BU KEZ SELİMİYE’DEKİ ARSA SATIŞLARI GÜNDEMDE

Yayınlanma Tarihi :
BU KEZ SELİMİYE’DEKİ ARSA SATIŞLARI GÜNDEMDE

Altıeylül Belediyesi’nin 23 Mart’ta gerçekleştirdiği arsa satışları çeşitli tartışmaları getirdi.İYİ Parti ve CHP’li siyasetçiler Selimeyi’yi ziyaret ederek, açıklamalarda bulundu. Konu Altıeylül Belediye Meclisi’nde de tartışıldı. Özellikle arsa satışında köylüye öncelik tanınması isteği ve ihalenin adrese teslim yapıldığı iddiaları gerilimi arttırdı. AK Partili Başkan Avcı, “ihaleye fesat karıştırmamızı mı istiyorsunuz… ‘Adrese teslim ihale’ diyen de iddiasını ispatlamakla mükelleftir, ispatlayamazsa namerttir, müfteridir.” dedi. 

İLK ZİYARET VE AÇIKLAMA İYİ PARTİ’DEN

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin arsa satışları ile ilgili tartışmalar sürerken, bu kez Altıeylül Belediyesinin Selimiye kırsal mahallesinde gerçekleştirdiği satışlar ilginç açıklamaları getirdi.

İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, 31 Mart perşembe günü Selimiye köyündeki vatandaşlarla biraraya geldi. Ural, ziyaretin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “15 Mart tarihinde Altıeylül Belediye Meclisi’nde 100 milyon liralık ek bütçe talebinin yarısının arsa satışlarından karşılanmak istendiği gündeme geldi. İçerisinde Selimiye Mahallesi’nin de olduğu arazi satışlarına İYİ Partili meclis üyeleri olarak itiraz ettik. 23 Mart çarşamba günü Altıeylül Belediye binasında yapılan ihale ile 29 arsanın satışı gerçekleştirilmiştir. 29 arsanın 9 tanesi köylü tarafından alınmış, 20 tanesi köyün dışındaki insanlara satılmış. Selimiye neden küskün? Çünkü 30 yıl önce Selimiye Köyü baraj suları altında kaldığı için onlar zaten topraklarını bırakıp göç ettiler. ” dedi.

“BU ARSALAR GENÇLERİMİZİN GELECEĞİNE KALSIN DEDİK AMA OLMADI”

Selimiye’de yaşayan bazı vatandaşların konunun Ankara’ya dek duyurulmasını istediğini belirten Ural, vatandaşların sitemlerini de şöyle aktardı:
“Balıkesir’in geleceği için, baraja olan ihtiyacı bildiğimiz için, ‘arazilere su gitsin’ diye biz topraklarımızı sular altında bıraktık. Bize 10 yıl içerisinde ev yapma şartıyla tahsis edilen arsalar, ev yapma şartı kaldırılarak ve hak sahiplerinden alınarak ihale yoluyla köy halkına öncelik tanınmadan satışa çıkarıldı. Biz Başkan’a dedik ki, ‘mal sahibine yakışır, bu arsalar gençlerimizin geleceğine kalsın’ ama olmadı.”

CHP’LİLER SELİMİYE’DE

1 Nisan cuma günü ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, İl Başkanı Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve belediye meclis üyeleri ile Selimiye köyünü ziyaret etti. Normalde cumartesi için planlanan ziyaret bir gün önceye alınıp, akşam saatlerinde yapılınca katılım da beklendiği gibi olmadı.

“İKTİDAR KULAKLARINI TIKAMIŞ”

Ahmet Akın, konuyu TBMM’de gündeme getireceğini, takipçisi olacağını ve ihalenin iptali için girişimlerde bulunacağını söylemekle yetinirken, CHP İl Başkanı Serkan Sarı kendi sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Sarı,”Altıeylül ilçemiz Selimiye mahallemize ziyaret ederek köylümüzün sıkıntılarını dinledik. Köylümüzün dertlerine ve taleplerine kulak vermez, köyünden koparırsak tarım ve hayvancılıktan bahsetmemiz mümkün olmaz. ‘Balıkesir Türkiye’yi doyuran il’ diyoruz ama bu gidişle kendi şehrimize bile faydamız olmayacak. Kendi çıkarları olduğunda bir gecede yasa çıkaran, genelge yayınlayan iktidar, Selimiye köylüsünün taleplerine kulaklarını tıkamış durumda. ” dedi.

ALTIEYLÜL MECLİSİ’NDE DE GÜNDEME GELDİ

Konu 1 Nisan’da toplanan Altıeylül Belediye Meclisi’nde de gündeme geldi. İYİ Partili üyeler İsmail Özay, İlhan Tümen, İrfan Kaya Meclis Başkanlığına verdikleri önergede Selimiyelilerin satışlardan duydukları rahatsızlığı dile getirirken, satışlarda köy halkına öncelik tanınmasını istedi.
CHP’li meclis üyeleri ise arsa satışlarına dayanak gösterilen Belediye Meclisi kararı ile bu meclis kararı ekleri ile ihale satışına yönelik Encümen kararının kendilerine verilmesini istedi.

“ÇÖZÜM ÖNERİSİ GETİRİN”

Altıeylül’ün AK Partili Belediye Başkanı Hasan Avcı, her şeyin yasalara ve yönetmeliklere uygun yapıldığını, muhalefetin isteğinin ise ‘ihaleye fesat karıştırmak’ anlamına geldiğini söyledi. İki partinin verdiği önergeleri okuyan Başkan Avcı, “ Partilerimizin muhalefet görevini yaparken aynı zamanda çözüm de önermesi gerekmektedir. İYİ Parti’nin teklifinde köy halkının mağdur edilmemesi için satışta onlara öncelik verilmesini istiyor.. Bu hangi kanuna, hangi yönetmeliğe göre talep ediliyor? Daha önce de söyledim, açıkça ilan ettim. Köylerimizde satışı yapılan arsalarla ilgili eğer bir kanun, yönetmelik ve mevzuat açısından bir çözüm öneriniz varsa getirin, biz köylümüze bu yerleri ücretsiz bile vermeye hazırız.” dedi.

“İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAMIZI MI İSTİYORSUNUZ”

İYİ Partili İrfan Kaya, avukatlarla çözüm konusunda geniş bir araştırma ve çalışma yapacaklarını belirtirken, Başkan Avcı bu kez, “Daha satışa çıkacak yerler de var. Buyrun getirin, satıştan çekilelim, ücretsiz yer verelim. Neyin ne olduğunu bütün Balıkesir öğrendi. Hepimizin bunu da anlayacak bir aklımız ve çapımız var. Bizden açık bir şekilde yapılmış, açık ihale usülü ile satılmış bir işlemde ihaleye fesat karıştırmamızı mı istiyorsunuz” diye konuştu.

“SİZİN BELEDİYELER DE ÇATIR ÇATIR SATIYOR”

Muhalefetteki ilçe belediyelerinin de arsa satışı yaptığını, onlara ses çıkarılmadığını iddia eden Başkan Avcı, “Köylerdeki arsalardan Belediye’ye gelen büyük bir kaynak yok. Selimiye’ye 2018 yılında 3.5 milyon liralık asfalt döşendi. Biz Büyükşehire bu parayı ödedik. Şimdi oradan gelecek 5, 6 ya da 7 milyona kalmış değiliz ki. ‘Bunlar satılmasın’ yaklaşımınız doğru değil. Sizin belediyelere bir bakın hepsi de çatır çatır satıyor. Bunlar konut alanında kalan arsalar. Kesinlikle zeytinlik, ya da yeşil alan talan edilmiş de konut alanına çevrilmiş değil. Bugün satılmazsa yarın satılacak. Muhalefeti anlıyorum, vatandaşımız huzursuz oldu, muhalefet bunu tenkit edebilir ama o zaman çözüm önerisi getirmek durumundadır. Sizin belediyeleriniz de çatır çatır satıyor. Sizinkiler de satmasın. Biz de satmayalım. Köylerdeki arsalarla ilgili avukat arkadaşlar çalışsın mevzuat açısından çözüm varsa araştırsınlar” dedi.

“İHALELER ADRESE TESLİM YAPILDI” İDDİASI ORTAMI GERDİ

İYİ Partili İrfan Kaya “İstanbul’dan, Bursa’dan ordan burdan arsa alanlar var bu da halkı rahatsız ediyor.” derken, AK Partili Belediye Başkanvekili ve Meclis üyesi Dr. Feyyaz Çiftçi ise Selimiye’ye giden bazı İYİ Partililerin sosyal medyadaki “adrese teslim ihale” iddialarına dikkat çekti.

Başkan Avcı bu sözlerin ardından ise şu açıklamayı yaptı:
“Arkadaşlar bunlar yalan. Ben baktım İstanbul falan yok. İstanbul dedikleri adam burada diş hekimliği yapan Balıkesirli bir arkadaş. Boş atmalar boş laflar üzerinden konuşuyorsunuz. ‘Adrese teslim ihale’ diyen iddiasını ispatlamakla mükelleftir, ispatlayamazsa namerttir, müfteridir. CHP’li Milletvekilimiz (Ahmet Akın) bugün Selimiye’ye gidecekmiş, tabii ki gidebilir hay hay proplem yok ama bizim milletvekilinin görevi kanun yapmak değil midir, milletvekilimizin görevi köylünün varsa sorununu çözmek için kanun teklifi vermek değil midir. Kanun teklifi vermek yerine gidip orada vatandaşımızın bir şekilde sıkıntısını köpürtmeye çalışacak. Bu da yanlıştır bunu da herkesin bilmesi gerekir.”

“YANLIŞTAN DÖNMEK DE BİR ERDEMDİR”

“Bu ihale sürecinde Selimiye muhtarımıza (Hasan Dündar) da söyledim, ‘dışarıdan biri girerse, rahatsız olursanız söylersiniz ihaleyi iptal ederiz’ dedim. Öyle bir noktaya getrdiler ki, ihale ortamında ortalığı karıştırdılar. İhaleye fesat karıştırma riski doğdu. Muhtara dedim ki ihaleyi gerip durmayın. ‘Olayı farklı noktaya çekmeyin, bizi Ağır Ceza’da mı yargılatacaksınız’ dedim. O zaman da ‘muhtarı tehdit etti’ dediler. ‘Her yaptığımız doğrudur’ demiyoruz, insanız, şaşarız, beşeriz. Siz de önerin, çözüm getirin. Birbirimizi rencide edecek söz ve hareketlerden uzak duralım. Beş yıldır belediye başkanıyım, kapım herkese açık. Eğer muhtarımız ‘oralardan değil de buralardan sat’ deseydi, ona göre satış yapardık. Abdestimizden şüphemizin olmadığı yerde bir milim oynarsam namerdim. Bu kadar net söylüyorum. Siz bizi doğru konuda yönlendirirseniz yanlıştan dönmek de bir erdemdir, yanlıştan da hep birlikte döneriz”

YARMAZ-ŞAHİN KAPIŞTI

CHP’li Belediye Meclis üyesi Aytuğ Yarmaz, Başkan Avcı’nın Akın’ın Selimiye ziyaretine ilişkin sözlerine tepki gösterirken, ” Biz insanların mağduriyetini dinlemeye gidiyoruz, onları kışkırtmaya gitmiyoruz” diye tepki gösterdi. AK Partili Mehmet Birol Şahin’in Yarmaz’ın sözlerine müdahalesi ise karşılıklı atışmaları getirdi. Şahin’in “İhale şartnamesine bu köyde oturanlar ya da sadece Balıkesirliler girebilir diye bir madde konulur mu konulmaz mı, lüzumsuz tartışma yapıyoruz bence” dedi. CHP’li Yarmaz ise, “Bu lüzumsuz bir tartışma değildir. İhaleye fesatı biz iyi biliriz” yanıtını verdi.

Son sözü söyleyen Başkan Avcı, ise “Özellikle köylerdeki arsalarımızla ilgili avukat arkadaşlarımız var, çalışsınlar, mevzuat açısından bir çözüm varsa kapımızı çalsınlar, kapımız sonuna kadar açıktır” dedi.

İYİ Parti ve CHP’nin Selimiye’deki arsa satışları ile ilgili önergeleri ise oy çokluğu ile reddedildi.  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP