Yayınlanma Tarihi :

“BU ZİHNİYETİ İYİ TANIYORUZ”

“BU ZİHNİYETİ İYİ TANIYORUZ”

EĞİTİM-İŞ Sendikası Balıkesir Şubesi , Balıkesir Sivil Toplum Platformu’nun mezuniyet törenlerini gayri ahlaki ilan edip, yasaklanmasını istemesine sert tepki gösterdi.
EĞİTİM-İŞ Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Demiralp ,”Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve reform adı altında sunulan her değişiklik, eğitim sistemimizi ortaçağ karanlığına sürüklemektedir. Bu doğrultuda MEB ile tarikat vakıfları arasında yapılan protokoller, okullarımızı ve çocuklarımızı ortaçağ zihniyetine teslim etmeye yönelik çabalardır. Bundan cesaret alan tarikat ve cemaat vakıfları ile bağlı sözde sivil toplum örgütü görünümlü yobaz zihniyet; basın açıklamasıyla okullarımızda MEB genelgesi kapsamında yapılan mezuniyet törenlerini de ‘ahlaksızlık’ olarak değerlendirip yasaklanmasını isteyecek kadar ileri gidebilmektedir” dedi.
EĞİTİM-İŞ’in açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi:
“Münferit olumsuzlukların yaşanmış olması; veli, öğrenciler ve öğretmenlerin yıllarca verdikleri emekler sonucunda birlikte yaşadıkları şenlik havasının toptan gayri ahlaki olarak değerlendirilmesine gerekçe olmamalıdır. Yasakçı bir zihniyetle hareket edenler, mezuniyet törenlerini düzenleyenleri ve katılan çocuklarımızı kendi ahlak anlayışlarıyla sınırlayıp yargılama hakkına sahip değildirler. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptıkları ziyaret sonrası; İl Milli Eğitim Müdürümüzün de yer aldığı fotoğrafı kullanarak yaptıkları açıklama, yaratmak istedikleri algının göstergesidir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de amaçlarına ortak olduğu algısını yaratmaya çalışan bu zihniyeti çok iyi tanıyoruz. Mezuniyet törenlerini ahlaksızlıkla tanımlamaya çalışıp çocuklarımıza ahlak bekçiliği yapmaya çalışanların; Karaman’da yaşananlar başta olmak üzere pek çok istismar olayında sessizlikleri, temsil ettikleri kurumların anlayışının gerçek yüzünü göstermektedir. Bilinmelidir ki Eğitim İş olarak bu zihniyetle mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Demokratik, laik, bilimsel, karma ve çağdaş eğitim anlayışının ülkemizde yerleşmesi, çocuklarımızın insani değerlerle yetişmesi için gereken her çabayı göstereceğiz. (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP