yapmadan herkesin yanında olacağız. Balıkesir Planlama Ajansı, şehrin 2050’ye kadar yol haritasını çıkaracak. Balıkesir’de su ucuzlayacak ve çeşmeden içilecek. 10 Numara Kart’la ihtiyaç sahibi hemşerilerimize, emeklilerimize sosyal destek vereceğiz.Projelerimizin ayrıntılarını 25 Şubat Pazar günü, Büyük Balıkesir Buluşması’nda anlatacağız. Tüm hemşerilerimi davet ediyorum” diye konuştu.

CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, gazetecilerle bir araya geldiği Basın Buluşması’nda Balıkesir’de hayata geçireceği bazı projelerini anlattı. Ulaşımdan alt yapıya, planlamadan deprem hazırlıklarına kadar çok sayıda konu başlığında hazırlanan çalışmalardan söz eden CHP’li Akın, Balıkesir için yaşama geçireceği projelerini 25 Şubat Pazar günü, Büyük Balıkesir Buluşması’nda açıklayacağını söyledi.  CHP İl Başkanı Erden Köybaşı ve Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı‘nın da eşlik ettiği Ahmet Akın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘AYRIM YAPMADAN HERKESİN YANINDA OLACAĞIZ’

“Balıkesirimiz en iyisini, en güzelini hak eden ve hak ettiğini alması çok çalışmaya ihtiyaç duyan bir yer. Planlı, programlı bir çalışmaya ihtiyaç var. Herkesin bir mücadelesi var, adaylarımız var. Öncelikle bütün adaylara başarılar diliyorum. Sonuçta burası Kuva-yi Milliye’nin başşehri. Milli birliğin beraberliğin merkezi. Burada adaylar olarak hepimiz birbirine saygılı, sevgi içerisinde, uyum içerisinde örnek bir siyaset anlayışını ve adaylık sürecini göstermemiz lazım. Çünkü Balıkesir’e bu yakışır. Ben buna özen gösteriyorum. Bütün adaylara tekrar başarılar diliyorum. Açık net. Ancak şunu söyleyeyim. Uzun zamandır, çok uzun zamandır çalışmalarımız var. Hazırlıklarımız var. 5 yıl öncesinden başlayan bir hikayemiz de var. Balıkesirli hemşehrilerime, siz değerli basın mensuplarının aracılığıyla şunu söylemek istiyorum. 10 yıla yakın milletvekilliği sürecimde hiçbir kimseye ‘Hangi partidensin?’ diye sormadım. ‘Size nasıl yardımcı olabilirim?’ dedim. Elimden gelen bütün desteği verdim. Şimdi de devam eden arkadaşlarımıza, ihtiyaç sahiplerine veya bize bir ‘alo’ diyene bursundan tutun, yardımlarından tutun, ihtiyaçlarından tutun ailemin bir ferdi gibi görerek hiç kimseye de ‘yanımızda mısın, arkamızda mısın?’ demeden, birlik beraberlik içerisinde siyaset süreci götürdüm. Büyükşehir Belediyesi’nde siyaset yapılmasına izin vermeyeceğim. Belediyemiz 1 milyon 300 bin vatandaşımızın ayrımcılık yapmadan, ötekileştirmeden, ihtiyaçlara göre hiçbir vatandaşı ayırmadan yanlarında olacağız. Ben bunu birkaç yerde üzülerek söyledim. Maalesef Büyükşehir nimetlerinden, hizmetlerinden veya olması gerekenlerden çok uzak durumdayız. Üzülerek söylüyorum ama Balıkesirimiz büyük bir kasaba değil, Büyükşehir olmayı hak ediyor”

‘HER YERE ULAŞIM SAĞLANACAK’

“31 Mart’ın ertesinde Balıkesir’i gerçek anlamda bir Büyükşehir yapıp en uzak kırsal mahallemize kadar çalışmaya başlayacağız. Çünkü kırsal mahallede yaşayan annemiz, babamız, kardeşimiz, evladımız da Büyükşehir için oy kullanıyor, o da vergisini veriyor. O bölgelerde tarım git gide azalıyor, hayvancılık artık bitme noktasına gelmiş, karanlıklar içerisinde kalmış. Tabela değişmiş, mahalle olmuş ama değişen hiçbir şey olmamış. Hala yolu yapılmayan, taşı döşenmeyen, Büyükşehir hizmetlerinin gitmediği yerler var. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart’tan sonra şehrin kentsel ya da kırsal fark etmeksizin her yerine ulaşım sağlanan bir kent olacak.”

‘BALIKESİR’İ 2050’YE TAŞIYACAK YOL HARİTASI’

“Büyükşehir Belediyesi’nde siyaset olursa ayrımcılık olur. Şu an da olduğu gibi. Bunu yapmayacağız. 1 milyon 300 bine yakın vatandaşımız, hemşehrimiz, kardeşimiz bu memlekette en güzel hizmetleri hak ediyor. Bunun için çalışacağız. Yani biz Balıkesir’i, İstanbul-Bursa-İzmir arasına sıkışmış büyük bir kasaba değil, gerçek anlamda bir Büyükşehir yapmaya ve Türkiye’de örnek bir Büyükşehir haline getirmeye ant içtik ve bunu yerine getireceğiz. 25 Şubat’ta Büyük Balıkesir Buluşması’nı yapacağız. Burada şehrimiz için, Büyükşehirimiz için ciddi bir hazırlık içerisindeyiz. Tüm hemşerilerimizi oraya davet ediyoruz. Hem Balıkesirli hem de alanlarında kendilerini ispat etmiş çok kıymetli akademisyenler, tecrübelerinden yararlandığım daha öncesinde Balıkesir’de belediye başkanlığı yapmış, çalışmalar yapmış büyüklerimiz, kardeşlerimizle, uzmanlarımızla uzun süren çalışmalar yaptık.”

“En başta Türkiye’nin unuttuğu bir şeyi başlatacağız. O da ne biliyor musunuz? Planlama. Balıkesir Planlama Ajansı’nı kuracağız. Planlanmayan hiçbir şeyin sonunda başarı, kazanç olmuyor. Biz bu Planlama Ajansı’nın hazırlıklarını yaptık. Zaman da kaybetmeyeceğiz. BALPA dediğim Balıkesir Planlama Ajansı’yla Balıkesirimizin dört bir köşesinden kırsal mahallemizden deniz kenarımıza kadar, göllerimizden hayvancılığa kadar, işçimizden esnafımıza kadar, engellimizden ihtiyaç sahibi bireylerimize kadar 1 milyon 300 bin hemşerime en iyi hizmeti vermek için planlama yapıyoruz. Önümüzdeki 5 yılı değil, 2050’ye kadar Balıkesir için yol haritamızı planlıyoruz. Çünkü bazı projeler 5 yılın ötesinde devam edecek. Bütün hemşehrilerim. ‘Planlama böyle olur’ diyecek.”

‘5T VE 3 YENİ İLE KALKINACAĞIZ’

“Balıkesirimizi kalkındırmak en baştaki hedeflerimizden. Balıkesir’i 5T ve 3 yeni formülüyle kalkındıracağız. Bunlar nedir? 5 T’nin ayaklarını söyleyeyim. Turizm, taşıma yani ulaştırma, tarım, hayvancılık, tarih ve teknoloji. Bunları 3 yeninin ayakları üzerine kuracağız. Yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Kimseyi ötekileştirmeyen, herkesi kucaklayan, ayrımcılık yapmayan ve Balıkesir’i ailesi gibi gören bir anlayış olacak. Yani Büyükşehir Belediyesi, vatandaşının, hemşehrilerinin ‘Benim belediyem’ dediği, adil ve adaletli bir belediye olacak. Bu yeni bir anlayıştır. Yeni bir vizyona ihtiyacımız var. Bakış açımızı bütün dünyaya çevirmemiz, işleri yeni bir vizyonla sürdürmemiz lazım. Çok önemli sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız var. Kendi aralarında müthiş güzel bir sinerji var. Allah’ın izniyle bu bilgiden, birikimden, sinerjiden büyük bir enerjiyi Balıkesir’de işbirliğiyle ortaya koyacağız. Ve yeni bir yönetim. Liyakatı, çalışmayı göreceksiniz. Ayrımcılık olmadığını, particilik olmadığını göreceksiniz. Bütün Türkiye’de olduğu gibi bizim en büyük 10 numara kente 10 numara projelerle ‘Tutamayacağımız sözü vermiyoruz’ diyerek hepsini 25 Şubat’ta açıklayacağız.”

‘DEPREME DİRENÇLİ BALIKESİR’

“En büyük gündemimiz deprem. Enerji ve Altyapıdan ayrıca da Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılıklar yaptım. Bu bölgedeki fay hatları, uzmanların uyarıları ortada. Balıkesirimiz üzerinde kamuoyunun tanıdığı uzmanlarla çalışmalarımız var. Depreme dirençli Balıkesir’i oluşturmak için yaşanabilir kentsel dönüşümü Balıkesirimize uygulayacağız. Vatandaşımızı asla müteahhit ile karşı karşıya getirmeyeceğiz. Aralarında bir regülasyon görevi yapacağız. Birlikte bunu ortaya koyacağız. Tüm iş çevreleriyle birlikte çalışacağız. 5T’de anlattığım başlıkların tümü siyaset üstü konular. Bu şehirde teknoloji, göstermelik olmayacak. Söylemiş olmak için teknolojik işler duymayacağız. İş başlayacak, ilerleyecek, sürdürülebilir olacak. Teknolojinin adı değil, kendi olacak. Biz bunu uygulayacağız. Enerji konusunda yıllardır çalıştım. Enerjiyle ilgili  konularında uzman kişilerle uzun süre birlikteliğim oldu. Bu birikimi Balıkesirimize getireceğiz. Güneşimiz ve rüzgarımız başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarımızı olması gerektiği yere taşıyacağız. Bunlar için teşvikler, hibeleri kullanacağız. Yatırım yaparken para vermeniz gerekmiyor. Bunları Balıkesirimizle buluşturacağız.”

‘SU UCUZLAYACAK, ÇEŞMEDEN İÇİLECEK’

“Balıkesir’de hakikatten su fiyatı pahalı. Biz su fiyatlarını makul seviyelere indireceğiz. Marmara Bölgesi’nin en ucuz suyunun Balıkesir’de olması gerekir. Enerji, su üretiminde en büyük giderlerden biri. Kırsal mahallelerimizde, tarımsal sulamada kullanılan elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlayacağız. Maliyetler çok ama çok düşecek. Önce su fiyatını düşürmemiz gerekiyor. Ayrıca Balıkesir’de su musluktan içilecek. Bu bir buluş değil. Bu bir altyapı yatırımı. Suyun musluktan içilmesi Balıkesir için olmazsa olmazdır. Balıkesirlilerimiz, sağlık hizmetine erişimde de sıkıntılı. Yıllardır aynı. Minik kardeşlerimize, evlatlarımıza Çocuk Sağlığı Merkezi geliyor. Yetişkinler için de gerçekten bir hastane niteliğinde Tıbbiyeli Hikmet Tıp Merkezi’ni kuracağız.”

‘10 NUMARA KARTLA SOSYAL DESTEK’

“10 numaralı şehrimize 10 numara başkanlarla birlikte 10 Numara Kart geliyor. Bukartın altyapı çalışması hazır. Dünyayı yeniden keşfetmiyoruz. Benzerini Ankara’da yapıyoruz. Oradaki kartın daha da geliştirilmiş halini Balıkesirli 1 milyon 300 bin hemşehrimle buluşturacağım. Sosyal yardımlar, yakacak yardımı buradan verilecek. Koşullarını sağlayan, gerçekten çok zor şartlarda hayatını sürdüren emeklilerimize buradan her ay nakdi yardım yapılacak. Sağ elin verdiğini sol el görmeden, Balıkesirlinin, Türk Milletinin onuruna yakışır bir şekilde benim annem, kardeşlerim, evlatlarım bu kartlarla gidecek, alışverişini yapacak ve bu kart herkeste olacak. Gençlerimize müthiş olanaklar gelecek. Bu karttaki parayla alışveriş sadece Balıkesir esnafından yapılacak. Balıkesir’de işsizlik çok yüksek oranda. Çok büyük bir şehiriz, İstanbul’un coğrafi olarak üç katı büyüklüğündeyiz. Resmi rakamlara göre 42 bin civarında işssizimiz var. İşveren gidiyorum, ‘işçi bulamıyoruz’ diyor. Sokağa çıkıyorum ‘iş yok’ diyor. Ne eksik biliyor musunuz? Burada olan eksiklik anlayış ve vizyon. bunu çözeceğiz. İşssizliğin olduğu yerde sorun, sıkıntı olur. Tüm ilçelerde Kariyer ve İstihdam merkezleri açacağız. Oralarda öncelikle sanayimizin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip ara eleman yetiştireceğiz. Türkiye işsizliği hızla azalan Balıkesir’i konuşacak.”

‘HERKESİN YANINDA OLACAĞIZ’

“Yaş almış insanımız çok. O zaman şunu unutmamamız lazım. Vefası olmayanın bekası olmaz. Annelerimize, babalarımıza, yaş almışlarımıza sahip çıkacağız. Tüm Balıkesir’in görevi. Onları evlatlarından uzakta kalmış hissettirmememiz lazım. Bu hepimizin borcu, en iyi şekilde yapacağız. Balıkesirimize büyük bir yaşam köyü kuracağız. Çalışmak isteyen ama evinde engelli evladı, bakıma muhtaç kişisi olan her kim varsa yanında olacağız. Bakıma muhtaç olan annelerimizi, babalarımızı, Alzheimer hastalarımızı, engelli kardeşlerimizi Avrupa Birliği ve uluslararası fonlarla kuracağımız yaşam köyünde gündüz bakım hizmeti vereceğiz. Sabah evlerinden alacağız, akşam evlerine bırakacağız. Oraya gelen engelli kardeşlerimin bir geliri de olacak. Bunun nasıl olacağını 25 Şubat’taki buluşmamızda anlatacağım. Çünkü bunu başka şehirlerde hali hazırda yapıyoruz. O evlatlar orada eğitilecek, evlerine ekmek götürecek. Yaşam köyü, Balıkesirimize çok yakışan bir proje olacak, göreceksiniz.”

‘TEMATİK PARKLAR GELİYOR’

“Çalışmak isteyen anneler hiç merak etmesinler ihtiyaç olan her yere kreş açacağız. Bunları tespitini yaptık. İlk fırsatta 20 kreş açacağız. Hepsinin yerlerini tespit ettik. Burası Kuva-yi Milliye şehri ama bunu yeterince anlatamıyoruz. Ben de İstiklal Madalyası sahibi Ahmet Akın’ın torunu Ahmet Akın’ım. Köklü tarihimizi anlatmak için şehrimize büyük bir Milli Mücadele Tematik Parkı’nı açacağız. Bu parka İstanbul, Bursa, İzmir’den evlatlar, öğrenciler gelecek, turlar gelecek. Esnafımızın yüzü gülecek. Şu anda Balıkesir’e dışarıdan gelen kimse yok. Ben burada Balıkesir’in evladı olarak kasaba gibi bir şehir değil gerçek bir büyükşehir hayal ediyorum. Bu memleket nasıl kuruldu? Şehitlerimiz, Kuva-yi Milliye kahramanları kimler? Çocuklarımız, gençlerimiz bu parkta bu soruların yanıtlarını deneyimleyerek öğrenecekler, vatan, toprak ve bayrakları konusunda daha fazla bilinçlenecekler. Balıkesir neden İstiklal Madalyası’nı hak ediyor? Ahmet Akın neden senelerce Balıkesir’e hak ettiği İstiklal Madalyası’nın verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mücadele etti? İşte orada herkes bunu görecek. Ailelerimiz çocuklarımızı uzman eğitmenlere teslim edecek, kendileri dinlenecekler.”

‘TARIM VE HAYVANCILIĞA DESTEK’

“Bir tematik parkımız daha olacak. Burada da minik kardeşlerimize tarım ve hayvancılığı oyunla anlatacağız. Halen gelirinin en büyük kısmını tarım ve hayvancılıktan kazanan bir şehiriz. Köyden kente yönelen göç var. Süt hayvanı varlığımız azalıyor. Süt hayvanları mezbahaya gidiyor. Tarım ve hayvancılığa süper destek paketi hazırlıyoruz. Çiftçimizin, et ve süt üreticimizin zarar etmediği bir Balıkesir için 1 milyon 300 bin hemşerime söz veriyorum. Kuracağımız tematik parkla küçük kardeşlerimize tarım ve hayvancılığı özendireceğiz. Tarım okulu gibi bir tematik park geliyor. Bunu yaparken belediye bütçesinden bir kuruş çıkmayacak. Ayrıntılarını 25 Şubat’ta anlatacağım.”

‘25 ŞUBAT’I BEKLEYİN’

“İlçelerimize özel projelerimiz var. Benim bu şehirde gitmediğim mahalle yok. Bu hazırlıkları tamamladık ama önemli olan birini söyleyeyim. Körfezimizin artık arıtma ve altyapıya kesinlikle kavuşması gerekiyor. Memleketimiz cennet, Balıkesir’e hizmet de benim için ibadet. Benim için halka hizmet, hakka hizmettir. Denizimizdeki kirliliğe son vereceğiz. Eko turizm çok önemli. Dibimizde Dursunbeyimiz var, cennet gibi bir yer. Dursunbey’de Alaçam dağları, Erdek’te Kapıdağ ve Körfezde Kaz dağlarımızı eko turizme kazandıracağız. İnsanlar yürüyüş yapmak, bir bungalovda kalmak için İstanbul’dan Sakarya’ya, Bolu’ya gidiyor. Dursunbey, Savaştepe, Sındırgı bu pazardan niye kazanç elde etmesin? Benden kimin ne yapmadığını duymazsınız. Ben ne yapacağımı anlatacağım. Balıkesir bir festivaller şehri olacak. Ayrıca büyük bir fuar merkezi yapmaya hazırlanıyoruz. Balıkesirli hemşerilerim 25 Şubat’ı beklesin, 25 Şubat Pazar günü yapacağımız Büyük Balıkesir Buluşması’nda tüm ayrıntıları anlatacağız.”

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP