BU DA İNFODEMİ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 14:13

BU DA İNFODEMİ!

BU DA İNFODEMİ!
Son Güncelleme :

28 Eylül 2021 - 23:31

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr.Necdet Uçan, koronavirüs pandemisi ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın muğlak bilgi vererek, infodemi yaptığını iddia etti. Uçan, “İnfodemi; hastalık hakkında hem doğru, hem de yanlış bilgilerin hızlı ve geniş kapsamlı bir şekilde yayılmasını ifade eden bir ‘bilgi’ ve ‘salgın’  kavramıdır. Gerçekler, söylentiler ve korkular karışıp dağıldıkça, hastalık hakkında gerekli bilgileri öğrenmek zorlaşır. Sağlık Bakanlığının yaptığı İNFODEMİ’dir. Muğlak bilgi verilmektedir. Ve bundan hiçbir kaygı duyulmamaktadır. Çünkü her gün kaybettiğimiz insanlarımızın durumu artık kanıksanmaktadır” dedi.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr.Necdet Uçan’ın açıklaması şöyle:

“Sağlık Bakanlığı önce Turkuaz tabloda Covid-19 vakalarını hep düşük gösterdi.Hasta ile vaka’yı ayırdı. Kavram kargaşası yarattı.
Daha sonra 1. Aşı oranlarını yüksek gösterip, tüm Türkiye’yi maviye boyadı ve algı yönetimi yaptı.  Vatandaşlarımız “nasıl olsa aşılanma oranı yüksek, Covid-19 önlendi” algısıyla hem aşı yaptırma oranları günlük 1 milyonlardan 300 binlere düştü, hem de maske, fiziksel mesafe ve hijyen kuralları unutuldu.
Ve şimdi de sadece 18 yaş üstü nüfusu baz alarak, göçmen/sığınmacı nüfusu dahil etmeden; Sağlık Bakanlığınca 1. Aşı oranı % 86,2, 2. Aşı oranını ise % 70,5 olarak açıklamaktadır.
Oysa epidemiyoloji biliminin yaptığı hesaplamaya göre tam aşılı oranı halen % 50’nin altındadır ve o yüzden salgın devam etmektedir, ve bu önlemlerle devam edecektir, o nedenle de her gün 200’ün üzerinde insanımızı kaybetmekteyiz.
İnfodemi; hastalık hakkında hem doğru, hem de yanlış bilgilerin hızlı ve geniş kapsamlı bir şekilde yayılmasını ifade eden bir “bilgi” ve “salgın” kavramıdır. Gerçekler, söylentiler ve korkular karışıp dağıldıkça, hastalık hakkında gerekli bilgileri öğrenmek zorlaşır. Sağlık Bakanlığının yaptığı İNFODEMİ’dir. Muğlak bilgi verilmektedir. Ve bundan hiçbir kaygı duyulmamaktadır. Çünkü her gün kaybettiğimiz insanlarımızın durumu artık kanıksanmaktadır. Sağlık Otoritesi, aşı reddine göz yummakta ve aşı kararsızlığına yol açmaktadır. Milyonlarca insanımız aşısız dolaşmaktadır.
Artık tahammülümüz kalmadı, gerçeklerin kamuoyuna şeffaf bir biçimde açıklanarak, ölümlerin durdurulması gerekmektedir. AŞI İLE ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTAN ÖLÜMLER ASLA KABUL EDİLEMEZ…”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.