DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.631.1791.27

“BU OLAYI NORMALLEŞTİREMEYİZ”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“BU OLAYI NORMALLEŞTİREMEYİZ”

CHP Karesi Belediye Meclis üyesi Sevinç Baykan Özden, meclis toplantısında 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi ile ilgili iddialara dikkat çekerken,  “Bu olay diğer hiçbir olaya benzemiyor. Bunu normalleştiremeyiz. Bu olayı diğer tüm olaylardan ayrı tutarak siyasi ayrışmalarımızı bir kenara bırakarak toplumda ileri gelen kişiler olarak insani olarak birleşelim” dedi. 

İstanbul’da Hiranur Vakfı’nın Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını altı yaşında evlendirdiğine ilişkin iddialarla ilgili tartışmalar sürüyor. Konu köylerin “Kırsal Mahalle” statüsüne dönüştürülmesi  için  olağanüstü toplanan Karesi Belediye Meclisi’nin toplantısında da gündeme geldi.

CHP Karesi Belediye Meclis üyesi Sevinç Baykan Özden, parti grubu adına yaptığı konuşmada bu skandala dikkat çekti. “Her gün farklı farklı can yakıcı haberlerle güne uyanıyoruz. Ancak son olarak 6 yaşında babası tarafından evlendirilen ben ‘bebek’ diyorum ‘çocuk gelin’ haberi hepimizin iliklerini dondurdu.” diyen Özden şunları söyledi:

“SİYASİ TARAFLARIMIZI VE DÜŞÜNCELERİMİZİ BİR KENARA BIRAKALIM”

“Sayın Başkanım, değerli arkadaşlarım. Bu olayda siyasi taraflarımızı ve düşüncelerimizi bir kenara bırakalım. İnsani duygularımızla reaksiyon gösterelim. Bu olay hiçbir başka olayla eş tutulamaz. Babası tarafından 6 yaşında evlendirilen çocuk söz konusu.
Reşit olmayan çocuk mal satın alamaz, mal satışı yapamaz, eğitimi ile ilgili kendisi karar alamaz, çalışma kararı alamaz, nikâh kıyılamaz, marketten bir paket sigara alamaz.
Bunların hepsi çok çok doğru konular, yasalar. Doğru kararlar. Çünkü reşit olmayan çocuklar bunların hepsine karar verebilecek fiziksel, bedensel, duygusal, düşünsel yetişkinliğe sahip değillerdir.
Bu yasaların çiğnenmesinin suç olduğu bir yerde çocuğa yapılan istismara, tecavüze, zorbalığa, ahlaksızlığa rızası vardı kararı çıkartılamaz, çıkma ihtimalinin olması bile kabul edilemez.
Değerli arkadaşlarım bir kadın olarak, bir anne olarak canım yanıyor. Günlerdir uyuyamıyorum. Sizler gibi bende çok öfkeliyim.
Bu olay diğer hiçbir olaya benzemiyor. Bunu normalleştiremeyiz. Bu olayı diğer tüm olaylardan ayrı tutarak siyasi ayrışmalarımızı bir kenara bırakarak toplumda ileri gelen kişiler olarak insani olarak birleşelim.”

“ZULME SESSİZ KALMAK HEM DİNEN HEM AHLEKEN DOĞRU DEĞİLDİR”

CHP’li Özden sözlerini şöyle sürdürdü:

“Komisyonumuzca hepimizin altına imza atacağımız bu olayı kınayan bir basın açıklaması yapalım. Bu açıklamamızı Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderelim. Sosyal medyalarımızda paylaşalım. Karesi Meclisi olarak toplumda farkındalık oluşturalım. Yerel yönetimlere örnek olacak, ‘Türkiye’nin her yerinden sesimize ses katılsın’ diye bir başlangıç yapalım.
‘Bunların hepsi boşunaymış, hiçbir işe yaramadı’ demek bile duyarsız kalmaktan çok daha iyidir, insanidir. Biliyorsunuz zulme karşı sessiz kalmak hem dinen hem de ahlaken doğru değildir.
Gelin hep birlikte Karesi Belediyesi Meclisi olarak böyle bir ahlaksızlığa, insanlık dışı olaya karşı tepki gösterelim. Çocuklarımız çocuk olarak yaşasınlar.”

Bu konuşma alkışlanırken, CHP’li, AK Partili bir çok meclis üyesi de Özden’i kutladı. Ancak meclisten bu olayı kınayan bir açıklama ya da karar çıkmadı. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP