DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

BU YARIŞTA SEVİNÇ DE HÜZÜN DE VARDI

BU YARIŞTA SEVİNÇ DE HÜZÜN DE VARDI

Türk atletizminin efsane ismi İsmail Akçay adına düzenlenen geleneksel yol koşusunda erkeklerde Kenyalı Kefyalev Deja Bruse, kadınlarda ise Elif Dağdelen ipi önde göğüsledi. Yarışa katılan Jandarma Binbaşı Ali Demir kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan Demir kurtarılamadı.

Altıeylül Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan 12.5 kilometrelik İsmail Akçay Yol Koşusu, saat 09.00’da Atatürk Stadı’nda start aldı. İsmail Akçay Yol Koşusu’na 80’i kadın 303’ü erkek olmak üzere 383 atlet katıldı. Yarışta erkeklerde 40 dakika 46 saniyelik derecesiyle Kenyalı atlet Kefyalev Deja Bruse oldu. Ramazan Özdemir 41.13 ile ikinci, Bekirhan Kabadayı 41.39 ile üçüncü sırada yer aldı. Kadınlarda ise Elif Dağdelen birinci, Sümeyye Erol ikinci, Demet Dinç ise üçüncü oldu.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, sporcuları şehirde ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Avcı, “Kazasız, belasız bir yarış diliyorum. İsmail Akçay ağabeyimiz adına düzenlediğimiz 11. İsmail Akçay Yol Koşusu’nun hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bundan sonra da, yol koşusunun uzun yıllar devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

AKÇAY’DAN TEŞEKKÜR
Mexico City 1968 Olimpiyatları’nda maraton dördüncüsü olarak Türk atletizm tarihine geçen unutulmaz atlet İsmail Akçay ise, “Benim adıma bir stat yapıldı, benim adıma yarış organize ediliyor. Benim adıma bir park yapıldı, acaba ben bunları hak ettim mi diye düşünüyorum ama fazlasıyla hak ettim. Ben spor hayatımda 28 ülkeye gittim. O ülkeler beni davet etti masraflarımı karşıladılar. Böyle organizasyonlar kişi öldükten sonra yapılır, ben sağlığımda bu organizasyonları yarışmaları gördüm. O bakımdan emeği geçen belediyemize, sayın valimize, gençlik ve spor bakanlığına, atletizm federasyonuna ne kadar teşekkür etsem azdır” diye konuştu.

ORGANİZASYONA TAM NOT
Kadınlarda birinci olan Elif Dağdelen, harika bir organizasyon olduğunu belirterek bu tarz organizasyonların daha da artmasını istedi. Dağdelen, “Sporun gelişmesi için sporun daha çok çoğalması için stadyumların aynı şekilde artmasını temenni ediyorum. Bugün burada çok güzel bir organizasyon oldu. İnşallah daha güzel yarışmalar, daha çok yarışmalar olur. Ülkemiz adına gençlik adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Erkekler kategorisinde birinci olan Kefyalev Deja Bruse ise, organizasyona 5. defa katıldığını belirterek, “Bugün ilk defa birinci oldum. Geçen sene dördüncü olmuştum. Parkur çok güzel ama hava çok sıcak” dedi.

ENGELLİ ATLETE ALKIŞ
Protez bacağı ile koşuya katılan Güneydoğu Gazisi Ekrem Taşkın ise, “Milli sporcuyum. Triatlon yapıyorum. İsmail Akçay’a ilk defa katılıyorum. Ülkemi yurt dışında birçok yerde temsil ettim. Bundan sonra da temsil etmeye devam edeceğim. Amacım gençlere ve engelli insanlara örnek olmak” diye konuştu.

100 YAŞINDA HALA KOŞUYOR
İsmail Akçay yol koşusuna katılan en yaşlı sporcu Yakup İkiz ise, “100 yaşındayım Allah’a şükür. Gençlere sporu bırakmayın diyorum. Spor, namaz, Kuran-ı Kerim. Ben bunun üçüne borçluyum. Allah’a şükür daha elime baston almadım. Arkadaşlarım hepsi çift değnekle geziyorlar” dedi.

YARIŞTA KALP KRİZİ GEÇİRDİ
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı’nda görev yapan Binbaşı Ali Demir yarışın son metrelerinde Atatürk Stadı’na girdikten sonra yere düştü. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Demir’e olay yerinde sağlık ekipleri hemen müdahale etti. Hastaneye kaldırılan Demir kurtarılamadı.

ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Milletvekili Yavuz Subaşı, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, BAÜN Rektörü İlter Kuş, Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Balıkesir’in efsane maratoncu ismi İsmail Akçay ve protokol üyelerince dereceye giren sporculara ödülleri verdi. (balikesir24saat)Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP