DOLAR 32,2420 % 0.17
EURO 34,9608 % -0.08
STERLIN 41,1047 % -0.11
FRANG 35,7239 % 0.2
ALTIN 2.430,10 % 0,22
BITCOIN 68.325,60 0.926
Yayınlanma Tarihi :

“BU KİTABIN İÇİNDE BALIKESİR VAR, BENGİ VAR”

“BU KİTABIN İÇİNDE BALIKESİR VAR, BENGİ VAR”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar’ın 4’üncü kitabı Kağıt Fener, raflarda yerini aldı. Kitapta, Arıpınar’ın Balıkesir Lisesi’nde yatılı olarak öğrenim gördüğü 1952-1954 yıllarında yazdığı şiirler de var.

Duayen Gazeteci Arıpınar’ın, Oy Sandığı, Ülkemin Sporu İçin ve Fair Play kitaplarından sonra birbirinden güzel şiirlerin bulunduğu, “Kağıt Fener” kitabı piyasaya çıktı.

Erdoğan Arıpınar asker olan babası Müfit Arıpınar’ın görevi nedeniyle, Anadolu’nun pek çok kentinde yaşamını sürdürdü. Balıkesir Lisesi’nde yatılı olarak okudu. 2 dönem lisenin Talebe Birliği Başkanı seçildi. “Bir Balıkesirli kadar Balıkesirliyim” diyen Arıpınar, “Balıkesir’de Türkdili Gazetesi ve Yeni Haber Gazetesi’nde çalıştım. Basın hayatımdaki 4’üncü kitabımda şiirlerimi topladım, içinde Balıkesir var, Bengi var” dedi.

Bır kez daha Balıkesir Lisesi’ni çok sevdiğini vurgulayan duayen gazeteci Balıkesir Lisesinin geleneksel Kaymaklı Gecesine vurgu yapan şiirinin de bu kitapta yer aldığını kaydetti.

Erdoğan Arıpınar, orta öğrenim gördüğü Bursa’da, lise eğitimi aldığı Balıkesir’de, Yedek Subay Öğretmen olarak askerliğini yaptığı Erzincan Lisesi’nde, duygulandığı anlarda kaleme aldığı şiirlerini, 70 yıl sonra kitap haline getirerek geçtiğimiz nisan ayında bastırdı. Kağıt Fener kitabının editörlüğünü gazeteci, yazar, Remzi Yılmaz yaptı, Eyüp Büyükbostancı redakte etti. Kağıt Fener, D&R’larda satışa sunuldu.

ERDOĞAN ARIPINAR KİMDİR?

Aslen İstanbullu olan Erdoğan Arıpınar 1932 yılında Kilis’te doğdu. Balıkesir Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde okudu. Askerliğini Yedek Subay Öğretmen olarak Erzincan Lisesi’nde yaptı. 75 yıllık gazeteci, Türkiye Spor Gazetesi’nde muhabir, Cumhuriyet Gazetesi’nde Spor Servisi Şefi, Günaydın Gazetesi’nde Genel Müdür, Hürriyet Gazetesi’nde Haberler Müdürü ve Yıldırım Servis müdürü olarak çalıştı. Halen Türk Spor Ajansı’nın Kurucusu ve Genel Yayın Müdürü, Basın Şeref Kartı sahibi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) Kurucu Genel Sekreterliğini yaptı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin en kıdemli üyesi. TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı, CIFP (Dünya Fair Play Konseyi) Başkan Yardımcısı, EFPM (Avrupa Fair Play Hareketi) Onursal Üyesi, Azerbaycan Bakü Spor Akademisi’nden Fahri Doktora Unvanı sahibi, IOC’nin en büyük ödülü “Olimpic Order” nişanına sahip. 6 Yaz 1 Kış Olimpiyatı ile Türkiye’nin en çok Olimpiyat izleyen gazetecisi. Araştırma alanında basın ödülleri sahibi, Oy Sandığı, Ülkemin Sporu İçin, Fair Play ve Kağıt Fener adlı 4 kitabı var. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP