DOLAR 32,2841 % 0.19
EURO 35,1919 % 0.06
STERLIN 41,3463 % 0.19
FRANG 36,2882 % 0.09
ALTIN 2.469,02 % 0,29
BITCOIN 71.291,68 0.612

BUGÜN ÇİFTÇİNİN GÜNÜ AMA…

Yayınlanma Tarihi :
BUGÜN ÇİFTÇİNİN GÜNÜ AMA…

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Üretemeyen, üretse de emeğinin karşılığını alamayan. Kazancı ile üretim maliyetlerini karşılayamayan, borçlanan ve icralık olup tarlasını bahçesini kaybeden Türk çiftçisi neyi nasıl kutlasın? ” dedi. Akın, tarımın milli ekonominin temeli olduğu politikalar ile kırsal kalkınma sağlandığında Dünya Çiftçiler Günü’nun, Türk çiftçisinin bayramı olacağını vurguladı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, çiftçinin sorunlarının giderek arttığını, çiftçinin devletten yeterli desteği alamadığını söyledi. Ahmet Akın, “Tarım Kanunu 21’inci maddesi, destekleme için bütçeden ayrılacak kaynağın gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz, der. Peki iktidar ne yapıyor? Çiftçinin desteklemesine bile el koyuyor. Sonuç, destek alamayan, üretemeyen, ürettiğinden kazanamayan çiftçi zarar ediyor, tarımı terk ediyor. İthal eden ülke olmak istemiyorsak çiftçiyi kalkındırmalıyız” dedi.

Atatürk’ün “Milli ekonominin temeli tarımdır” sözünü anımsatan Akın,  Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken samandan nohuta, buğdaydan çeltiğe ithal eden bir konuma getirildiğini söyledi. Akın’ın açıklaması şöyle:

“Dünya Çiftçiler Günü, bayram gibi kutlamak istediğimiz bir günken ne yazık ki sorunlarla boğuşan çiftçilerimizin iktidarın politikalarından kaynaklanan sorunları nedeniyle kutlanamaz hale geldi. Nasıl kutlansın ki? Üretemeyen, üretse de emeğinin karşılığını alamayan. Kazancı ile üretim maliyetlerini karşılayamayan, borçlanan ve icralık olup tarlasını bahçesini kaybeden Türk çiftçisi neyi nasıl kutlasın? Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi bağımsızlığa kavuşturduktan sonra ‘Milli ekonominin temeli tarımdır’ diyerek başta ekonomi olmak üzere tüm alanlarda ülkemizin ilerleyeceği hedefi göstermiştir. Türkiye tarım alanında kendi kendisine yeten 7 ülkeden biriyken bu gün ne yazık ki saman, et, canlı hayvan ve tohum ithal eden bir ülke haline getirilmiştir. Dünya salgının pençesinde mücadele ederken ithal edecek ürün bile bulamayacak duruma düşmemek için çiftçilerimizin daha çok desteklemesi çok ama çok daha önemli bir zaruret haline gelmiştir. AKP iktidarının 18 yıldır süren yanlış tarım politikaları, pahalı mazot, pahalı gübre, pahalı elektrik gibi pahalı maliyetlerle boğuşarak üretim yapmasına, zarar etmesine ve sonuç olarak borç batağında kalarak tarımı terk etmesine varan bir noktaya getirmiştir. Çiftçimiz için artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Çiftçimizin yüzünü güldürecek, ürettiği ürünün pazarda karşılığını alacak, tarımın milli ekonominin temeli olduğu politikalar ile kırsal kalkınma sağlandığında Dünya Çiftçiler Günü, Türk çiftçisinin bayramı olacaktır.” (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP