DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

“BU ÜLKENİN MARANGOZA DA TERZİYE DE ŞOFÖRE DE İHTİYACI VAR”

“BU ÜLKENİN MARANGOZA DA TERZİYE DE ŞOFÖRE DE İHTİYACI VAR”

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem Ahilik Haftası etkinlikleri öncesi ziyaretlerine devam ediyor. Meslek liselerini ziyaret eden Başkan Fehmi Erdem, liselerden ve meslek liselerinde mezun olan öğrencilerin hepsinin üniversiteye gitmek istediğini belirtirken, “Bu ülkenin sanayiciye de, marangoza da, aşçıya da, terziye de, şoföre de ihtiyacı var” dedi.

Balıkesir’de 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ahilik Haftası nedeniyle İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, okul müdürü Aydın Kılıç ile fikir alışverişinde bulundu.

“SEKTÖRÜN DE İŞİNİ YAPIYORUZ”

İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Gıda Teknolojisi Alanı, Matbaa Teknolojisi Alanı, Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı bulunduğunu söyleyen Okul Müdürü Ayhan Kılıç her atölyenin birbirinden bağımsız binalarda eğitim verdiğini ifade etti. Matbaacılık bölümünde Deniz Apaydın hocanın gayretleri ile geçen yıl GMKA işbirliği ile gerçekleştirilen proje ile okula son sistem baskı makinesi kazandırdıklarını açıklayan Müdür Kılıç “Şimdi Balıkesir sektöründeki işletmelerimize ara elemanın yanında İzmir’e, İstanbul’a gönderdikleri baskı işlerini okulumuzda yapıyoruz. Gıda bölümümüzde işletmelerimizle ile gayret göstermemiz gerekiyor. Elektronik ve elektrikte iki dalımız var. Yönetici sistemleri ve haberleşme dalında iyi bir kadromuz ile eğitim veriyoruz. Öğrencilerimiz ihtiyaç duyabileceği bir dala daha ihtiyacımız var. Bu yıl gelen öğrencilerimizin 77 not ortalaması var. Bu yıl 9. Sınıflara iyi bir nesil geldiğini düşünüyoruz. Bize düşen de bu nesli daha donanımlı bir hale getirebilmek” dedi.

Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz 2015 yılında yakalanan birincilik çıtasını 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında da yakalamayı amaçlıyoruz. Bunu tekrar başarabilecek kadromuz var. Yani üniversiteye gitmek isteyen öğrencimize de her türlü desteğe hazırız. Ama önceliğimiz sektör. Öğrencilerimizin % 40’ı üniversiteyi tercih edecekse % 60’ı sektörü hedeflemeli. Burada gıda elektronik, elektrik ve matbaa sektörü ile omuz omuza vermemiz gerekiyor. Bizim hareket alanımız var ise sektöre göre konum almamız gerekiyor. Çünkü çocuklarımız okulumuzdan mezun olduğunda bu sektörün içinde çalışacak. Önce okul olarak ezberimizi bozmamız gerekiyor. Bu sorunu tabanda çözmemiz gerekiyor. Sektör temsilcileri, okul yönetimi, öğrenciler ve veliler ile ele almamız gerekiyor. Bu yıl sektör temsilcileri ve öğrencilerimiz ile velilerimizi bir araya getireceğiz. Çocuklarımızı sektöre yöneltmeyi amaçlıyoruz. Mesleğin adı ne olursa olsun iyi yapılan meslek iyi para kazandırır. Çocuklara bunu aşılayacağız. Bunun yanında okulumuzda yatılı olan öğrencilerimiz için pansiyonumuz var. Pansiyonumuzun eksikleri için çalışıyoruz”

“İYİ İŞ YOK, İŞİNDE İYİ OLACAKSIN”

Ülkemizde esnaf ve sanatkarın ihtiyacı olan ara elemanların yeterli sayıda yetişmediğini belirten Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem liselerden ve meslek liselerinde mezun olan öğrencilerin hepsinin üniversiteye gitmek istediğini belirterek şunları söyledi:

“ Bu ülkenin sanayiciye de, marangoza da, aşçıya da, terziye de, şoföre de ihtiyacı var. Halbuki üniversitelerin kapasitesi bu müracaatların bir kısmını karşılayabiliyor. Bu da üniversite kapısında bir yığılma meydana getiriyor. Dolayısıyla, her sene bir işsizler ordusu meydana geliyor. İşte böylece yetişmiş ara eleman ihtiyacı doğmuş oluyor. Biz esnaf ve sanatkarın meslek liselerindeki bu çocuklarımıza çok ihtiyacı var. Sektörümüz tam anlamıyla bunun farkında da değil. Yetişen eleman açığı git gide büyüyor. Günümüz şartlarında maalesef iyi iş yok, işinde iyi olacaksın. Burada Ahilik kültürü ile yetişen çocuklarımız inanıyorum ki esnaf ve sanatkarın geleceği olacaktır. Burada temeli sağlam atmamız gerekiyor”
Ziyarete BESOB Başkan Vekili ve Lokantacılar Esnaf Odası Hasan Yıldız, BESOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç ve BESOB Genel Sekreteri Hüseyin Saran da katıldı. Memet KOŞAR (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP