Yayınlanma Tarihi :

BU PAZAR SEÇİM OLSA KİM KAZANIR?

BU PAZAR SEÇİM OLSA KİM KAZANIR?

Persty Araştırma tarafından gerçekleştirilen ‘Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçmen Tercihi Araştırması’ tamamlandı. Seçmen davranışı, oy verme tercihi ve adaylara ilişkin seçmen algısını belirlemeye yönelik araştırmaya 1.067 kişi katıldı. AK Partili Yücel Yılmaz, CHP’li Ahmet Akın ve İYİ Partili Turhan Çömez arasında geçen yarışta Yılmaz önde görünüyor. Çömez’in  adaylıktançekilmesi durumunda Akın’ın şansı artıyor.

SEÇMEN DAVRANIŞI

Ankette katılımcıların %48,3’ünün “partiyi önemli gördüğü, adaya bakmadığı”, %47,4’ünün “adayı önemli gördüğü, partiye bakmadığı” belirlendi.

 OY VERME TERCİHİ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde katılımcıların oy tercihlerinin şu şekilde dağıldığı görüldü:

Yücel Yılmaz %46,2, Ahmet Akın %39,5, Turhan Çömez %7,4. Kararsızlar, protesto oy, cevap vermeyenler ve hiçbirine oy vermem diyenler dağıtıldığında bu oranlar sırasıyla Yücel Yılmaz %49,6, Ahmet Akın %42,4 ve Turhan Çömez %7,9 olarak gerçekleşti.

TURHAN ÇÖMEZ ADAYLIKTAN ÇEKİLİRSE

İYİ Parti adayı Turhan Çömez’in adaylıktan çekilmesi durumunda bu adaya oy vereceğini söyleyen katılımcıların oy tercihlerini Ahmet Akın yönünde kullandıkları belirlendi.

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

2019 yılından bu yana 35.000’in üzerinde katılımcıyla 60’dan yüz yüze araştırma gerçekleştirdiklerini vurgulayan Persty Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tamer Bolat, “Bu rapora konu olan saha araştırması, Persty Araştırma tarafından, 10-14 Şubat 2024 tarihleri arasında, Balıkesir’de 18 yaş ve üstü yetişkin nüfusunu temsil eden 1.067 kişi ile hanelerde, CAPI (Bilgisayar Destekli Yüz Yüze Görüşme) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, yerel halkın seçmen tercihlerini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Balıkesir’de yaşayan 18 yaş ve üstü yetişkin nüfus oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, ADNKS verilerine dayalı mahalle ve köylerin nüfus büyüklükleri ve eğitim seviyeleri verileri ile 2023 Genel Seçimlerinin mahalle ve köy sonuçları bir araya getirilerek belirlenmiştir. Araştırma %3 hata payı ve %95 güven aralığı ölçütleri dikkate alınarak 1.067 kişiyle gerçekleştirilmiştir. “ dedi.

PERSTY ARAŞTIRMA ŞİRKETİ HAKKINDA 

Persty Araştırma, 2019 yılında işletme yönetimi, insan kaynakları yönetimi, koçluk, mentorluk ve araştırma alanlarında, AR-GE temelli, özgün psikometrik testler ve envanterler geliştirmek ve bunlar üzerinden hizmet vermek üzere kurulmuş olan bir eğitim, araştırma ve danışmanlık şirketidir.  https://www.persty.com/Kurumsal

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP