DOLAR31,1232% 0.26
EURO33,8218% 0.56
STERLIN39,5101% 0.34
FRANG35,3540% 0.33
ALTIN2.028,60% -0,20
BITCOIN1.668.9223.215

BURHANİYE’DE ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI HASADI İLE GELEN FESTİVAL COŞKUSU

Yayınlanma Tarihi :
BURHANİYE’DE ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI HASADI İLE GELEN FESTİVAL COŞKUSU

Burhaniye Belediyesinin her sene geleneksel olarak düzenlediği “Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali”nin bu sene 17.’si gerçekleştirildi. Açılış töreniyle birlikte zeytinyağlı yemek yarışması, panel ve Halk Müziği konserinin düzenlendiği festivalin en görkemli organizasyonu ise geleneksel folklorik deve gösterileri oldu.

Bu sene 22-23 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen “Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali”  Burhaniye Belediye binası önünde kortej yürüyüşüyle başladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş ve  Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in eşlik ettiği yürüyüşe, CHP TBMM Divan Üyesi Sevda Erdan Kılıç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, ilçe protokol üyeleri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleşti. Halk oyunları gösterisi soğuğa rağmen ilgiyle izlendi.

TATLARIN YARIŞI’NDA KIYASIYA REKABET 

Festival programı Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezinde düzenlenen yemek yarışmasıyla kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödül ve plaketleri Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş ve eşi Gülcan Memiş’in yanı sıra Başkan Yardımcısı Murat Yazgan ve Belediye Meclis Üyesi Çiğdem Avcu tarafından verildi.

PANELE YOĞUN İLGİ 

Festival programı Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelle devam etti. Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci’nin moderatörlüğünü yaptığı “Ülkemiz ve bölgemizde zeytin ve üretiminin ekonomiye katkısı” konulu panele konuşmacı olarak, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Edremit Körfezi Zeytin Üretici Dernekleri Federasyonu Başkanı Yahya Ağacık, Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel ve Prof. Dr. Erdoğan Oktay katıldı.

“TÜRKÜLERLE FESTİVAL GECESİ”

Festivalin birinci günü Burhaniye Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu konseri ile sona erdi. Dinleyicilerin zaman zaman eşlik ettiği konser yoğun bir ilgiyle dinlendi.

KÖRFEZ BURHANİYE’YE AKTI

Festival ikinci günü geleneksel folklorik deve gösterileri ile devam etti. Burhaniye Deve Güreşi Arenasında gerçekleştirilen güreşlerde 200’e yakın deve arenada karşılaştı. Burhaniye Deve Güreşi Arenasında gerçekleştirilen güreşler sabah saatlerinde arenayı dolduran binlerce kişi eşliğinde başladı. Genç yaşlı, çocuk, kadın 7 den 77’ye her kesimden izleyicisi olan güreşler nefes kesti. Kaymakamlık, Burhaniye Belediye Başkanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Deveciler Derneği ve Festival adıyla yapılan güreşlerde dereceye giren deve sahiplerine  kupaları protokol üyeleri tarafından verildi. Burhaniye dışında çevre illerden ve körfezdeki tüm ilçelerden büyük bir katılımın olduğu etkinlikte binlerce güreş meraklısı keyifli bir gün geçirdi.   Güreşleri Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, Burhaniye İlçe Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jan. Asb Bçvş Serkan İres, İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı Özlem Ural, İYİ Parti Burhaniye İlçe Başkanı Erdoğan Kahya, Burhaniye Belediye Başkan Yardımcıları, Burhaniye Belediye Meclis üyeleriyle birlikte ilçe protokol müdürleri ve binlerce güreşsever izledi.

 

YORUM YAP