DOLAR31,1373% 0.1
EURO33,7969% -0.02
STERLIN39,5017% 0.03
FRANG35,4034% 0.16
ALTIN2.036,34% 0,21
BITCOIN1.761.1668.721

“EYBEK’TEKİ CİNAYETE ‘DUR’ DE”

Yayınlanma Tarihi :
“EYBEK’TEKİ CİNAYETE ‘DUR’ DE”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin , Polat Enerji’nin Edremit Eybek Dağı’nda kurmayı planladığı rüzgar enerji santralleri hakkında verilen ÇED olumlu kararının iptali için dava açarken, Av. Filiz Sonsuz, “Eybek’te işlenecek cinayete mutlaka dur denilmesi gerekiyor.” dedi. 

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin Polat Enerji’nin Eybek Dağı’nda kurmayı planladığı Rüzgar Enerji Santralleri hakkında verilen ÇED olumlu kararınının iptali için Balıkesir İdare Mahkemesi’nde açtığı dava bugün başladı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan ve dernek yöneticileri duruşma  sonrası basın açıklaması yaptı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği avukatlarından Filiz Sonsuz, ” Bu projenin iptali şart diye düşünüyoruz. Proje gerçekleşirse telafisi imkansız zararlar doğacak. Rüzgar enerji santralleri göçmen kuşların göç yolları üzerinde yer alır. Bu bir tesadüf değildir. Güçlü hava akımları hem kuşların hem santralin işine yarar. Ancak kamu yararının göçmen kuşların doğal yaşamının sürmesinden yana olduğuna inanıyoruz. İhtiyacımız olmayan elektriğin üretilmesi için orada işlenecek cinayete mutlaka dur denilmesi gerekiyor. Biz burada mahkeme heyetine derdimizi anlattık ve ÇED olumlu kararının iptal edileceğine dair inancımız güçlü. Kararı bekliyoruz” dedi.

Balıkesir Çevre Platformu (BALÇEP) üyeleri de  davayı izleyip, basın açıklamasına destek verdi  ve Kazdağlarına RES istemediklerini vurguladı. Memet KOŞAR (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP