BU OKULUN EVLATLARI 108 YIL ÖNCE ÇANAKKALE’DE ŞEHİT OLDULAR

Yayınlanma Tarihi :
BU OKULUN EVLATLARI 108 YIL ÖNCE ÇANAKKALE’DE ŞEHİT OLDULAR

Balıkesir Liseliler Derneği 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yılında bu savaşta şehit düşen öğrencilerini andı.

Balıkesir Lisesinin ”Kınalı Kuzuları” olan keşşafların (izciler)  Çanakkale’ye uğurlanma töreni bugün bir kez daha canlandırıldı.

Balıkesir Lisesi’nin tarihi binasında başlayan etkinlikler liseli izcilerin cülus alması, Zağnospaşa Meydanında ellerine kına yakılması ve tren garından uğurlanması ile sona erdi.

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, “108 yıl önce olduğu gibi bugün de hem şükran, hem hüzün, hem gurur duyduğumuz keşşaflarımızı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.” dedi.

FAİR PLAY ÖDÜLÜ ALMIŞLARDI

İlki 18 Mart 2017 yılında gerçekleştirilen etkinlik büyük ilgi görmüş ve Balıkesir Liseliler Derneği Türkiye Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü’ne layık görülmüştü.

EN ÇOK ŞEHİT VEREN OKULLARDAN BİRİ

1885 yılında kurulan Balıkesir Lisesi, Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren okullardan birisi olmuş, 1914- 1916 eğitim ve öğretim yılında 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda okuyan ve gönüllü olarak cepheye giden 100 öğrenciden pek azı Çanakkale Savaşı’ndan gazi olarak dönmüştür. 1914-1916 yılları arasında  hiç mezun verilmemiştir.

(balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP