Yayınlanma Tarihi :

BU OYUN KAÇMAZ

BU OYUN KAÇMAZ

Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (BAÇEV)  tiyatro oyunlarına bir yenisi eklenecek.
Rutkay Aziz’in yönetip, Taner Barlas’ın kurguladığı, müziği Cahit Berkay’a ait 1984-Büyük Gözaltı oyunu 21 Mart perşembe günü saat 20.30’da Avlu Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek.
Oyunun 60 ve 70 TL. olarak belirlenen biletleri BAÇEV’den alınabilir.
İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayınlanan kült kitabı 1984’den uyarlanan oyun, yazarın geleceğe ilişkin kabus senaryosunu içeriyor.
Bu eserle birlikte “Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, 2+2=5″ gibi çeşitli terminolojileri ve kavramlar doğdu.

ROMANIN VE OYUNUN KONUSU
Okyanusya, düşünmeden itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir. Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston Smith’in çeşitli olaylara dahil olmasıyla izleyicilerin akıllarında birtakım soru işareti doğar.
Bu distopik, Dünya Perdecileri aracılığıyla tiyatro sahnesinde tekrar hayat bulup seyircisiyle buluşuyor. (balikesir24saat) 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP